Čaute baby! Hlásime sa opäť po týždni, tentokrát s témou pre nás všetky: moderné ženy, ktoré sú viac alebo menej aktívne na sociálnych sieťach. Túto tému ste si pýtali vy, a celkom často a tak sme sa rozhodli odhaliť vám naše tajomstvo úpravy fotiek. Chceli by sme vám aj prezradiť, že na našom instagrame @kattiva_trends a tiež facebooku KATTIVA sme práve dnes spustili valentínske súťaže o super ceny od salónu krásy Bebe Hair!

Facebook vládol svetu dlho, ale posledných pár rokov je to práve instagram, ktorý valcuje internet! Instagram je sociálna sieť zameraná na fotografie a preto sa v posledných rokoch stalo úplne normálne, že sa ľudia fotia všade a veľa…  A veľmi často z toho vzniknú nie veľmi pohľadné fotky. 🙁 Niežeby sme práve my dve boli expertky na fotografiu, to vôbec! Ale nakoľko pekné fotky sú základ našej práce, museli sme si to naštudovať. Z nás dvoch je to Iva, ktorá má na starosti fotenia, fotky a ich úpravu. A venuje tomu dosť veľa svojho času. 🙂 A keďže sa vám naše fotky páčia, tu je náš návod, ako postupujeme pri foteniach a samotnej úprave fotiek. Musíme podotknúť, že väčšina našich fotiek je fotená na Iphone, Ivka používa aj fotoaparát Canon a minulý rok sme na fotenia používali telefón Samsung S9. Tu je teda náš malý návod na to, ako dosiahnuť dokonalú fotku, ktorú si môžete postnúť na facebook alebo instagram. Alebo si ju jednoducho len uschováte do svojho súkromného albumu. 🙂

DOBRÉ SVETLO JE ZÁKLAD!

Toto je asi najzákladnejšia vec, keď si chcete urobiť dobrú fotku. Keď totiž niekde nájdete dobré svetlo, k samotnej postprodukcii fotky nemusí vôbec ani dôjsť a bude to vyzerať super! Prvé pravidlo je nefotiť proti svetlu, lebo vtedy je objekt veľmi tmavý. Ak chcete fotiť na priamom slnku (hlavne v letných mesiacoch, keď je veľmi silné), rovno si môžete ušetriť energiu, lebo k dobrej fotke na priamom slnku nikdy nedôjde! Profesionálni fotografi používajú slovné spojenie “golden hour” (v preklade zlatá hodina), na fotenie pri západe slnka. Keď chcete nájsť najlepšie svetlo v danom momente na danom mieste, prepnite si svoj telefón na “selfie mode” a otočte sa okolo svojej osi, alebo sa trochu poprechádzajte, kým to správne svetlo na fotenie nenájdete – zistíte to tak, že budete mať zrazu peknú a žiarivú pleť a oči.

OBJEKT

Niekto fotí seba, niekto iných ľudí, niekto veci, niekto prírodu a niekto jedlo… Štýlov fotiek je v súčasnosti mnoho, ale pamätajte, že keď máte zaujímavý objekt, úspech fotky sa zaručene dostaví. Pre tých, čo majú instagram ako osobný album, je to jasné: fotíte samých seba! Môžete si robiť selfies, zrkadlovky, alebo sa nechať fotiť inými ľuďmi. Vždy ale dbajte na to, aby bola fotka niečím zaujímavá!

ZAOSTRENIE FOTKY

Ďalšia, veľmi častá chyba fotografov – amatérov je, že fotku dostatočne nezaostria. Preto vždy dbajte na to, aby sa objekt nehýbal a aby fotograf ťukol na objekt na obrazovke predtým, ako stlačí spúšť (to napríklad keď sa necháte fotiť niekým cudzím, nezabudnite mu týchto pár bodov pripomenúť. Ak je aj napriek manuálnemu zaostrovaniu fotka rozmazaná, chyba môže byť v tom, že máte špinavý objektív- toto sa stávalo často Katke, až kým sme neprišli problému na koreň. 🙂 Takže si ho pred každým fotením pre istotu pretrite a malo by to byť ok. Na kontrolu, či je foto dostatočne ostrá, nám poslúži funkcia zoom, ktorou sa vieme dostať do fotky detailnejšie- ak je tento detail rozmazaný, v tom prípade nie je dostatočne ostrá.

ZÁBER V POHYBE

Statické fotky v nejakej strojenej póze sú už celkom nudné a niekedy pôsobia veľmi strojene.  A preto ak chcete fotku v pohybe, môžete využiť super funkciu, ktorú nájdete na Iphone: keď podržíte tlačítko spúšte, spravíte aj 13 fotiek za 4 sekundy! A tak sa uvoľnite, hýbte, tancujte, alebo skáčte a fotograf nech podrží spúšť na ľubovoľnú dobu. Budete mať na výber z neskutočného množstva fotiek – nezľaknite sa, ale zo 100 bude možno dobrá 1-2, ale tie budú stáť fakt za to! Na fotoaparáte Canon sa táto funkcia volá Al Servo.

JEDEN ZÁBER NESTAČÍ!

Ak si myslíte, že pekná fotka vznikne na prvú šupu, veľmi sa mýlite! A teda predpokladáme, že máte zaujímavé prostredie, dobrý objekt, najlepšie svetlo, utretý objektív, poprípade ochotného fotografa, ktorý bude mať viac ako len minútu. Skúste si spraviť k jednej fotke minimálne 10 záberov a meňte pri tom svoj výraz, pohyb, uhly. Bláznite sa, buďte prirodzené a ten kto fotí, nech maká a cvaká ako blázon (pri pohybe nech postupuje podľa predchádzajúceho bodu). Z týchto všetkých fotiek (my ich máme niekedy aj 100!) vyberte jednu alebo dve najväčšie topky.

ÚPRAVA FOTKY

Máte vytvorenú finálnu super fotku a chcete ju ešte trochu vylepšiť, aby bola fakt top? Žiaden problém! V dnešnej dobe existuje množstvo aplikácií, ktoré dokážu spraviť divy! Máte kruhy pod očami, akné alebo si chcete vykontúrovať tvár a vybieliť zuby? V takýchto prípadoch používame sos aplikáciu “beauty plus“. Musíte s ňou však zaobchádzať extrémne opatrne, pretože ak to preženiete, môžete pôsobiť strašne umelo a umelosť sa dnes nenosí!

TVORBA VLASTNÉHO FILTRA

Prichádza záverečná fáza, a to zvolenie pekného filtra. Väčšina filtrov, ktoré sú v telefóne alebo na instagrame, fotky doslova prepaľuje a preto ich vôbec nepoužívame. Už nejaký čas sme si zvykli používať aplikáciu Lightroom, v ktorej sa s fotkou môžete doslova vyhrať! Buď si vyberiete jeden z prednastavených filtrov, alebo, ak máte čas a chuť, skúste poexperimentovať! Pohrať sa môžete so svetlom, tieňom, expozíciou, zvýrazňovaním farieb, atď. Je to naša top aplikácia a verte nám, keď sa naučíte s ňou robiť, vaše fotky dostanú úplne iný rozmer. Veď si pozrite naše “pred a po” fotografie. 🙂

TIEŇOVANIE

Ďaľšou našou obľúbenou aplikáciou je Snapseed. Z nástrojov najviac využívame: výber, štetec a čistenie. Ak máme fotku, ktorá je na jednej strane tmavšia ako na druhej, zvolíme si výber, aplikujeme na tmavšiu stranu fotky a pridávame jas (možeme sa tu hrať aj so štruktúrou, kontrastom a sýtosťou). Týmto docielime peknú, jasnú fotku bez rušivých tmavých častí. A na čo nám slúži “štetec”? Možete ním krásne tieňovať všetko, čo sa na fotke nachádza (napríklad oblečenie, telo, tvár, prírodu, oblohu, atď.). Nástroj “čistenie” nám slúži na vymazanie všetkého, čo nám na fotke vadí. Napríklad fľak, ľudí, smeti, atď…

NA DETAILOCH ZÁLEŽÍ

FaceTune je aplikácia, ktorú veľmi často využívame na našom IG @kattiva.shop. Ak fotíte napríklad fotku s doplnkami a šperkami, tak funkcia “details” je pre vás must have. Dokáže zvýrazniť samotný šperk, pridať odlesk a pri doplnkoch ich štruktúru. Samozrejme nástrojov má omnoho viac, ale tento používame najviac.

 

Príklady fotiek PRED/PO:

Nech sa páči, tu nájdete príklady našich upravených fotiek. Skoro pri každej fotke sme sa pohrali so svetlom a farbami. V lightroom sme upravili: shadows, highlights, contrast, blacks, whites a odtieň farby aby sme pridali väčšiu žiarivosť do fotky. Napríklad pri prvej foto môžete vidieť rozdiel v červenej farbe, ktorá ide skôr do oranžovej a zelená farba je svetlejšia skôr do žlta. Nikde nie sú určené pravidlá ako upravovať a preto tu prichádza na rad individuálny vkus. Na štvrtej foto sme využili aj Snapseed a nástroj štetec, kde sme sa pohrali s vytieňovaním drevenej časti na domčeku aby neostal jednofarebný, fádny. Na poslednej fotke si môžete všimnúť, aký je rozdiel v šperkoch pred a po úprave. Tam sme použili aj spomínanú aplikáciu FaceTune, ktorá pridala väčší lesk do náhrdelníkov.

 

Našich 10 rád pre veľa lajkov!

  1. “Zrkadlovky” majú najväčší úspech! Nevieme prečo, ale je to tak. 🙂
  2. Skupinové fotky s veľa ľuďmi väčšinou nezaujmú tak ako fotky jednotlivca alebo menšej skupiny.
  3. Svetlé fotky s farbami zaujmú viac ako tmavé.
  4. Snažte sa nezväčšovať manuálne na telefóne, znižuje to kvalitu a rozmazáva fotku. Vždy je lepšie sa k objektu priblížiť.
  5. Umelosť sa nenosí! Na fotkách sa snažte vyzerať prirodzene.
  6. Snažte sa, aby boli fotky niečím zaujímavé – či už pekným prostredím, farbami, oblečením.
  7. Ak sa rozhodnete používať nejaký filter, skúste vždy rovnaký alebo podobný, aby váš instagramový (alebo facebookový) profil vyzeral dobre aj ako celok.
  8. Ak chcete mať na fotke dlhšie nohy, pán fotograf musí pokľaknúť a fotiť vás zdola. V tomto prípade ale pozor na možný vedľajší efekt- dvojitú bradu! 🙂
  9. Meňte uhol, hľadajte nové a zaujímavé pózy, aby každá fotka bola niečím pre vašich sledovateľov zaujímavá.
  10. Buďte iné, vytvorte si svoj originálny štýl a nekopírujte ostatné baby.

 

Dievčatá, veríme, že sme Vám aspoň ako tak poradili, dali návod. Samozrejme na to, aby ste mali dokonalé fotky treba trochu praxe, ale my veríme, že to zvládnete. 🙂 Sociálne siete a instagram vôbec pre váš život nemusia byť dôležité, ale keď sa už raz fotíte tak prečo to nespraviť pekne a esteticky, čo poviete?  Veď instagram je akási novodobá verzia fotoalbumu a všetky spomienky v ňom ostávajú uschované na veľmi dlhú dobu!

Prajeme krásny zvyšok nedele

Katka a Iva

 

Text: Katka Jakeš

Foto: Iva Gáborík

Info: Katka a Iva

 

 

 

Komentáre