Milé naše Kattivky! Vítame Vás na našom blogu. Sme veľmi rady, že ste si na našli čas na prečítanie tohto článku, pretože bude niečím špeciálny a my osobne sme sa na neho dlho pripravovali a nesmierne tešili. Dnešný článok sme sa celý rozhodli venovať polievkam, pretože ich absolútne zbožňujeme a nevieme si bez nich predstaviť svoje životy. Samozrejme tým, že spolu nebývame, sme najprv o sebe nevedeli, že sme obe polievkové maniačky. Ale raz sme otvorili túto tému a zistili sme, že obidve na ňu máme rovnaký názor. Polievky boli pre ná nesmierne dôležité.. A tak sme začali pátrať … a dopátrali sme sa k jednému veľmi dôležitému faktu, ktorý našu vášeň pre polievky ešte znásobil… Nielen že tieto pokrmy sú chutné, ešte sú aj MEGA zdravé!!!!

Keď sme boli malé a naše babičky nás nútili jesť polievky, pretože sú zdravé, netušili sme, akú veľkú pravdu mali. Dnes už s kľudným svedomím môžme povedať, že si bez dobrého silného vývaru nevieme predstaviť svoj život a boli by sme veľmi rady, keby ste sa pre polievky nadchli po prečítaní tohto článku aj vy!

Nie je však polievka ako polievka! My hovoríme primárne o vývaroch. Vývar z kostí je totiž to najlepšie, čo môžete svojmu telu dať. A to počas celého dňa! Áno počujete správne! Vývar by nemal patriť len do nedeľného obedového menu. Mal by byť súčasťou každého dňa! Ide len o time manažment a pochopenie filozofie “polievkovania”. Odkedy sme začali polievky vnímať ako každodennú normálnu vec, cítime sa skvelo a nepoložilo nás ani chrípkové obdobie. Stačí, ak si zvyknete každý druhý alebo tretí deň navariť plný hrniec vývaru a potom si ho môžete nosiť so sebou v termoske namiesto čaju. Jeho blahodarné účinky pocítite hneď. Vývar pohladí telo aj dušu a môžete si ho spraviť podľa seba. Dôležité je, aby ste do neho dali všetko, čo je dobré.

Aby ste si nemysleli, že len tak tliachame, poďme si povedať niečo o blahodarných účinkoch vývarov z kostí. Čo ste možno o vývare nevedeli?

  • detoxikácia – pomáha tráviacemu systému vylúčiť odpadové látky, podporuje schopnosť pečene odstrániť toxíny
  • vyhladzovanie vrások – z kostí sa získava kolagén, ktorý udržiava vašu pleť zdravú a mladistvú
  • liečenie čriev – želatína je nápomocná v obnovení pevnosti črevnej sliznice a v boji proti potravinovej intolerancii
  • zvyšuje imunitu – vývar zo špikových kostí
  • posilňuje kosti – obsahuje proteíny, draslík, vápnik, horčík, železo, fosfor, zinok, mangán, meď a vitamíny A, C
  • pomoc pri chudnutí – polievka nás zásobuje tekutinou a proteínom z kostí, čiže pri pravidelnom pití počas dňa nebudeme pociťovať hlad a jesť blbosti. Tým, že nás zasýti, ľahšie sa vzdáme cukra a múky a tým pádom začneme chudnúť.
  • protizápalové účinky – obsahuje cysteín, glycín a histidín – aminokyseliny- slepačí vývar sa považuje za prírodné antibiotikum
  • bojuje s prechladnutím a chrípkou

 

A ako na to? V prvom rade Vás chceme poprosiť, aby ste naozaj nešetrili na surovinách, pretože ide o Vaše zdravie. Čiže snažte sa nakupovať bio potraviny a kosti zo zvierat z voľného chovu. Nie každý má čas vyvárať vývar niekoľko hodín, ale môžete to vyrieišiť nákupom tlakového hrnca, ktorý urýchli proces vyvárania a za hodinku môžete mať hotový jeden exkluzívny a veľmi silný vývar.

Možností a kombinácií, ktoré do vývaru môžete dať, je neúrekom. My sme si dnes pre Vás pripravili jeden receptík, ale samozrejme ide skôr o princíp a postup. Suroviny si kľudne prispôsobte svojim chutiam.

HOVÄDZÍ VÝVAR Z KOSTÍ

Potrebujeme:

hovädzie kosti špikové (môžu byť aj chvosty alebo rebrá)

koreňová zelenina: mrkva, petržlen, petržlenová vňaťka, zeler, cibuľa, cesnak

zázvor, chilli, zemiaky, bobkový list

citrón alebo jablčný ocot (pomáha vyťaženiu všetkých dôležitých živín z kostí)

Postup:

Kosti umyjeme a dáme do hrnca so studenou vodou (čím ich bude viac, tým silnejší vývar sa z nich spraví). Pomaly pridáme teplotu. Zovrieme vodu, a sitkom odstránime penu z povrchu. Následne pridáme citrónovú šťavu alebo jablčný ocot, čierne korenie a bobkový list.

Znížime teplotu a začíname variť. Po niekoľkých hodinách pridáme očistenú zeleninu a varíme ďalej (približne 2 hodiny pred dovarením vývaru). Čím dlhšie suroviny vyvárame, tým lepšie. Pomalým varením sa do polievky dostanú všetky potrebné  živiny (odborníci vravia 36hod). Ale to sa nám ešte nepodarilo. 🙂

Ak robíte polievku v tlakovom hrnci:

Zeleninu dajte ku kostiam do vody po prvej fáze zovretia a zatvorte tlakový hrniec. Nechajte pri nízkej teplote variť cca 60 minút. Potom hrniec ochlaďte vo vodnom kúpeli, otvorte ho a vo vnútri na Vás bude čakať vaše dielo.

V oboch prípadoch na záver vývar scedíme cez sitko a nalejeme späť do hrnca. Čistému precedenému vývaru z kostí a koreňovej zeleniny sa hovorí consommé. Obsahuje koncentrovanú čistú prírodu, čiže všetko, čo sa vložilo do hrnca a časom sa vyluhovalo. Ak v ňom chcete mať zeleninu, ktorá nie je prevarená, môžete si ušetriť pár surových mrkvičiek a petržlenov a v tomto momente ich nastrúhať na tenké plátky do precedeného vývaru a nechať zovrieť. Okrem toho, že to bude krásne vyzerať, bude aj lepšie chutiť. Zase to je len vec názoru, nám totiž chutí menej uvarená zelenina.

Keď je vývar hotový a každý člen rodiny si už naložil svoju prvú dávku, odložte ho do chladu, kde Vám vydrží aj tri dni. Silu vývaru viete posúdiť už podľa farby – čím je farebnejší, tým lepšie. Keď sa nám niekedy podarí spraviť úplne tmavohnedý hovädzí vývar, sme najšťastnejšie na svete. A keď ho po nejakom čase vytiahneme z chladničky a je z neho želatína, sme ešte šťastnejšie, pretože to znamená, že je všetko, ako má byť. Okrem konzumácie samotného vývaru, môžete z neho tých pár dní aj variť. Nie je nič lepšie, ako keď do rizota namiesto vody dáte vývar. Vlastne ho namiesto vody môžete dávať do hocakého pokrmu, a zintenzívnite tak jeho chuť.

Okrem zdravotných účinkov nám vývar pomôže aj pri duševnom zdraví. Už len pomyslenie na to, že večer pred spaním vysŕkame šálku horúceho vývaru, nás ukľudňuje. Vývar pre nás symbolizuje domácu pohodu, pokoj a teplo. Ale zaistí aj biochemické šťastie. Zápaly v čreve odbúravajú tryptofán. To je proteínová zložka,  z ktorej telo vytvára serotonín – takzvaný hormón šťastia. Riešením je zbaviť sa zápalov a dodať telu tryptofán a vitamín B. Znamená to proteíny a orechy. Výsledkom bude, že sa budeme cítiť šťastnejšie, dobre naladené a budeme v noci skvelo spávať. A dobrý spánok je, ako dobre vieme, tiež dôležitý pre našu krásu.

Dievčatá, ak ste si tento článok dočítali dokonca, sme veľmi rady! Chceli sme Vás totiž v prvom rade zasvätiť do filozofie polievkovania, nielen Vám poskytnúť recept. My sme vývary ľúbili vždy, ale až pár mesiacov dozadu sme polievkovaniu absolútne prepadli a naozaj sa snažíme dodržiavať ich každodennú konzumáciu. A musíme Vám povedať jednu vec: okrem toho, že sme kľudnejšie ako predtým, úplne sa nám zlepšila pleť! Niekedy si ho dáme aj na raňajky, na desiatu, na obed… Krásne tým podporíme trávenie a prečistíme sa. My by sme si veľmi priali, keby ste to polievkovanie vyskúšali s nami! Nie je nič príjemnejšie, ako si vývar zobrať so sebou v termoske do práce a sŕkať ho tam celé doobedie. Len si treba zvyknúť na to varenie. Takže ak ste ho už nemali dnes na obed, spravte si ho kľudne na večeru. ?

Veríme, že sa vám tento článok páčil a chceme Vám pripomenúť rozhovor s youtuberkou Martinou Horňákovou alias Momou, ktorý v najbžších týždňoch budeme robiť. Ak jej chcete položiť  nejakú zaujímavú otázku, napíšte nám ju do komentára. A ak máte nejaký tip k tejto téme, tiež nám to napíšte. Budeme sa tešiť akejkoľvek vašej reakcii, pretože to je pre nás hnacím motorom.  ❤️

Krásny zvyšok nedele prajeme

Katka a Iva

 

Komentáre