Ahojte kočky! Za posledné mesiace sa nám podarilo čo to nacestovať a preto sme sa dnes rozhodli podeliť sa s vami o naše pocity z takého menej príjemného vedľajšieho účinku cestovania- JET LAGu. Čím sme staršie, tým ho totiž pociťujeme výraznejšie. 🙁  V slovenskom jazyku tento pojem miesto nemá, možno preto, že striedanie časových pásiem v minulosti nebolo až tak bežným javom, ako je tomu dnes. Ale v 21.storočí už môžeme s kľudným svedomím skonštatovať, že dnes je cestovanie hlavne medzi mladými úplne bežné a bude čoraz bežnejšie. Lieky na jetlag však neexistujú, preto si v dnešnom článku povieme, ako príznaky jetlagu aspoň zmieriť.

Prečo vlastne jet lag vzniká?

Naše telo má určitý biorytmus, na základe ktorého funguje. Ide o cirkadiánny rytmus, vrámci ktorého sa strieda únava s aktivitou. Naše telo je zvyknuté v nočných hodinách dobíjať baterky spánkom a cez deň fungovať. Je zvyknuté jesť tri až päťkrát denne. Ak sa nám tento biorytmus naruší, cítime sa niekoľko dní absolútne pod psa.

V prvom rade si treba uvedomiť, že je jedoduchšie prekonať jetlag smerom na západ ako na východ. Angličania pre to majú aj svoju “prupovídku”: west is best, east is least. V praxi to znamená, že keď cestujete na západ, zvyčajne sa telo ľahšie prehupne do nového časového pásma. Keď idete na východ, snažíte sa zaspať vtedy, keď je vaše telo ešte aktívne, a vstávať, keď máte v podstate polnoc. A to môže byť pre mnohých problém.

Každopádne tie z vás, čo rady cestujete (a podľa vašich správ vás je množstvo), sa jetlagu nevyhnete. Tu je pár rád, ako ho aspoň zmierniť a nepokaziť si prvé dni cesty únavou a nespavosťou.

Je dôležité, aby ste počas cesty dodržiavali toto:

HYDRATÁCIA

Pri cestovaní je všeobecne asi najdôležitejšia. V lietadlách je totiž veľmi suchý vzduch z klimatizácie a vysušovanie nosohrtanu má za následok zvýšenú tvorbu hlienov. Tie môžu spôsobiť zápal, ale v prípade, že ich budeme pravidelne “splachovať”, zabránime rozmnoženiu sa baktérií. Veľmi dobre vám, ako vždy spraví vývar, ktorý majú na celom svete. V každej krajine sa v nejakej podobe vyskytuje. Napr. vo vietname sa vývar volá pho, v taliansku brodo. Kto hľadá, nájde, verte nám.

NO ALCOHOL, NO COFFE, NO SUGAR!

Pre mnohých Slovákov je táto kombinácia nepredstaviteľná! Vzdať sa alkoholu počas dlhej cesty? Veď mám dovolenku a chcem si ju užiť hneď od začiatku! Nuž, potom sa nečudujte, že časový posun ťažko zvládate. Samozrejme, pohár vínka nám život nezmení, ale skúste cestovanie nebrať ako nejakú veľkú party, lebo sa môže veľmi ľahko stať, že vás to zničí.

 

 

Ak riešite problémy s jetlagom, taká naša rada znie: ZABOJUJTE A PRISPÔSOBTE SA NOVÉMU ČASOVÉMU PÁSMU HNEĎ V PRVÝ DEŇ! Znamená to, že aj keď ste totálne vyšťavené a chce sa vám spať, skúste to nejako vydržať! Nám veľmi pomáha napríklad šport, pretože ten vás, či chceme alebo nie, na nejakú dobu nabudí. Ideálne je, keď je vonku pekné počasie, môžete spojiť napríklad beh alebo walking na obhliadku okolia. 🙂

 

 

Čo nám pomôže zaspať

Ak cestujete do iného časového pásma, určite sa pripravte na to, že so spánkom budete mať pár dní problémy a pripravte si zásoby podpory spánku, ideálne vo forme prírodných doplnkov.

  • KOREŇ VALERIÁNU – Koreň valeriánu síce nevonia práve najlepšie, no je to jeden z najlepších prostriedkov na navodenie spánku. Dá sa nájsť vo forme čaju, tabliet, tekutého extraktu alebo kapsúl.

  • MELATONÍN – Melatonín je nočný hormón, ktorý sa vyznačuje extrémnou citlivosťou na svetlo. Počas tmy je jeho tvorba výrazne zvýšená a je to sprevádzané aj väčšou ospalosťou človeka. Naopak, počas denného svetla je produkcia potlačená a zvýšená bystrosť. U nás je voľne predajný vo forme tabliet a je omnoho neškodnejší ako tabletky na spanie.

Vitamíny, ktoré nám dopomôžu ostať fit

Po dlhej ceste je náš organizumus unavený a oslabený a teda sa môže veľmi ľahko stať, že ak sa o svoje drahé telíčko poriadne nepostaráte, z tej slabosti môžete veľmi skoro ochorieť. Nuž a nikto asi nechce byť na dovolenke “odpálený”, však? Tu je zopár našich rád, ako zostať fit aj po prílete.

  • VITAMÍN C – Na cestu sa môžete pripraviť aj tým, že už pár dní pred ňou sa budete “dopovať” vitamínom C. My uprednostňujeme ten prírodný, ktorý sa nachádza v ovocí, ale skúste si možno aj so sebou zobrať ten v tabletkách a pravidelne si ho dávkovať.

  • PROBIOTIKÁ – Ľudský imunitný systém je naprogramovaný tak, aby sa prispôsobil prostrediu v ktorom žijeme. To znamená, že produkuje protilátky proti škodlivým substanciám a patogénom, ktorým je pravidelne vystavovaný. Keď cestujeme do nového – cudzieho prostredia, naša prirodzená obranyschopnosť nie je naučená čeliť baktériám, ktoré sa v ňom nachádzajú. Môže to viesť k hnačke, alebo naopak zápche, obe sú veľmi nepríjemným spoločníkom na cestách. Užívaním probiotík môžeme zlepšiť našu reakciu na nové prostredie.
  • PYCNOGENOL – Výťažok z kôry borovice, ktorý má silne antioxidačné účinky, je dvadsať krát silnejší, ako vitamín C a zneškodňuje teda voľné radikály.

  • ZÁZVOR – Starý dobrý zázvor je asi fakt vhodný na všetky problémy. Jeho protizápalové účinky nám pomôžu lepšie sa adaptovať na nové prostredie. Dávajte si na letisku, alebo po príchode do novej krajiny zázvorový čaj, a tento zázrak vás ochráni pred cudzími patogénmi.

Aby naša pleť vyzerala za každých okolností sviežo…

Zatiaľ sme sa bavili o vnútornej starostlivosti o naše telo, no ale ako správne ženy vás určite zaujíma aj to, ako ostať fit aj zvonka. Pekná pleť je základ a preto by ste mali vedieť, že dlhá cesta a čas strávený na letiskách alebo v lietadách vám ju úplne vysuší. My si zvykneme do príručnej batožiny zobrať malý krémik na suchú pleť (pozor, nesmie mať viac ako 100 ml, inak vám ho pri kontrole zoberú!) a pravidelne sa krémovať. Môže to zmierniť proces vysúšania, ale úplne tomu asi nezabránime.

  • SÉRUM KYSELINY HYLAURÓNOVEJ – Ak máte dvadsať, tento bod vynechajte, lebo ho vlastne vôbec nepotrebujete (a my vám to samozrejme v dobrom závidíme!) 🙂 Ale vy, naše rovesníčky tridsiatničky, určite už tiež posudzujete rozdiel medzi vašou pleťou pred desiatimi rokmi a teraz… Takže naša rada znie: nezabudnite si so sebou zobrať sérum kyseliny hylaurónovej (skoro každá kozmetická značka ho má v ponuke), a starajte sa o svoju pleť aj na cestách.
  • HYDRATAČNÉ MASKY – My sme doslova maskové maniačky! Masku na tvár si dávame každý druhý deň a naozaj to nie je blbosť! Môžete napríklad vyskúšať masky Pure Clay od L’óreal, tie sú naozaj skvelé!

 

Keď budete dodržiavať naše rady, určite jetlag zmiernite. Samozrejme záleží aj na tom, o koľko hodín a akým smerom sa vám čas posúva. A samozrejme záleží aj na každej z nás, pretože každý organizmus reaguje inak. Každopádne, nech vás jetlag od cestovania neodradí, pretože spoznávanie nových miest na svete jednoznačne za tých pár dní únavy stojí!

Majte krásnu nedeľu!

Katka a Iva

Komentáre