Ahojte dievčatá! Minulotýždňová téma, a to konkrétne recept na zdravé tekvicové lievance, mala u vás veľký úspech! Ak ste si ju ešte nestihli prečítať, urobte tak TU! Dnes sme sa rozhodli povenovať jednej veľmi zaujímavej a veríme, že pre mnohé z vás aj poučnej téme. Určite už každá z vás aspoň raz dostala pozvánku na nejakú udalosť, na ktorej bol napísaný odporúčaný dress code. My sme v minulosti mali veľakrát problém s tým, že sme nevedeli, čo jednotlivé názvy znamenajú. A tak sme sa to rozhodli naštudovať, aby sme nás všetky poučili o tom, ako sa správne na jednotlivé tipy udalostí obliecť. Pretože prísť nevhodne oblečené, to je naozaj dosť veľké spoločenské faux paux. Tak čítajte ďalej!

Ach, tie dress kódy! Pre tie z vás, ktoré zatiaľ na žiadnej spoločenskej akcii neboli, si skúsime veľmi jednoducho vysvetliť, čo to vlastne je. Dress code pravidlo určujúce spôsob obliekania sa na určitú udalosť. Na pozvánkach uvádza preto, aby hostiteľ svojich hostí informoval o vážnosti podujatia a aby sa vyhol trápnej situácii, že jeden hosť príde v spoločenských šatách a druhý v rifliach. Niekedy už samotný tip udalosti, ako napríklad ples, alebo stužková, nesie so sebou automaticky nejaký dress code, to znamená, že nemusí byť ani napísaný na pozvánke a hostia by mali automaticky vedieť, ako sa obliecť.

Dress code môže určiť aj zamestnávateľ svojim zamestnancom, alebo riaditeľ školy študentom. Keď ideme na pracovný pohovor alebo formálne pracovné stretnutie, tiež musíme dodržať určité pravidlá. Samozrejme, pre chlapa je to, ako vždy, omnoho jednoduchšie. Tak si to teda poďme nejako zhrnúť, aby ste tento článok mohli použiť vždy, keď budete mať problém s identifikáciou daného dress kódu. 🙂

WHITE TIE

Je zo všetkých najformálnejší, dokonca sa mu hovorí aj “ultra formal”. Tento dress code sa určuje len na najvýznamnejších spoločenských podujatiach, ako napríklad udeľovanie Oscarov, Met Gala, u nás napríklad Ples v Opere.

Pre ženu: dlhá večerná róba, dlhé rukavice (nepovinné)

Pre muža: frak

BLACK TIE

Dress code používaný  na plesy. Ak váš muž nie je rodený elegán, asi nebude nadšený, pretože pre mužov je striktne predpísaný čierny smoking. Vzhľadom na to, že to je druhý najformálnejší dress code zo všetkých, určite odporúčame, aby ste si zobrali dlhé šaty, aj keď sú povolené aj kratšie.

Pre ženu: dlhá večerná róba /  lepšie koktejlové šaty

Pre muža: čierny smoking, čierny motýlik, čierne lakované topánky, čierne oblekové ponožky

BLACK TIE OPTIONAL

Tu sa už môžeme trochu uvoľniť, a aj keď je viac než pravdepodobné, že vás hostiteľ bude vítať v smokingu, váš muž si môže kľudne obliecť aj čierny alebo tmavý oblek. Dress code je otvorenejší aj pre ženy, ktoré si môžu na seba obliecť čokoľvek v rozmedzí dlhých spoločenských šiat po koktejlové šaty. Ak sa rozhodnete ísť v koktejlkách, určite sa nesnažte pútať pozornosť prehnanou farebnosťou alebo zdobenosťou, mali by ste siahnuť skôr po neutrálnejších farbách.

Pre ženy: dlhá spoločenská róba/ lepšie koktejlové šaty  / nohavice tmavých, alebo neutrálnejších farieb

Pre mužov: smoking / oblek v tmavých farbách, lakované/ kožené topánky

CREATIVE BLACK TIE

Už samotný názov napovedá, že sa tu pri tvorbe outfitov môžeme trochu vyhrať. Chlapi si napríklad môžu dať farebnú kravatu alebo motýlika. O tomto dress code môžete rozmýšľať aj ako o “trendy” black tie. Čiže nejaký základ by to malo mať, ale určite môžete využiť znalosť najnovších módnych trendov u žien, aj u mužov. Hlavne ženy v tomto prípade majú šancu ukázať svoj vkus a štýl. Ale keď si pozriete napríklad nejaké odovzdávanie cien v Hollywoode, nájdete tam absolútne štýlové vychytávky aj na mužoch. Aj organizátor totiž určite chce mať z podujatia veľa mediálnych výstupov a chce, aby sa hostia obliekli čo najštýlovejšie.

Pre ženy: dlhé večerné šaty /lepšie koktejlové šaty/ nohavice, môžete zvoliť zaujímavé a originálne doplnky a výraznejšie farby

Pre mužov: oblek alebo frak musí ostať zachovaný, ale farebnosti a štýlu sa medze nekladú, rovnako ako ani obuvi

SEMIFORMAL

Ako vyplýva z názvu, semi formal je niečo medzi sofistikovaným a uvoľneným štýlom obliekania. Je to typický dress code na svadby (ak organizátor neurčí inak). Avšak keď na pozvánke uvidíte tento názov, môže to byť predsa len trochu mätúce. V tomto prípade je rozhodujúci čas konania eventu. V prípade, že sa akcia koná doobeda, resp. poobede, mali by ste voliť šaty alebo kostým s menej výraznými doplnkami s ohľadom na vhodné materiály (ak ste pozvaní na “obed na pláži”, siahnete logicky po vzdušných šatách, v ktorých vám nebude teplo). Po 18:00 sa už jedná o večernú akciu, kde môžete siahnuť po výraznejších šatách a doplnkoch, ktoré môžu byť tak “vhodne sexi”.

Pre ženy: Do 18:00- puzdrové šaty/nohavicové, alebo sukňové kostýmy/odľahčené dlhé šaty. Od 18:00 – koktejlové šaty/ malé čierne/ dlhé šaty (pozor, aby neboli príliš slávnostné)

Pre mužov: Do 18:00- oblek /elegantné nohavice s blejzrom, netreba sa báť ani trjštvrťových nohavíc, výraznejších alebo svetlejších farieb. Od 18:00- oblek tmavšej farby, doplnený vestičkou, kravatou, alebo motýlikom.

COCKTAIL

Asi najpoužívanejší dress code zo všetkých! Ak sa chystáte na firemný večierok, alebo party konajúcu sa vo večerných hodinách, pravdepodobne sa budete musieť popasovať práve s týmto dress codom. Tu treba byť menej formálny ale nie príliš ležérny. Pravdepodobne bude najlepšie, keď sa pri výbere oblečenia budete riadiť svojim rozumom a rozhodnete sa napríklad na základe toho, kto vás pozýva, alebo akí hostia na danej akcii budú.

Pre ženy: koktejlové šaty /nohavice /overal /malé čierne, topánky na opätku (môžu byť aj sandále)

Pre mužov: obleky všetkých farieb okrem čiernej alebo bielej/ karované obleky /kombinácia svetlejších nohavíc a tmavšieho saka

BUSINESS FORMAL

Jeden z najformálnejších dress codov, tentokrát pri práci. Vo firmách v oblasti bankovníctva a poisťovníctva  majú korporátny dress code, ale v prípade, že sa chystáte na nejakú konferenciu, obchodné stretnutie alebo pracovný obed, mali by ste poznať pravidlá business formal, aj keď to od vás zamestnávateľ nevyžaduje. Samozrejme zas platí, že záleží od toho, s kým sa máte stretnúť, alebo v akej oblasti pracujete. Tieto riadky určite pozorne čítajte aj vtedy, keď sa chystáte na pracovný pohovor.

Pre ženy: nohavicový alebo sukňový kostým neutrálnych farieb (čierna, tmavomodrá, šedá, béžová. Sukňa musí byť maximálne 2 cm nad kolená, inak sa to považuje za faux paux. Topánky na opätku neutrálnych farieb. Pančuchy čiernej alebo tmavej farby (v žiadnom prípade nemôžete byť bez pančúch!)

Pre mužov: tmavý oblek, svetlá jednofarebná košeľa, topánky a taška v jednej farbe

BUSINESS CASUAL

Toto je predpis menej formálneho obliekania sa do práce. Niektoré veľké spoločnosti skombinovali oba business dress kódy a zaviedli tzv. casual fridays. Umožnili tým zamestnancom ktorý ceý týždeň nosia obleky, aspoň jeden deň v týždni sa v obliekaní trochu uvoľniť. Tento dress code je dnes asi najrozšírenejším predpísaným pravidlom obliekania v pracovnom prostredí.

Pre ženy: sukňa po kolená/šaty po kolená/nohavice, košeľa/blúzka, svetrík

Pre mužov: dlhé nohavice /tmavé rifle, košeľa, svetrík, sako

SMART CASUAL

Keď sa vám na pozvánke objaví tento dress code, budete s partnerom čeliť výzve. Toto pravidlo totiž vyžaduje aby ste neboli formálny ale zas ani príliš ležérny.

Pre ženy: nohavice, sukňa, košeľa, tričko s výstrihom, svetrík, šaty

Pre mužov: tričko, košeľa, sako, kardigán, dlhé nohavice

CASUAL DRESSY

Dress code, ktorý patrí do kategórie “nedbalá elegancia”. Rozhodne ale zabudnite na džínsovinu! Nechajte sa uniesť najnovšími módnymi trendami a ukážte všetkým, že máte štýl!

Pre ženy: šaty, sukňa, overal, nohavice

Pre mužov: nohavice, košeľa, blejzer

 

Na záver by sme vám rady dali zopár našich osobných rád pri obliekaní:

  • na ples choďte vždy zásadne v dlhých šatách (aj keď je to malý dedinský ples)
  • ak idete na svadbu, vyvarujte sa bielym šatám (nevesta by mala vždy vyniknúť)
  • zabudnite na telové silonky (ak máte biele nohy alebo kŕčové žily, alebo je vonku zima, nastavte si outfit tak, aby ste si mohli dať čierne alebo farebné pančuchy)
  • dbajte o dobrú vizáž (make up, vlasy a nechty by mali byť vo vynikajúcom stave)
  • ak máte po 50tke, vyhnite sa korzetovým šatám, alebo šatám bez rukávov

 

Milé dievčatá! Vieme, že toto bola dosť vyčerpávajúca téma, ale veríme, že mnohým z vás niekedy zachráni krk!  Aj keď platí pravidlo, že radšej treba byť oblečená viac ako menej, určite sa budete cítiť lepšie, keď budete vedieť význam jednotlivých dress codov a na event vstúpite sebavedome. V niektorých prípadoch si organizátor podujatia dress code trochu prispôsobí. Napríklad určí farbu oblečenia, v ktorej majú hostia prísť. S výberom outfitu to v tomto prípade bude komplikovanejšie, ale treba to rešpektovať a popasovať sa s tým.

Prajeme vám krásnu nedeľu a posielame veľa lásky.

Vaše Katka a Iva

Komentáre