Ahojte dievčatá! Ozývame sa Vám až po 10 dňoch, vlastne prvýkrát od januára 2017 sme v nedeľu nevydali článok na blogu. Dôvod je jednoduchý: potrebovali sme vypnúť. Momentálne máme veľmi veľa práce s novými kolekciami, ktoré už za pár dní budete môcť nájsť na našom e-shope. Pracovali sme na nich niekoľko mesiacov a preto sa veľmi tešíme na vaše reakcie! Minulý víkend sme sa tiež spoločne zúčastnili víkendového joga pobytu v Demänovskej doline, kde bolo tak fantasticky, že sa nám nechcelo ani otvoriť počítače. Tak veríme, že nám to odpustíte, pretože v júni sa môžete tešiť na mnohé zaujímavé témy, a čo je ešte lepšie – väčšinou budeme články publikovať až 2 x týždenne, pretože chystáme veľa zaujímavostí!

Prejdime k dnešnej téme, ktorá má tiež určite na našom blogu v niečom prvenstvo. Nebude totiž úplne pozitívna. Ale pozitívne je, že možno niektorej z vás vedomosť o nej niekedy zachráni život. Práve pre to sme sa rozhodli upozorniť na dôležitosť prevencie rakoviny krčka maternice – záležitosť čisto ženská a veľmi nebezpečná. Preto ak ste vo veku od 25 rokov, čítajte pozorne!

Ako sa prejavuje rakovina krčka maternice?

Začína sa veľmi nenápadne. Tak, že o nej žena ani len netuší. Dá sa liečiť, treba však myslieť preventívne. V prvom štádiu ju vie objaviť len gynekológ, v neskoršom sa vám prejaví bolesťou. Preto nezanedbávajte preventívne prehliadky, aj keď sa navonok cítite fajn!!! Pri dôslednom dodržiavaní preventívnych gynekologických prehliadok a využití súčasných možností primárnej prevencie (očkovanie) by toto ochorenie totiž vôbec nemuselo  existovať.

Všetkému je na vine vírus HPV (ľudský papiloma vírus). S týmto vírusom si našťastie väčšinou poradí imunitný systém a infekcia môže prebehnúť a odznieť bez toho, aby o tom nakazený človek vôbec vedel. Prenáša sa pohlavným stykom, ale nie je to choroba promiskuitných ľudí. Človek sa ním môže nakaziť aj pri pohlavnom styku s prvým a jediným partnerom v živote.

Príznaky rakoviny krčka maternice:

1. Bolesť v nohách

U niektorých žien sa v počiatočných fázach rakoviny krčka maternice vyskytuje opúchanie a bolesti nôh. Opuch krčka maternice môže brániť priechodu krvi, čo následne vedie aj k opuchu nôh a sprievodným bolestivým pocitom.

2. Vaginálny výtok

Je normálne pre ženy mať občas malé množstvo čistého výtoku bez farby a zápachu. Keď sa však výtok zosilní, zapácha alebo je nejako inak nezvyčajný, môže sa jednať aj o znak rakoviny. Preto by ste ho nemali podceňovať.

3. Nezvyčajné krvácanie

Zo všetkých príznakov, je tento zrejme najčastejší. Každé krvácanie mimo menštruácie, vrátane toho po intímnom styku, je podozrivé a malo by byť vyšetrené lekárom. Tomuto príznaku by mali obzvlášť veľkú pozornosť venovať ženy po menopauze.

4. Nepríjemný pocit pri močení

Sledovanie svojho tela počas malej potreby dokáže byť prínosné hneď niekoľkými spôsobmi. Najzreteľnejším prejavom je pocit nepohody počas močenia. Normálne sa popisuje ako tesné a koncentrované pichanie.

5. Nepravidelné močenie

Vzhľad moču a jeho frekvencia tiež môžu byť príznakmi rakoviny krčka maternice. Ak spozorujete nezvyčajné zmeny vo frekvencii močenia, inkontinenciu, prípadne zmeny zafarbenia moču (špeciálne krvi), pre istotu vyhľadajte lekársku pomoc.

6. Nepravidelná menštruácia

Pripisujte význam svojmu menštruačnému cyklu. Zmeny v tejto oblasti bohužiaľ neraz predznamenávajú výskyt rakoviny krčka maternice. Značte si časy a dátumy menštruácii a v prípade, že budú výkyvy pretrvávať dlhodobejšie, poraďte sa so svojim lekárom.

7. Nepríjemné pocity počas intímneho styku

Bolesti počas intímneho styku, nazývané tiež dyspareunia, sú ďalším nepríjemným prejavom rakoviny krčka maternice.Pre upokojenie je však nutné dodať, že existuje viacero dôvodov pre tieto bolesti. Nemusí sa nutne jednať o rakovinu. Vždy je však lepšie sa pri ich výskyte poradiť s gynekológom.

8. Bolesti v panvovej oblasti

Bolesti brucha v panvovej oblasti sú už raz našim ženským údelom (btw. predstavte si, že by predmenštruačným syndrómom trpeli muži! To by bolo plaču! 😀 ). Kŕče počas menštruácie sú úplne normálne. Keď však bolesť pretrváva dlhšie obdobie, dochádza k nej častejšie alebo sa stáva intenzívnejšou, ide o ďalšie kontrolné svetielko signalizujúce, že je čas vyhľadať pomoc lekára.

9. Bolesti chrbta

Bolesti chrbta sú bežné aj u zdravých ľudí. Podľa štatistík postihujú až 80% populácie. Dôvody môžu byť rôzne a samozrejme len málokedy samé predurčujú rakovinu. Ak sú však sprevádzané ďalšími príznakmi, nechajte sa radšej vyšetriť.

10. Strata na váhe a únava

Opäť, samé o sebe ešte nič neznamenajú. Keď sa však vyskytnú spolu s ostatnými príznakmi, môže to byť dôvod pre obavy. Rakovina krčka maternice často vedie k zníženiu počtu červených krviniek, ktoré nahradzujú biele krvinky bojujúce s ochorením.

Prevencia rakoviny krčka maternice

Ak máte viac ako polovicu z týchto príznakov, určite vám odporúčame navštíviť gynekológa! Baby, priznajte sa, koľko z vás túto starostlivosť o seba zanedbáva? Na všetko ostatné si čas nájdeme, hlavne keď sa to týka našich zovňajškov. Tak nebuďme hlúpe a zabráňme zbytočným ochoreniam! Ak je táto tematika pre vás nová, asi vás bude zaujímať, ako tomuto ochoreniu predísť.

Najistejšia prevencia proti víruru HPV je očkovanie. Odporúča sa očkovať dievčatá vo veku 12 až 14 rokov. Dôvod je ten, že imunitný systém dievčat v tomto veku vyprodukuje po očkovaní najvyššie hladiny protilátok, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou budú u nich pretrvávať mnoho rokov a budú ich chrániť pred HPV po celý život, teda sa nebudú musieť dať opätovne zaočkovať. Ďalším dôvodom pre očkovanie v tomto veku je aj fakt, že tieto dievčatá ešte pravdepodobne nežijú pohlavným životom, a teda nemôžu byť HPV infikované. Očkovanie má však význam aj v staršom veku, pretože ani v tridsiatke či štyridsiatke nie je žena chránená pred HPV.

Dievčatá, ak vás táto téma zaujala, prečítajte si o nej viac TU!

Veríme, že nám túto menej príjemnú tému odpustíte. Pretože my s vami chceme byť v dobrom aj v zlom! Je na každej z nás do akej miery sa o seba bude starať aj zvnútra a preto veríme, že tie z vás, ktoré túto starostlivosť zanedbávajú, si po prečítaní tohto článku vstúpia do svedomia a okamžite sa objednajú na ročnú prehliadku ku svojmu gynekológovi.

Rozhodli sme sa hovoriť o tejto téme, takisto ako sa o nej bude hovoriť na jednej super akcii s názvom Just Woman. Táto akcia sa uskutoční dňa 30.6.2018 v Bratislave a my sa na ňu chystáme tiež, pretože jej prvý ročník zožal veľký úspech! Práve na tejto akcii sa minulý rok vyzbierali finančné prostriedky, ktoré poputovali na výrobu letákov, ktoré ženy upozorňujú na riziká rakoviny krčka maternice. Sme rady, keď sa upozorňuje na ženské témy, pretože ani nevieme, koľko životov to môže zachrániť. Ak sa na túto akciu chcete prihlásiť, môžete tak urobiť v tomto linku: https://justwoman.sk/registracia/a určite sa tam uvidíme!

Prajeme vám super stredu!

Katka a Iva

Komentáre