Ahojte dievčence! Veríme, že ste prežili krásny a romantický valentínsky týždeň! My Valentína zas nejak extra neoslavujeme, veď ľúbiť sa treba každý deň, ale zas je pekné ako sa celý svet zrazu vysrdiečkuje lebo my srdiečka milujeme! Baby dnešný článok je špeciálny, pretože na jeho konci nájdete super súťaž!

Mnohé z Vás nám píšete a pýtate sa nás otázky ohľadom stravovania a zdravej výživy. My si totálne ceníme túto Vašu dôveru a robíme všetko pre to, aby sme ju nesklamali. Normálne sme si nakúpili rôzne knihy o vychytávkach v oblasti stravovania! Ale samozrejme musíme povedať, že v tom nie sme odborníčky, len sme do tejto témy zanietené. A hlavne to neberte tak, že si nikdy neuletíme, please! Jasné, že uletíme, pretože jedlo milujeme (aj to nezdravšie) a napríklad v piatok sme si obe nezávisle od seba dali jednu obrovskú a neskutočne chutnú pizzu!!!!!!!! Viete, čo je podľa nás podstatnejšie, ako hladovať? Trochu rozhýbať kosti, a snažiť sa tú stravu nejak vyvážiť (čiže pizzu samozrejme nie každý deň, len raz za čas) – TO BY MOHLO BYŤ NAŠE TAJOMSTVO ÚSPECHU!

Ďalším našim trikom je jesť častejšie a v menších dávkach. Ono to nie je nič nové pod slnkom, ale fakt to funguje! Raňajky, obedy a večere sú jasná vec. Ale problém občas robia doobedné a poobedné snacky, ktoré zvyčajne mávame v práci. Pripravili sme si teda pre Vás jeden doobedný zdravý snack s obsahom bieleho jogurtu, pretože jogurty nám dajú veľa energie, ale majú pre nás aj iné benefity!

  • podporuje metabolizmus – bielkoviny, ktoré biely jogurt obsahuje, podporujú metabolizmus zvyšovaním energetického výdaja, čiže zvýšením množstva kalórií, ktoré za deň spálite
  • posilňuje imunitný systém – pravidelná konzumácia jogurtov posilňuje imunitný systém a pomáha znižovať pravdepodobnosť mnohých chorôb
  • chráni pred osteoporózou – jogurt obsahuje množstvo živín, ktoré sú dôležité pre zdravie kostí. Všetky tieto vitamíny a minerály pomáhajú predchádzať osteoporóze, chorobe charakterizovanej zmäknutím (oslabením) kostí. Štúdie naznačujú, že konzumácia aspoň troch porcií mliečnych výrobkov denne (teda aj jogurtu) pomáha chrániť pred nadmerným úbytkom kostí a zhoršením pevnosti kostí.
  • pomáha pri chudnutí – jogurty obsahujú veľké množstvo bielkovín, ktoré spolu s vápnikom zvyšujú hladinu hormónov sýtosti). Štúdie tiež potvrdili, že ľudia, ktorí jedia jogurty, sa vo všeobecnosti stravujú zdravšie než tí, ktorí jogurty nejedia. To je čiastočne spôsobené tým, že jogurt, v pomere k jeho nízkej kalorickej hodnote, obsahuje veľa zdravých živín
  • účinný prostriedok na krásu – pôsobí pozitívne nielen na naše zdravie, ale aj na pleť. Obsah kalcia, proteínu, či kyseliny mliečnej dokážu urobiť s pleťou divy. Biely jogurt je považovaný za domáci liek v boji proti akné.

Tak čo, dievčatá! Dali sme Vám dostatočné argumenty na to, aby ste začali s konzumáciou jogurtov? Kľudne ich jedzte len tak samostatne, ale my sme si pre Vás pripravili jeden skvelý a jednoduchý recept na zdravý snack, ktorý si v kľude môžete spraviť cez víkend a nosiť si ho do roboty v nejakom kelímku. Je to úžasná mňamka! Okrem bieleho jogurtu obsahuje aj ovocie a tiež quionu a chia semiačka, ktoré sú veľmi zdravé.Chia semiačka obsahujú bohatú škálu antioxidantov a preto spomaľujú starnutie a quinoa vločky sú zdrojom všetkých esenciálnych aminokyselín.

 Ingrediencie na 2 porcie:

biely jogurt

1/2 hrnčeka quinoa vločiek

3 lyžice chia semiačok

1 hrnček mandľového mlieka

škorica

vanilkový struk (alebo aróma)

2 lyžičky medu alebo javorového sirupu

rozmixované mango

biely proteínový jogurt

orechy( na dozdobenie)

Postup:

Prvú vrstvu vytvoríme tak, že quinoa vločky a chia semiačka zalejeme mandľovým mliekom, osladíme medom alebo javorovým sirupom a pridáme škoricu a vanilkový struk alebo arómu. Dáme na dve hodiny do chladničky, aby to zhustlo.

Čo sa týka manga, môžete ho zameniť za akékoľvek ovocie, ktoré Vám chutí, a najlepšie spravíte, ak to budete prestriedávať, aby sa Vám jedna chuť nezunovala. Mango ošúpte, vyberte z neho kôstku a poriadne ho pomixujte. Aby Vám vznikli krajšie vrstvy, môžete ho dať na pár hodín do mrazničky.

Čo sa týka bieleho jogurtu a manga, asi nie je čo riešiť. Asi len to, že my sme objavili biely jogurt Rajo, ktorý obsahuje proteíny, a preto sme zvolili ten (aby sme neboli hladné po hodine). Celá táto proteínová rada je fakt super, má to pre nás určite pridanú hodnotu. Do vrstvy bieleho jogurtu sme pridali vanilkový struk, aby to malo ešte výraznejšiu chuť.

Nakoniec tieto vrstvy dáte do nejakej priesvitnej nádobky, alebo pohára (nech je vidno tú krásu). Začínate quinoa vrstvou, na to dávate mango vrstvu, a nakoniec biely jogurt. A potom znova quinoa, mango, jogurt. Na záver ozdobíme kúskom manga. Zdravý a ešte k tomu aj pekný snack je na svete! A chutí ešte lepšie ako vyzerá, to Vám garantujeme!

Ruku hore, koľkým z Vás sa práve zbehli slinky? Čím je Vás viac, tým sme šťastnejšie! Milujeme, keď nám od Vás chodia fotky s našimi receptami, vtedy totiž vieme, že sme sa s tým nemordovali zbytočne! 😀

No a na záver spomínaná súťaž o balík skvelých proteínových produktov značky Rajo! Do komentára pod článkom nám napíšte aspoň jeden dôvod, prečo je fajn jesť jogurty. Každá z Vás (a teda aj chlapi, ak tu nejakí sú), kto napíše čo i len jednu vetu pod tento článok, bude zaradená do žrebovania, ktoré prebehne budúcu nedeľu. Víťazku teda vyhlásime v najsledujúcom nedeľnom článku, v ktorom sa mimochodom môžete tešiť na jednu brutálne dobrú tému spojenú s ďalšou súťažou (ale na instagrame)!

Prajeme krásnu nedeľu!

Katka a Iva

 

Komentáre