Ahojte kočky! Je nedeľa, a s ňou prichádza čas aj na novú tému na našom blogu. Minulý týždeň sme na našich instagramoch vyhlásili krokovaciu výzvu, a je neuveriteľné koľko z vás sa zapojilo. Miestami sme mali pocit, že krokuje celé Slovensko, ľudia nás zastavovali na ulici a ďakovali nám, že dostali motiváciu na pohyb. Ale viete čo si myslíme? Že to malo úspech hlavne kvôli vám! Pretože ako sme zase raz zistili, naše “Kattivky” vôbec nie sú lenivé a vedia, čo je pre ne najlepšie! Už zajtra ráno vám dáme inštrukcie ako si vygenerovať týždenný súhrn krokov, a sme mega zvedavé, aké čísla nám budete posielať! Pretože niektoré z vás posielali priebežne a my sme sa nestačili čudovať, koľko st nachodili!

No ale späť k dnešnej téme… Ako každá žena, aj my mávame hormonálne výkyvy, ktoré sa veľmi výrazne prejavujú na našej pleti. Vyskúšali sme už mnoho kozmetických prípravkov, rôzne mastičky a blbostičky na tvár. Nehovoríme, že to nezaberá, ale veď predsa vždy sa akné chce človek zbaviť čo najskôr, nie? Minule sme objavili zázrak, ktorý nám nedotknuto ležal na polici v komore už niekoľko mesiacov – ten zázrak absolútne urýchlil hojenie akné a ešte omnoho viac – nie je to nič iné, ako jablčný ocot! Ostali sme šokované, čo dokázal spraviť s našou pleťou a preto sme mu veľmi intenzívne začali venovať pozornosť. Zistili sme mnohé zaujímavé fakty a rady by sme sa o ne podelili aj s vami!

ČO JE VLASTNE JABLČNÝ OCOT?

Jablčný ocot vzniká kvasením jabĺk. V tomto „kvasenom zázraku“ sú ukryté naozaj cenné vitamíny, minerály a kyseliny. Môžete si ho veľmi jednoducho vyrobiť aj doma- recept nájdete na konci článku.

Jablká obsahujú veľké množstvo zdraviu prospešných látok ako napríklad vitamíny  B a C, pektíny, vápnik, fosfor, draslík, horčík alebo železo. Tieto látky sú prítomné tak isto aj v jablčnom octe.

Napriek tomu, že obsahuje kyseliny, organizmus odkysľuje. Prekyslenie organizmu je jedným z negatívnych fenoménov dnešnej doby – prekysľujeme sa, ani nevieme ako. Tejto téme sme sa už pred pár mesiacmi venovali, určite si ju nezabudnite prečítať TU.

 

AKÉ SÚ JEHO ÚČINKY?

Jablčný ocot je v mnohých smeroch považovaný za zázrak, a my sme sa o tom presvedčili doslova na vlastnej koži. Medzi jeho najvýraznejšie účinky patria tieto:

  • Pomáha pri chudnutí – Potláča chuť do jedla a zrýchľuje metabolizmus. Vyskúšajte si dať každé ráno do poldecáku jablčný ocot (môžete ho aj zriediť s vodou) – a nalačno tento elixír vypiť. Určite sa však pri chudnutí nespoliehajte len na ocot, stále platí, že šport a zdravé stravovanie je alfa a omega!
  • Odstraňuje bolesť hrdla – Jablčný ocot vám pomôže aj v prípade, keď vás zaskočí nepríjemná bolesť hrdla a potrebujete nájsť rýchly a účinný spôsob, ako ju poraziť. Zmiešajte 1 diel jablčného octu s 1 dielom vody a kloktajte 3-5 minút. Zmes porazí baktérie a zabráni rozširovaniu infekcie.
  • Odstraňuje znamienka – Je to silná prírodná kyselina, ktorá vám pomôže pomôže odstrániť znamienka tým, že ich pomaly, plynule a najmä jemne vypáli. Na rozdiel od klasického octu je vyrábaný pomocou živých baktérií, ktoré mu dodávajú silné zdravotné účinky. Obsahuje alfa-hydroxi kyseliny, ktoré pomáhajú odstraňovať staré a mŕtve kožné bunky a tým vytvára miesto pre mladú kožu. Zároveň vytvára rovnováhu medzi látkami v koži, čím zabraňuje tomu, aby bola suchá alebo mastná.
  • Zázrak na pleť – teraz vám odporúčame naozaj zbystriť. Čo jablčný ocot dokáže spraviť s našou pleťou, je absolútna pecka! Okrem toho, že ju zbaví nečistôt, odstraňuje odumreté bunky, má silné antibakteriálne účinky, vyrovnáva PH pokožky. Ale čo je naozaj TOP je, že hneď po vyčistení sa vám pokožka napne a žiari! Jablčný ocot zrieďte s vodou a naneste na vatový tampónik ako každú inú pleťovú vodu.
  • Detoxikácia – Jablčný ocot hrá prím aj pri detoxikácii. Odstraňuje nielen škodlivé usadeniny a jedy z tráviaceho traktu, ale ničí aj patogénne baktérie spôsobujúce ochorenia. Vďaka týmto vlastnostiam  jablčný ocot prispieva k obnove rovnováhy črevnej flóry a jej udržaniu, čím dôjde k zlepšeniu imunitného systému. Ďalšou výhodou jablčného octu je  očista pečene a krvi, tlmí škodlivé oxidačné procesy, pomáha prekonávať depresiu.
  • Bielenie zubov – Má antiseptický účinok, čo znamená, že zbavuje ústnu dutinu nežiaducich baktérií a zároveň zo zubov odstraňuje nepekný povlak a eliminuje zápach z úst. Zrieďte ho s vodou, a každé ráno ho pár minút kloktajte. Následne si normálnym spôsobom umyte zuby. Po pár týždňoch budete vidieť výsledky. 🙂

 

Tak čo baby, dobré nie? Taká nenápadná surovina a koľko dobra môže narobiť! A najlepšie na tom je, že si ho bez problémov môžete vyrobiť aj doma! Takže ak máte niekoho kto má na záhrade jabloň, rezervujte si u neho kilo jabĺk a postupujte podľa tohto jednoduchého receptu!

RECEPT NA JABLČNÝ OCOT

Ingrediencie:

1 kg jabĺk

strúhadlo

gázu

sitko

3-3,5 l vody

Postup prípravy:

Jablká nastrúhame – pozor šupku neodstránime, lebo by nedošlo ku kvasnémmu procesu! Dáme ich do zaváraninovej fľaše. zalejeme ich studenovou vodou, navrchu pohára necháme priestor, aby mala tekutina kde kvasiť. Navrch pohára dáme tanier a necháme kvasiť 9-11 dní pri izbovej teplote. Následne tekutinu precedíme cez sitko a necháme odpočívať v komore ďalších 20-22 dní. Na záver tekutinu precedíme cez gázu a domáci jablčný ocot je na svete! Dáme ho do chladničky a užívame si jeho zázračné liečivé účinky!

 

Dievčatá, máme tu ešte jeden restík z článku z minulého týždňa! Vyzvali sme vás, aby ste nám poradili nejakú taktiku na výhru v krokovaní. Ste úžasné a preto sme sa rozhodli odmeniť všetky, ktoré sa do tejto mini súťaže zapojili. 🙂 Nuž a aby tých súťaží nebolo málo, sledujte nás aj zajtra a určite neoľutujete, pretože budúci týždeň ich pre vás máme pripravených hneď niekoľko! Baví nás robiť vám radosť, je to úplne mega! A sme rady, že ste tu s nami!

Prajeme krásny zvyšok víkendu

Katka a Iva

Komentáre