Ahojtee! Aký super pocit, že už je stred týždňa, ešte dvakrát sa vyspíme a už bude piatok, však? Aké máte na víkend plány? Hlásime sa Vám so železnou pravidelnosťou už päť týždňov a neviete si ani predstaviť, koľko energie nám dodávajú vaše pozitívne ohlasy! Tentokrát sme sa rozhodli povenovať sa outfitom  jednej z najdôležitejších udalostí filmového priemyslu, každoročného udeľovania Oscarov.

Áno, snáď už na každom portáli nájdete všetky outfity večera, hodnotenia odborníkov aj neodborníkov módy, ale my by sme Vám trochu chceli priblížiť to, ako to s outfitmi v praxi funguje a že to vôbec nie je tak ako to vyzerá! Myslíte si, že tá-ktorá hviezda si týždeň pred udeľovaním Oscarov zašla do miestneho Auparku a kúpila si na seba pekné šatočky, lebo sa ide zabaviť? Veľký omyl! 🙂

Promenáda outfitov na červenom koberci je totiž jeden z najväčších marketingových nástrojov všetkých zvučných svetových módnych značiek a návrhárov, ktorí sa prostredníctvom celebrít udržujú alebo dostávajú do povedomia. Niekedy celebrity nosia róby s pomenovaním „haute couture”. Určite ste už o tomto slovnom spojení počuli, poďme si ale priblížiť, čo to vlastne znamená.

Za otca haute couture (v preklade vysoká móda) sa považuje čovek menom Charles Frederick Worth . Ten si totiž v polovici 19. storočia uvedomil, že dovtedajšiemu vnímaniu krajčírskeho remesla nebola prikladaná žiadna dôležitosť. Využil svojho podnikavého ducha a začal svoje modely predávať ako umenie. Zákazník zrazu neplatil len za ušitie ale za celkový model šiat od návrhu až po samotnú realizáciu. Jednoducho to celé podložil nejakým príbehom (samozrejme cena sa pri takomto marketingovom ťahu o dosť zvýšila). Začal používať vtedy najnovšie vychytávky ako napríklad visačky s logom značky a tiež začal organizovať prvé módne prehliadky, aby bohaté paničky mohli vidieť modely priamo na modelkách. Neskôr založil Chambre Syndicale de la Couture (v preklade Zväz/komoru krajčírov) v Paríži. Táto prestížna komora funguje dodnes a je v nej asi 30 návrhárov známych značiek, ako napríklad Dior, Chanel alebo Elie Saab.

Haute couture modely sú ručne šité (niektoré zaberú až 800 hodín ľudskej práce), sú na ne použité exkluzívne materiály a ich cena sa môže pohybovať v horibilných výškach. Niekedy až v miliónoch dolárov. Najmenej však tak 20 000 dolárov. No nekúp to! 😀

Asi z tohto dôvodu šaty, ktoré vidíte na červenom koberci nie sú len tak ľahko dostupné v obchodoch alebo na e-shopoch (predstavte si tú dobierku, čo by Vám prišla s balíkom). 😀 Napriek tomu, že firmy na týchto modeloch prerábajú, zvyšuje zisky v predajoch iných produktov a hlavne povedomie o značke. Evidentne sa im to oplatí, inak by to nerobili.

A predsa sa nájdu aj klienti samotného haute couture, na svete je ich v súčasnosti cca 4000 a sú väčšinou z Ruska a stredného východu. Nuž, či za šaty dávať takéto horibilné sumy je normálne, posúďte samé. Ak ste si teda mysleli, že takéto skvostné šaty si kúpili samotné celebrity, nie je to pravda. Tie najväčšie hviezdy naopak dostávajú za odprezentovanie šiat na červenom koberci celkom mastnú sumičku. Priemerný honorár je cca 100 000 dolárov, ale aj tu sa nájdu extrémy. Absolútnou rekordmankou v tomto smere je Nicole Kidman, ktorá dostala zaplatené 2 milióny dolárov za to, že sa v roku 2012 predviedla na červenom koberci v šatách od Diora. Yes!

Dosť bolo teórie, tu sú niektoré haute couture modely z udeľovania Oscarov 2017.

Sofia Boutella

Chanel Haute Couture

Kirsten Dunst

Dior Haute Couture

Emma Stone

Givenchy Haute Couture

Ruth Negga

Valentino Haute Couture

 

Či vyzerajú až tak exkluzívne, posúďte samé. 🙂

Tak čo poviete dievčatá, bavilo Vás aj takéto polonáučné čítanie? Ak áno, napíšte nám to v komentári, a my sa takejto zaujímavej fashion téme môžme sem tam povenovať. 🙂

Pekný zvyšok dňa prajeme!

Katka a Iva

Komentáre