Ahojte baby! Ako iste dobre viete, už nejakú dobu sa zaujímame o zdravú výživu a veľmi rady sa s našimi poznatkami delíme aj s vami… Správna životospráva je totiž kľúčom k dlhodobému zdraviu, ale aj kráse, ktorá ako iste dobre viete, veľmi úzko so zdravím súvisí. A tak sme nedávno úplnou náhodou natrafili na tému, o ktorú sme sa v minulosti vlastne vôbec nezaujímali, ale po jej naštudovaní sme prišli na mnohé príčiny našich občasných zdravotných problémov. Tou témou je acidobázická rovnováha, alebo zjedodušene povedané, pomer kyselín a zásad v našom tele. Čítajte ďalej, pretože aj keď názov znie hrôzostrašne, prečítanie tohto článku vám možno zmení život!

Pri dnešnom spôsobe života a konzumácii chemicky spracovaných potravín sa občasnému prekysleniu vyhneme len veľmi ťažko.  Tým, že si toto riziko budeme uvedomovať, sa však môžeme vyhnúť jeho chronickej podobe, z ktorej už niet cesty späť. Prekyslenie organizmu sa dá zistiť na základe zistenia hodnoty pH v organizme. Nebudeme si tu vysvetľovať celý proces látkovej výmeny v tele, pretože my nie sme výživové poradkyne a ani chémia nie je naša silná stránka. A teda, ak tento článok čítajú nejakí odborníci, sorry za niektoré amatérske výrazy! 😀

Udržiavať optimálnu hodnotu pH v organizme je nesmierne dôležité, dá sa zisťovať napríklad aj pomocou testu pH, ktorý sa dá kúpiť v lekárni. Počas celého dňa sa pH mení, najkyslejší máme organizmus ráno, keď sa prostredníctvom moču vylúčujú kyseliny.

Príznaky prekyslenia organizmu:

 • únava po jedle, aj celková únava, nedostatok energie
 • stred, depresia, podráždenosť
 • prílišné priberanie/chudnutie
 • oslabená imunita, časté prechladnutia
 • lámavé, padajúce vlasy
 • krehké nechty, kosti
 • biely povlak na jazyku
 • zápach z úst
 • pálenie záhy
 • bolesti kĺbov

Ak ste sa v niektorých bodoch našli, je dosť pravdepodobné, že máte prekyslený organizmus a je na čase s tým niečo začať robiť! Dobrá správa ale  je, že prekyslenie sa dá odstrániť vedome zásaditým stravovaním. Nie je to diéta, ale životný štýl. Samozrejme, jesť na 100% zásadito sa nám asi nepodarí, a aj strava, ktorá po konzumácii zakysľuje organizmus, musí mať v našich jedálničkoch miesto. Ale majte na pamäti nasledovný zoznam potravín, a vecte, že potraviny, ktoré na nás sú kyselinotvorné, musia byť v menšine, konkrétne 20% kyselinotvorných a 80% zásadotvorných alebo neutrálnych. V takom pomere sa stravovali ľudia aj v minulosti. 

Z tabuľky nám pekne vyplýva, že by sme mali určite viac pozornosti venovať ovociu a vybranej zelenine, ako mäsu (aj keď z pohľadu inej problematiky sú určite dôležité aj niektoré kyselinotvorné potraviny, ako napr. mäso a ryby).

Ak ste sa rozhodli napraviť si svoju acidobázu, riaďte sa nasledovnými radami (naozaj to funguje, odskúšali sme to!)

 1. JEDZTE ČERSTVÉ POTRAVINY – Nakupujte čerstvé potraviny, študujte si ich zloženia, pretože asi nikto do seba nechce dávať chemikálie (a mnohí to robia, pretože sa riadia výhradne chuťovými bunkami). Ideálne je jedálniček prisôsobovať danému ročnému obdobiu, pretože je logické, že čučoriedky cestujúce z Chile alebo Peru(ktorých je v potravinách väčšina) nie sú také naturálne a čerstvé ako tie naše, slovenské.  Tiež sa vyhýbajte mrazeným potravinám.
 2. POUŽÍVAJTE BYLINKY – Zaraďte do svojho denného jedálnička bylinky, ktoré sú zásadité a veľmi chutné. Či už si dáte namiesto kávy vynikajúci bylinkový čajík, alebo bylinky použijete do varenia, všetky alternatívy sú zdravé. Okrem toho ochucovanie bylinkami vás podnieti menej soliť. 
 3. ZLATÉ ZEMIAKY  – Síce obsahujú škrob, ale z hľadiska acidobázickej rovnováhy sú absolútne top potravina! Zemiaky sú skvelé zásadité jedlo, a ak ste prekyslené, určite ich zaraďte ho do svojich jedálničkov. 
 4. POHYB – Budeme sa zas a znova opakovať, ale aj v tejto tématike je pohyb extrémne dôležitý. Primeraným telesným pohybom sa aktivizuje a upevňuje srdcovocievny systím, väzivové a kostné tkanivá, koža aj pľúca. Okrem toho sa vám vyplavujú endorfíny a vy sa budete cítiť fit. 
 5. POTENIE – Ak sa pri pohybe aj spotíte, treba to brať pozitívne, pretože vaše telo vyplavuje škodlivé látky cez kožu, ktorá sa tým čistí  a vďaka lepšiemu prekrveniu sa zlepšuje aj jej vonkajší vzhľad. Toto sme spomínali aj v článku o hot joge, tam sa spotíte extrémne, ale pokožka je naozaj úplne natiahnutá, pleť sa zlepšuje. Ak ste si tento článok ešte neprečítali, môžete tak urobiť TU. Samozrejme ten istý efekt dosiahnete aj v saune. Potenia sa teda netreba vôbec báť! 
 6. MEDITÁCIA – Pre tie z vás, ktoré ste nikdy neboli na joge, toto môže znieť dosť vtipne, ale musíme vás upozorniť, že dýchacie cvičenia a meditácia nie sú žiadna blbosť a naozaj to pomáha aj pri acidobázickej rovnováhe! Ak sa vám na jogu nechce začať chodiť, skúste sa aspoň na pár minút denne zastaviť a naozaj nemyslieť na nič, len na seba. Budete sa cítiť lepšie a budete aj produktívnejšie! 
 7. PITE JABLČNÝ OCOT – Toto je vlastne úplný paradox, pretože jablčný ocot je totálne kyslý, ale veľmi silne zásadotvorný! Je to absolútny všeliek, a okrem toho, že si s ním môžete čistiť pleť, pri náprave acidobázy by ste ho mali piť. My si ho zvykneme dať každé ráno nalačno do poldecáku, zriedený s trochou vody.

Samozrejme je toho ešte oveľa viac, ale toto pokladáme za také základné body, ktoré sa naozaj dajú dodržiavať zo dňa na deň. A viete čo? Už po pár dňoch sa budete cítiť lepšie a naberiete vnútornú silu. Z dlhodobého hľadiska sa vám posilní imunitný systém, ustúpi kazivosť zubov, zregeneruje sa koža, vlasy aj nechty, zmiernia sa prejavy chodôb, uľaví sa vám pri chronických chorobách (dna alebo reuma) a čo je super, zabezpečíte si kvalitnejšiu starobu. Je zvláštne na to myslieť už teraz, ale žiaľ  každý raz zostarne, tak poďme na to so štýlom a zdravé!

Ešte musíme dodať jednu dôležitú vec. Kyslosť v organizme zvyšujú aj lieky. Ak trpíte nejakou chorobou a beriete lieky je veľmi pravdepodobné, že máte prekyslený organizmus. Pre vás platí zásadotvorná diéta dvojnásobne!

Čo je dôležité podotknúť, že pri zdravej životospráve by sme mali vynechať alkohol a fajčenie, pretože práve toto nás najviac prekysľuje. Niekedy sa síce alkoholu nevyhnete, ale snažte sa s mierou… Nechceme vás tu moralizovať, pretože aj my si niekedy dáme rady vínko, alebo nejaký drink, nie sme predsa žiadne suchárky! Ale v posledných mesiacoch veľmi s mierou, pretože nepiť naozaj pomáha našej celkovej pohode. A aj pleti. 😀 Čo je pre nás najťažšie, je zbaviť sa kávičkovania, pretože kávu milujeme! Snažíme sa teda to aspoň obmedziť.

Dievčatá, veríme, že vás tento článok trochu podnietil sa nad touto témou zamyslieť a ak áno, určite vám odporúčame si o tom naštudovať viac. My sme väčšinu informácií získali z knihy Acidobázická rovnováha (Eva-Maria Kraske), odtiaľ sme aj odpísali celú tabuľku potravín, lebo tam naozaj nie je čo vymýšľať a chceli sme, aby ste ju mali po ruke vždy, keď budete potrebovať. Tešíme sa na vaše reakcie na tento článok, a veríme, že mnohým z vás pomôže.

Krásny zvyšok nedele prajeme

Katka a Iva

Komentáre