Ahojte dievčatá! Zdravíme vás aj druhú októbrovú nedeľu, ktorú pravdepodobne trávite niekde vonku. Nakoľko meteorológovia hlásia už čoskoro koniec babieho leta, určite sa oplatí si ho ešte užiť. Ale aj slovenská jeseň a zima majú svoje čaro, to sa musí uznať! Medzi naše obľúbbené činnosti počas studených večerov patrí okrem čítania a pitia čaju aj saunovanie. A preto sme sa dnes rozhodli priblížiť vám túto tému, aby sme sa všetky saunovali správne. 🙂

To, že saunovanie má pozitívne účinky pre ľudský organizmus, asi všetci vedia. V niektorých severských krajinách je to dokonca tradícia a saunu majú v každej domácnosti! V minulosti sa dokonca v saunách na severe Európy uctievali mŕtvi, liečili choroby, zariekala sa láska, rodili sa v nej deti. Aj keď v našich končinách máme iné tradície, saunovanie sa teší obľube Slovákov aspoň v modernej dobe. Ak ste tejto voľnočasovej aktivite ešte neprepadli, nech sa páči, tu je niekoľko pozitívnych účinkov, ktoré môže mať pravidelná návšteva sauny na váš organizmus.

POZITÍVNE ÚČINKY PRAVIDELNÉHO SAUNOVANIA

 • účinná prevencia proti nachladnutiu a chrípke
 • podporuje imunitu
 • odbúrava bolesť svalov
 • ničí baktérie, vírusy a zabíja roztoče, ktoré žijú na ľudskom tele
 • odbúrava stres a odstraňuje únavu
 • vplýva na lepší spánok
 • vyplavuje z tela škodlivé látky
 • čistí dýchacie cesty

Počet pozitívnych účinkov je naozaj vysoký, napriek tomu nesprávne saunovanie môže spôsobiť aj negatívne vedľajšie účinky, preto je naozaj veľmi dôležité, aby ste ovládali aspoň základné pravidlá saunovania.

ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ SAUNOVANIA

 1. Pred vstupom do sauny sa treba osprchovať vlažnou vodou bez mydla. Uľahčíme tak telu otváranie pórov a zbavíme sa povrchových nečistôt. Zmyjeme tak pot, parfum, deodorant a iné látky, ktoré by sa v saune uvoľňovali a mohli vás dráždiť. Čistá a suchá pokožka sa lepšie a rýchlejšie potí. Nezabudnite sa dôkladne a do sucha utrieť froté uterákom.
 2. Do sauny zásadne vstupujeme bez oblečenia, výnimku tvorí saunová plachta. ak ste zvyknuté chodiť do sauny v plavkách, zbavte sa tohto zlozvyku čo najskôr! Škodíte tým nielen sebe, ale aj ostatným (a koniec koncov aj samotným plavkám). Plavky sú totiž vyrobené zo 100% syntetických umelých látok a už pri teplote 50°C sa tieto látky uvoľňujú, sú silno rakovinotvorné a do tela sa dostávajú dýchacími cestami alebo pokožkou, čím škodíte sebe a aj ostatným saunujúcim.
 3. Do sauny si so sebou zoberte dostatočne veľkú plachtu, ktorú si okolo seba omotajte. Najdôležitejšie je, aby ste ju mali prestretú pod celým svojim telom, vrátane chodidiel. Tento bod je z pohľadu hygieny nesmierne dôležitý, pretože určite nechcete sedieť v pote cudzieho človeka a tiež je fajn, keď rozmýšľate nad tým, čo príde po vás.
 4. Dýchajte zásadne nosom! Pri dýchaní nosom sa vdychovaný vzduch jemne zvlhčuje a znižuje sa jeho teplota. Pri dýchaní ústami dochádza k priamemu vdychovaniu horúceho vzduchu a pre pľúca predstavuje teplotný šok.
 5. Zvyšujte intenzitu postupne! Ak ste saunistky-začiatočníčky, určite sa nesnažte machrovať a ísť cez svoje limity. Akonáhle začnete pociťovať nevoľnosť, saunu okamžite opustite. Na začiatok sú vhodné maximálne 10 minútové intervaly. Aj v saunovaní, podobne ako v športe, sa kondička buduje postupne.
 6. Po návšteve sauny sa schlaďte! Tento bod býva pre nás najťažší, ale tiež podlieha tréningu! Preto začnite vlažnou sprchou a postupne sa ochladzujte vedrom, studenou sprchou alebo v ochladzovacom bazéne (vždy začnite studenou sprchou). Studená voda ochladzuje prehriaty organizmus, prudké schladenie precvičuje cievy a tým aj celý krvný obeh, a dosahujú sa priaznivé účinky saunovania.

Poznáme niekoľko typov sáun:

 • fínska sauna – nachádza sa v nej miminálna vlhkosť  a teplota 80-140°C
 • parná – teplota je maximálne 55°C a je tam 100% vlhkosť
 • infra sauna – teplota 40-55°C

 

Veríme, že sme na nič nezabudli, a tiež dúfame, že sme vám touto témou trochu pomohli. 🙂 Ak máte nejaké ďalšie tipy na správne saunovanie, určite nám ich nezabudnite napísať v komentári, budeme sa tešiť!

Prajeme krásny zvyšok víkendu

Katka a Iva

 

Komentáre