Ahojte dievčatá! Asi ste si všimli, že sme posledné týždne v blogovaní trochu poľavili, ale veríme, že nám to odpustíte. Pripravujeme pre vás totiž nové kolekcie, ktoré budú skutočne krásne, a okrem toho sa v našom tíme udialo zopár zmien, ktoré vám onedlho predstavíme. Ale nebojte sa, my dve sme tu stále pre vás v plnej sile! Posledné obdobie je pre nás zvláštne aj tým, že jedna z nás čaká bábätko. A preto sa Vám v dnešnom článku prihovorí Katka.  Príjemné čítanie!

Dlho som odkladala písanie prvej tehotenskej témy, pretože popravde je to všetko pre mňa jedna nová, absolútne neprebádaná oblasť, o ktorej sa mi ťažko “mudruje”, keď s ňou nemám žiadne skúsenosti. Ako som mala doteraz možnosť zistiť, tehuľky a mamičky sú jedna veľmi silná komunita, ktorá si drží palce, drží spolu a ochotne si pri každej príležitosti poradí. Absolútne som to nečakala! Avšak jeden háčik to predsa len má. Každá z tehuliek alebo mamičiek má na rôzne témy odlišné názory. Aj ten môj sa postupne formuje, no a budem sa Vám ho snažiť priblížiť prostredníctvom nášho blogu.

Keď som rozmýšľala, ako túto novú tématiku začať, rozhodla som sa ísť na to postupne a priblížiť vám najprv moje pocity z doterajšieho tehotenstva. V prvom rade musím povedať, že každý deň ďakujem osudu, že mám bezproblémové tehotenstvo a dnes si ho už naplno užívam. Aj keď… Nebolo tomu vždy tak. 🙂

Zaujímavosti z prvého trimestra:

Nepríjemné príznaky

  • Nízky tlak- od malička som s ním mávala  problém, a neraz sa mi stalo, že som odpadla. Máme to v rodine. Ale počas prvého trimestra sa to znásobilo a niekedy som naozaj ani nemohla vstať z postele. Pri vyrovnávaní tlaku mi pomáhalo cvičenie jógy a zvýšený príjem tekutín.
  • Pálenie záhy- Ďalší problém, ktorý sa u mňa objavil, bolo pálenie záhy – Tento pocit som zažila asi prvýkrát v živote a dlho som ho ani nevedela identifikovať. Nie je to však nič príjemné. Pomáhalo pitie bylinkových čajov, ale pozor! Pri výbere byliniek buďte opatrné, pretože mnohé spôsobujú sťahy maternice, čo môže spôsobiť potrat. Paradoxne mi najviac pomáhal zázvorový čaj, ktorý ale zároveň znižuje tlak a preto som to musela vedieť odhadnúť. Pre tehotné je vhodný napríklad čaj z medovky lekárskej, výborný je tiež roibos čaj.
  • Apatia– Toto bolo zo všetkého asi najhoršie. Považujem sa za pozitívneho človeka, ktorého vždy poháňa nejaká silná motivácia. Ale počas prvých mesiacov tehotenstva som nemala náladu snáď na nič! Nechcelo sa mi chodiť do práce, variť, upratovať, za celé tie mesiace som si nespravila snáď ani jednu fotku, pretože z instagramu ma doslova napínalo! Z môjho tehotenstva som sa síce veľmi tešila, avšak mala som pocit, že môj život nemá zmysel a nič nie je podstatné. POZNÁMKA: Pre novinárov, ktorý by toto moje vyjadrenie chceli vytrhnúť z kontextu podotýkam, že som nemala žiadne depresie ani nič podobné. Každá žena, ktorá si prvým trimestrom prešla, určite pozná apatiu, ktorá s ním súvisí, nie je to nič nezvyčajné a tieto pocity sú chvíľkové! 
  • Nechuť do jedla– Chuť by aj bola, ale keď som si predstavila, že z hocičoho mi može hocikedy prísť zle, radšej som jedla len základné potraviny s jemnou chuťou. Veľmi obľúbenými jedlami sa teda stali zemiaky, ryža, chlieb, morčacia šunka a polievky. Nemala som zo seba moc dobrý pocit, pretože zdravá strava vyzerá predsa len úplne inak, ale predstava že si mám dať zeleninový šalát, alebo nejakú inú zdravú mňamku, bola pre mňa v tomto období absolútne nepredstaviteľná.
  • Prechladnutie, herpes– Ja som si tým chvalabohu prešla hneď na začiatku. A príjemné to vžiadnom prípade nebolo! Pretože tehotné nemôžu brať skoro žiadne lieky (okrem paralenu), celá liečba trvá trojnásobne dlhšie ako za normálnych okolností. Moja rada preto znie: Úplne sa vyhnite prostrediu, kde sa pohybujú chorí. Buďte sebecká a myslite v prvom rade na seba a svoje bábo- máte na to absolútne právo. Ja som pre istotu v kabelke začala nosiť rúško- keby ma náhodou niekedy niekde čakalo prekvapenie. 🙂

 

Cvičenie

Cvičenie sa v prvom trimestri moc neodporúča, ale vzhľadom na to, že som celý život v pohybe, tak ma skôr deprimovalo necvičiť. Preto som chodila na netehotenskú jógu, moja cvičiteľka však o mojom stave vedela a upravovala mi cviky. Ak sa rozhodnete cvičiť od začiatku tehotenstva, musíte mať veľkú sebadisciplínu a vedieť odhadnúť, čo vám robí dobre a čo nie. Všeobecne sa neodporúča robiť akékoľvek rotačné cviky a tiež cviky na brušné svaly (logicky). Ak sa cvičiť bojíte, pravidelnými prechádzkami nemôžete nič pokaziť. Je to niečo, čo tehotenstvom pribudlo do môjho denného programu a neviem si to vynachváliť. Po prvé kvôli pohybu, ale aj kvôli socializácii. 🙂

  

Som tehotná, ale psst!

Myslím, že moje tehotenské priberanie je také normálne, priemerné. Snom každej ženy je nepribrať veľa, ale toto sa naozaj podarí len malému percentu žien. 😀 Prvý trimester tehotenstva je však ešte dosť rizikový a preto sa traduje, že do 12. týždňa by sa malo držať v tajnosti. Tak to si, budúce tehuľky, držte palce! Ja som totiž vyzerala, jak keby som bola non stop prejedená! Niekedy som mala chuť vykričať do sveta, že nie som pribratá ale tehotná! Ďalšia a samostatná kapitola je napríklad pitie alkoholu. Vysvetliť kamarátom, že ste prišli na večeru autom môžete raz, maximálne dvakrát. Potom už budete podozrivá. Ja som to vyriešila tým, že som sa na čas stiahla z môjho, aj doteraz celkom chudobného, spoločenského života, a radšej som nepokúšala osud. 🙂 O to viac som si potom začala užívať, keď som už naplno mohla povedať: SOM TEHOTNÁ!

Počítanie týždňov a mesiacov tehotenstva

Toto bola pre mňa doslova španielska dedina! Tak začneme pekne postupne. Tehotenstvo má dohromady 40 týždňov, čo je 10 lunárnych a 9 kalendárnych mesiacov (lunárny mesiac má vdy 28 dní a kalendárny 30-31, čiže keď tie zvyšné dni znásobíte x9, vyjde vám jeden lunárny navyše). Mne doktorka odporučila počítať to na lunárne mesiace aby som sa v tom nestratila (podľa tohto počítanie sa momentálne nachádzam v 7.mesiaci tehotenstva. Som ale zvedavá, ako sa na mňa budú ľudia pozerať, keď budem v desiatom. 😀 ) Je to super aj na psychiku, odsýpa to jednoducho rýchlejšie, ako počítanie kalendárnych. Pre istotu vám sem dávam aj tabuľku, ako počítať kalendárne mesiace. Ďalšia kapitola je počítanie týždňov tehotenstva, ktorú budete používať asi častejšie, hlavne na vyšetreniach. Týždne tehotenstva sa počítajú na základe začiatku poslednej menštruácie. Dajme si príklad: keď začínate 12. týždeň tehotenstva, v ten deň budete mať 11+0 (čiže nultý deň 12.týždňa) 11+5 bude znamenať piaty deň 12. týždňa. Tiež to niekedy môže byť mätúce, hlavne pre prvorodičky- ja som napríklad prvé týždne hovorila, že pri 6+2 som v šiestom týždni, až potom som si uvedomila, že to je posunuté. 🙂 A tak sa moje obľúbené dni v týždni stali stredy, kedy začínam nový týždeň tehotenstva a vždy si na internete prečítam, čo ma v danom týždni čaká.

Tehotenské vitamíny

  • Magnézium– Už od začiatku tehotenstva sa môžu objaviť napríklad kŕče v nohách alebo dokonca aj bruchu. Napriek tomu, že som si niekde prečítala, že denná odporúčaná dávka magnézia je 250 mg, zistila som (o dosť neskôr), že som ho mala veľký nedostatok. Lekár mi neskôr odporučil brať aj 8 tabliet denne. Toto by ste si určite mali odkonzultovať so svojim gynekológom, ale nebojte sa na to opýtať, je to dosť dôležité počas celého tehotenstva. Veľmi mi pomohlo aj pitie minerálnej vody s obsahom magnézia, ktorú mám počas celého tehotenstva stále pri sebe.
  • Vápnik– Ďalším problémom tehotných môže byť aj nedostatok vápnika- ak začnete mať problémy so zubami, určite to neodkladajte a začnite brať pravidelne vápnik. Pozor! Medzi dávkou magnézia a vápnika by mal byť rozdiel aspoň 2 hodiny, inak sa magnézium nevstrebe.
  • Kyselina listová– Nachádza sa v šalátoch, špenáte, prosto v akejkoľvek zelenine s listami. Ale v tehotenstve je aj toto málo, preto sa odporúča brať ju v extra tabletách, a dokonca už v čase, keď sa o bábätko snažíte. Kyselina listová je vitamín, ktorý pomáha zabrániť defektom neurálnej trubice dieťaťa, čo je celý rad vrodených chýb miechy a mozgu. Preto je v tehotenstve veľmi dôležitá.
  • Rybí olej v tabletách- Brala som ho od začiatku tehotenstva, pretože obsahuje zdravé tuky, ktoré pôsobia protizápalovo, znižujú hladinu cholesterolu v krvi, posilňujú imunitu, prospievajú zraku i koži atď. Nuž a veľmi dôležité sú aj pre zdravie bábätka.
  • Grepový fresh– Elektrický lis na citrusy považujem za kúpu roka, pretože nie je nič lepšie na tehotenské nevoľnosti (ale aj neskôr), ako dať si nalačno čerstvú studenú grepovú šťavu. Doslova som si na to každoranné odšťavovanie zvykla, a už večer sa na to zvyknem tešiť. Tehotnej žene stačí ku šťastiu naozaj málo. 🙂

Koncom prvého trimestra som začala vidieť svetlo na konci tunela a moje stavy sa rapídne zlepšovali. Znova som začala mať chuť do jedla, do života, a každý nový deň, keď mi nebolo zle, som si naplno užívala! Preto milé čerstvé tehuľky! Hlavu hore a myslite na to, že všetko nepríjemné čo pociťujete, za chvíľu pominie a už si budete môcť užívať normálny život s bábätkom v bruchu! Druhý trimester je totiž naozaj super! Keď ho dokončím, napíšem aj o ňom. 🙂

Majte krásnu nedeľu

Katka

Komentáre