V posledných rokoch sme zaznamenali obrovský boom týkajúci sa zdravého životného štýlu, fit stravovania, supersexi vypracovaných tiel a rôznych diét, ktoré na nás vyskakujú z každého rohu. Žijeme v dobe povrchnej, veľa vecí sa hodnotí podľa zovňajška a pekní ľudia to majú prosto v živote jednoduchšie. A tak sme svedkami, že mladí ľudia (a dokonca už aj tí postarší) prepadli tomuto trendu a vlastne ich to asi ani nebaví, nevedia, čo sa im s telom deje, len bušia činky a nejedia, aby vyzerali super navonok. Najradšej by ležali pred telkou a jedli hamburgery, ale čo by potom povedalo okolie? Každopádne, lepší takýto trend, ako ten predchádzajúci, keď bolo in mať v ústach cigaretu a pivo. 🙂

My by sme však dievčatá chceli, aby sme zdravo žili kvôli sebe, nie kvôli iným. Návyk na zdravé a správne stravovanie nám totiž so sebou prinesie niekoľko ďalších benefitov. A nebude to len na chvíľu, prosto si na to zvykneme, lebo sme o tom presvedčené. Nechceme byť totiž len prvoplánovo chudé. Chceme, aby naše telo slúžilo v dobrom stave čo najdlhšie. Chceme do neho tankovať ten najkvalitnejší benzín, aby bolo výkonnejšie. Je to tak?

Dnes sme sa rozhodli povenovať téme proteínov. A viete prečo? Mnohí ani nevedia čo to je, ale pijú proteínové nápoje po každej návšteve fitka, pretože to videli u ostatných. Tak si to poďme polopatisticky a jednoducho vysvetliť.

Proteíny sa inými slovami nazývajú aj bielkoviny (proteíny sa to začalo nazývať vo fitkách, pretože to je in, inak sú to bielkoviny) 🙂 Poznáme proteíny rastlinné (z rastlinnej stravy) a živočíšne (z mäsa ale aj mliečnych výrobkov). Tie rastlinné sa nachádzajú logicky v zelenine, sú veľmi dôležité, avšak tu platí, že treba zeleninu kombinovať. Živočíšne proteíny sa nachádzajú v mäse, ale aj iných živočíšnych produktoch ako napr. vo vajíčkach, a mliečnych výrobkoch a sú to proteíny kompletné, čiže ich netreba zákonite so sebou kombinovať.

No a prečo sú vlastne také super? Určite majú mnoho ďalších zdravotných výhod, ale my si spomeňme zopár, ktoré Vás, kočky, určite zaujímajú najviac.

Schudnete, ani neviete ako

Strava s obsahom proteínu Vás zasýti natoľko, že v nebudete mať potrebu chodiť po byte a hľadať čo by ste ešte pojedli. Prosto z jednej porcie budete najedené. A zdravo. A na pár hodín máte vystarané.

Stop chuti na sladké 

Keď máte v strave málo bielkovín, bude Vaše telo kričať po energii, a tú si bude pýtať ako inak, vo forme sladkostí, pretože z nich máme energiu okamžite. Ale po čase aj veľký zadok, takže si treba dávať pozor.

Viac energie počas celého dňa

Zdravé proteínové raňajky vedia človeku dodať energiu okamžite, a tá trvá niekoľko hodín. Počas tohto času sa budete vedieť skvelo sústrediť na akúkoľvek aktivitu, ktorú vykonávate.

Budovanie svalstva

Ak sa nachádzate v skupine báb, ktoré vo voľnom čase makajú vo fitku lebo chcú mať svalnaté telo, tak by ste si o proteínoch mali naštudovať ešte o niečo viac ako je v tomto článku, pretože pre Vás to je extrémne dôležité.

Spomenuli sme proteínové raňajky, pretože aj keď teórie sú rôzne, ale my sa držíme stále tej, že raňajky sú v našom dni veľmi dôležité. Mali by sme však vedieť, že také tie klasické, čo nám dávali rodičia, keď sme boli malí, asi neboli tie najsprávnejšie. Čiže natlačiť sa bielym rožkom s džemom, ale chocapicom, z dlhodobého hľadiska asi nie je práve našťastnejším riešením.

Naopak, keď do svojho raňajkového jedálnička zaradíme správne nakombinované bielkoviny, budeme sa cítiť fit a plné energie! Tak sme si pre Vás pripravili 4 tipy na zdravé raňajky.

1.COTTAGE CHEESE S PRAŽENICOU

Cottage cheese je pre nás absolútna topka a určite mu ešte budeme venovať ďalšie články. Pretože odkedy sme ho objavili, je súčasťou 75% našich raňajok. Dá sa kombinovať naozaj so všetkými druhmi zeleniny, pretože má jemnú a neutrálnu chuť. Niekedy, keď nemáme možnosť zdravého obeda, si radšej dáme cottage ako nejaké nezdravé vyprážané jedlo z kantíny. Pre dnešný článok sme ho skombinovali s vajíčkami. Vaječná bielkovina je výborne stráviteľná, nebudete mať pocit nafúnutia. Obe tieto potraviny majú aj málo kalórií, čiže dve muchy jednou ranou.  Inak nedávno sme objavili aj cottage cheese značky Rajo so zvýšeným obsahom proteínov  a pridanými semienkami a je úplne super. NÁŠ TOP TIP NA RAŇAJKY!

Ingrediencie:

1 cottage cheese active protein
3 ks vajcec
mladá cibuľka
3 ks cherry rajčiniek na ozdobenie
soľ
korenie

Na oleji si urobíme praženicu, podľa chuti osolíme, okoreníme. Mierne vychladnutú praženicu zmiešame s cottage cheese active protein a nadrobno nakrájanou cibuľkou. Cherry rajčinky prekrojíme na polovicu a použijeme ako dekoráciu.

 

2. PROTEÍNOVO ČOKOLÁDOVÉ SMOOTHIE S AVOKÁDOM

Ingrediencie:

3 dcl nesladeného mandľového mlieka
1 odmerka proteínu (podľ vlastnej voľby- čokoládový, vanilkový…)
1 mrazený banán
1/2 avokáda
1 odmerka mandľového masla alebo arašidové maslo

Postup je veľmi jednoduchý. Všetko nahádžme do mixéru a mixujeme cca 1 min.

 

      

 

3. CHIA PUDING S POHÁNKOU A KONOPNÝM SEMENOM

Ingrediencie:

2 lyžice chia semien
1 lyžička pohánky
1 lyžička konopného semena
1 dcl mandlového mlieka
1 lyžička javorového sirupu
vlašské orechy
černice
čučoriedky
škorica na posypanie

Semená zalejeme mandlovým mliekom 1 cm nad povrch a občas premiešame aby sa nám nevytvorili hrudky. Po 20 minútach ochutíme javorovým sirupom (alebo necháme bez osladenia), poprášime škoricou a dozdobíme orechami a ovocím.
Ideálne je, keď si zmes pripravíme ešte večer, necháme cez noc v chladničke a ráno nám celá príprava bude trvať 2 minúty 🙂

 

 

4. QUINOA S LESNÝM OVOCÍM A JOGURTOM

Ingrediencie:

170 g gréckeho bieleho jogurtu
pol šálky varenej quinoa, vychladenej
1 lyžička domáceho sirup, alebo džemu z lesného ovocia
lesné ovocie na dozdobenie (jahody, maliny, černice, čučoriedky)

V presklenom poháriku vrstvujeme quinou, jogurt zmiešaný so sirupom, alebo džemom a ovocie. Podľa výšky pohárika vrstvovanie opakujeme.
Quinoa a jogurt obsahujú množstvo proteínov, ktoré Vás zasýtia na celé doobedie a v kombinácii s ovocím s nízkym glykemickým indexom je ideálnou kombináciou na ráno.

       

 

Tak ako kočky, inšpirovali sme Vás aspoň trochu? Ak áno, sme tomu veľmi rady. Vyskúšajte naše proteínové receptíky a dajte nám vedieť, ktorý Vám chutil najviac, dohoda?

Prajeme krásny zvyšok nedele

Vaše Katka a Iva

Komentáre