Ahojte dievčatá! Po minulotýždňovom, veľmi úspešnom mamičkovskom článku sa vám opäť hlásime v plnej blogovacej zostave (rozumej Katka a Iva 😀 ). V posledných mesiacoch síce netrávime spolu toľko času ako za posledné roky, za to v telefonickom kontakte sme non-stop a čo sme si minulý týždeň stihli povedať je aj to, že sme obe z posledného obdobia dosť vyčerpané. Katka z materskej dovolenky – nočné vstávanie a celodenná starostlivosť o bábätko vie byť riadny záhul. No a Ivka musela prebrať celý chod firmy – a to je tiež brutálny záhul. 🙁 Rozprávali sme sa o tom, že ako by sme mohli naše telá prirodzeným spôsobom trochu nadopovať, hľadali sme, a zase raz sme sa dostali k pitnému režimu. A preto sme sa vám dnes rozhodli získané informácie o jeho dôležitosti sprostredkovať. Príjemné čítanie!

Pitný režim sa v letných mesiacoch rieši všade a často. V posledných rokoch sa totiž teplota na teplomeri šplhá v našich končinách čoraz vyššie a vyššie a ľudia na tieto teplá akosi nikdy nie sú dostatočne pripravení – pribúdajú prípady dehydratácie organizmu hlavne medzi staršími ľuďmi, ktorí boli zvyknutí na chladnejšie slovenské letá a tak je naozaj dôležité o tejto téme hovoriť čo najviac. Poďme si teda čo najjednoduchšie vysvetliť, prečo je dôležité hydratovať celoročne – v letných horúčavách ešte viac ako obvykle.

PITNÝ REŽIM- PREČO JE DÔLEŽITÝ?

Voda tvorí podstatnú časť telesného zloženia (u dospelého človeka okolo 60 percent), no čím je človek starší, tým podiel vody klesá. Organizmus však vodu každý deň vymieňa, na to slúžia obličky, ktoré slúžia ako filter nášho organizmu, zbavujú naše telo toxínov a škodlivých látok (vylučujeme ich cez moč). Práve obličky zohrávajú v súvislosti s pitným režimom významnú rolu. Sú totiž orgánom, ktorý je zodpovedný za vodnú a minerálnu bilanciu v našom tele. Pri nadmernom výdaji a nedostatočnom príjme tekutín sa v tele hromadia škodlivé toxické látky a v obličkách sa usadzujú soli. Vznikajú obličkové kamene a preťažuje sa látková výmena. Voda v tkanivách, krv a lymfa sa zahusťujú, oslabuje sa obranný systém tela, zlyháva prenos nervových impulzov, spomaľuje sa obnovovanie buniek, čím sa urýchľuje proces starnutia.

Okrem toho, pitný režim je mimoriadne dôležitý aj pre hydratáciu našej pleti. Mladšie ročníky to zatiaľ moc neriešia (aj keď by mali aspoň preventívne), ale tie, čo už máme po tridsiatke a snažíme sa pleť hydratovať zvonka, by sme nemali zabúdať aj na hydratáciu zvnútra. Dehydrovaná pleť totiž rýchlejšie starne a to predsa nechceme!

Trochu sme vás nastrašili teóriou, ale považujeme to za potrebné. Ďalšia vec, ktorá je veľmi dôležitá, je vedieť, že keď už cítite, že ste smädné, vaše telo už stratilo 2% tekutín! A preto pitný režim je veľmi dôležité vnímať ako preventívnu záležitosť a nie krajnú možnosť!

VODA Z VODOVODU VS. MINERÁLNA VODA

Otázkou teraz ostáva, ČO piť? Je voda z vodovodu vhodná na dodržovanie pitného režimu? Názory sa v tomto smere odlišujú. Áno, voda, ktorá tečie z našich kohútikov je pitná, a nesporne uhasí pocit smädu. Klamali by sme, keby sme povedali, že ju nezvykneme piť. Ale! Kým sa pitná voda stane pitnou, musí prejsť niekoľkými chemickými procesmi. Podľa Nariadenia vlády by mala pitná voda spĺňať limity veľkého počtu ukazovateľov kvality. V rámci týchto ukazovateľov by mala pitná voda obsahovať viac ako 30 mg/l vápnika a 10 – 30 mg/l horčíka. Avšak napriek tomu sa v nej môžu nachádzať zvyšky antibiotík, ktoré filtre neočistia. 

Keď si uvedomíme, že odporúčaná denná dávka magnézia je 300-420 g, z jedla prijmeme v priemere asi 200 g horčíka denne, ostáva nám stále 100-120 g ktoré musíme doplniť. Telo si ho totiž nevie samé vyrobiť. Znamená to, že by sme museli vypiť denne 3-4 litre vody z vodovodu aby sme to pokryli. Ale povedzme si narovinu: nie je to nejako veľa?

Z tohto dôvodu sa v posledných rokoch rozšírilo pitie minerálnych vôd s obsahom magnézia. My sme si najviac obľúbili slovenskú minerálnu vodu Gemerku, pretože je bohatá na prírodné magnézium (128 mg/l) a vápnik (426 mg/l) v optimálnom pomere 1:3, vďaka čomu zabezpečuje efektívne vstrebávanie týchto minerálov do organizmu. Ak si teda zvyknete vypiť aspoň jednu veľkú fľašu denne, máte zaručený optimálny príjem horčíka a vápnika denne. Gemerka je bohatá aj na hydrogénuhličitany, čím bojuje proti prekysleniu a zlepšuje metabolizmus.

Minerálne látky pôsobia na náš organizmus blahodárnym účinkom. Magnézium zmierňuje bolesti hlavy, stavy podráždenia, úzkosti a poststresového napätia. Je výdatným zdrojom vápnika, ktorý ocenia najmä tehotné a dojčiace ženy a ľudia so zvýšenou fyzickou záťažou.  Ale ak aj žijete obyčajný, bezstresový život, nič nepokazíte tým, že sa o seba budete v tomto smere starať preventívne.
Preto, milé naše Kattivky, vyzývame vás, aby ste na základe prečítania tohto článku urobili osvetu minimálne vo svojej rodine, a všetkým naordinovali pitie minerálnej vody s obsahom magnézia. Urobíte tým sebe aj svojim blízkym skvelú službu! Je to len o zvyku: nakúpte si pár balení Gemerky a každý deň vypite jednu fľašu – výsledky sa dostavia okamžite a vy sa budete cítiť fresh aj počas horúcich letných dní!
Typickým príkladom, kedy je dôležité dodržiavať pitný režim, sú letné festivaly. Veľa ľudí, priame slnko a celodenné behanie po festivale si môže vypýtať svoju daň v podobe dehydratácie. Veríme, že minimálne našim čitateľkám a ich rodinám to po prečítaní tohto článku nebude hroziť!
 
Prajeme krásne a zdravé leto!
Katka a Iva

Komentáre