Ahojte baby! Už nám to tak nejak prischlo, že nás považujete za motivátorky v oblasti športu a zdravej výživy a viete čo? My sme za vašu dôveru ohromne vďačné! Samé nás to motivuje žiť stále zdravšie a skúšať stále nové veci, aby sme vás s nimi potom mohli oboznamovať. Dnes sme sa na základe vašich dotazov rozhodli povenovať znova téme pohybu, a konkrétne jednej takej menej príjemnej časti športovania – svalovke. 

Svalovka, svalová horúčka, alebo svalovica  – pre niekoho je strašiak a niekto ju má rád. Kam sa radíte vy? My s ňou nejaký zásadný problém nemáme, pretože je dobré vedieť, že ste niečo pre seba spravili a svalovka je znamenie, že sa niečo s našimi svalmi naozaj deje. Ale prečo by sme ju nezmiernili, keď môžme? My sme pre vás zisťovali, čo to vlastne je a ako ju obmedziť.

Čo je svalová horúčka a ako vzniká?

Svalovka sa odborne nazýva oneskorená svalová citlivosť (delayed onset muscle soreness – DOMS). Väčšina odborníkov si myslí, že ju má na svedomí pretŕhanie svalových mikrovlákien, ktoré neunesú napätie pri nadmernej fyzickej námahe. Nie všetky svalové vlákna a mikrovlákna majú rovnakú hrúbku a kvalitu a preto sa stáva, že tie najtenšie a najslabšie sa pretrhnú. Tieto trhliny spôsobujú v svaloch mierne zápaly, ktoré sa odzrkadlia v svalovej horúčke. Zápal dosahuje svoj vrchol približne 24 až 48 hodín po pretrhnutí – a to je dôvod, prečo pociťujeme svalovú horúčku s takým oneskorením a nie hneď po preťažení svojho organizmu.

Uff to znie hrozivo však? Ale nemusíte sa ničoho báť, pretrhnutie svalových mikrovlákien je bežný proces a tieto vlákna sa vedia samé obnoviť. V prvom rade by sme vám dievčatá poradili, aby ste sa so svalovkou skamarátili a do určitej miery ju prijali do svojich životov. Veď predsa práve svalovica je pre mnohé z nás akýmsi indikátorom, že robíme niečo pre seba a že naše telo o tom vie. Pohyb by mal byť súčasťou každej ženy a nesmieme mať zo svalovky strach a vyhýbať mu.

Ak sa hýbete nepravidelne, potom sa nečudujte, že je vašou vernou spoločníčkou po každom cvičení. Najhoršie, čo môžete spraviť, je považovať ju za chorobu a po tom, ako si raz za čas idete zašportovať, sa potom 2 týždne na ňu vyhovárať! Priznajte sa, koľké z vás to robia? My sme to robievali tiež (keď sme boli mladšie), ale nikoho tým neklamete, len samé seba!

Svalovica je okrem bolesti sprevádzaná aj zvýšeným vylučovaním rastového hormónu, ktorý je v otázkach zdravia nenahraditeľný. Napríklad zvyšuje syntézu bielkovín (prirodzený anabolický proces), zvyšuje spaľovanie podkožného tuku, posilňuje kĺbové púzdra a šľachy, zvyšuje odolnosť voči chorobám.

Ako zmierniť svalovicu?

  • MASÁŽ – Nie je nič lepšie pre naše svaly, ako keď ich nejaký odborník poriadne vymasíruje boľavé partie. Dôležité je slovo odborník, pretože mnohí maséri vlastne ani nevedia čo robia, a to môže byť pre naše telo naozaj nebezpečné.
  • SAUNA – Vysoká teplota pôsobí na naše telo aj myseľ regeneračne, preto je určite dobré si ju raz za čas dopriať. Teplo uvoľňuje naše svaly, a tým, že sa potíme, sa telo silno detoxikuje.
  • SPÁNOK– Doprajte si výdatný spánok, ktorý urýchľuje regeneráciu! Mal by trvať aspoň 7 až 8 hodín. Počas spánku (90 minút po zaspatí) sa uvoľňuje najviac rastového hormónu, vďaka ktorému svalovica rýchlejšie odstúpi. Ešte je dôležité poznamenať, že na to, aby ste sa najkvalitnejšie vyspali, je potrebné chodiť spávať pred polnocou.
  • STRIEDANIE ŠPORTOV – Toto je metóda, ktorú využívame dosť často. Každý tréning totiž vieme zamerať na inú partiu. Nám to vyhovuje už len z toho dôvodu, že nemáme pocit, že sa po zacítení svalovice opúšťame. Za tréning sa v dnes už považuje aj walking- čiže obyčajná prechádzka (no dobre, možno trochu rýchlejšia chôdza, ale nič strašné), takže ak ste už naozaj celé boľavé, choďte aspoň na hodinu do lesa.
  • MAGNÉZIUM – Prvá pomoc pri akejkoľvek svalovke! My sme si v posledných mesiacoch navykli piť minerálnu vodu, ktorá má už magnézium vo svojom obsahu. Nevieme si to vynachváliť, pretože okrem toho, že sa dodržuje pitný režim,ktorý je v horúčavách nesmierne dôležitý, ešte to má aj pridanú hodnotu. Pri pravidelnom užívaní magnézia tak môžete zmierniť prejavy nadmerného svalového napätia a zabrániť aj kŕčom, či už počas alebo aj po cvičení.
  • STREČING – Áno priznávame, na toto sme odjakživa boli brutálne lenivé. Veď keď si už zašportujeme, tak na čo ešte zdržovať čas strečingom, však? Nuž dámy, žiaľ mali by sme si vstúpiť do svedomia (na čele s nami), pretože ak nebudeme strečovať aspoň 15 minút po tréningu, tak sa nemôžeme čudovať, že svalovka sa nebude dať vydržať.

Zdravý životný štýl by sme z nášho pohľadu rozdelili na tri veľké podskupiny: zdravá strava, šport a psychická pohoda. Čo je úplne super je, že keď sa zdravo stravujete a pravidelne športujete, psychická pohoda prichádza akosi automaticky… Preto už naozaj neváhajte a neodkladajte svoj prvý tréning ani jeden deň!

Jedným z motivačných dôvodov môže byť aj fakt, že už o mesiac, 30.6.2018 sa uskutoční jedna veľmi príjemná ženská akcia Just Woman, ktorá je určená výhradne ženám a my sa veľmi tešíme, že tam môžeme celý deň stráviť športom a čisto ženskými aktivitami súvisiacimi napríklad s módou, varením alebo líčením. Čaká nás tam naozaj zaujímavý “girly” program, a preto sa určite čo najskôr prihláste TU! Veríme, že sa tam všetky stretneme a strávime spolu super deň!

Prajeme krásny zvyšok nedele a dúfame, že ste ju strávili aj športom!

Katka a Iva

 

Komentáre