Ahojte dievčatá! Dnešný článok si pre vás pripravila Ivka. Možno ste postrehli, ale minulý mesiac jej manžela poslali nečakane hrať do kanadskej Ottawy. Život s profesionálnym hokejistom obnáša aj takéto veľké životné zmeny, ktoré sa stanú veľmi nečakane, narýchlo. V NHL (US hokejová liga, kde Majo hrá) sa s tým totiž nekafrú, a hráčov tam vyslovene berú ako tovar. A preto sa stalo, že raz išiel na zápas a už sa  z neho nevrátil. Jednoducho bez akejkoľvek rozlúčky so svojím kalifornským životom a hlavne so svojou manželkou ho poslali do Kanady…

Ako už väčšina z vás možno postrehla, môj manžel bol počas jedného zo zápasov vymenený do mesta Ottawa. Čo to pre mňa znamená? Jednoducho začať nový život, v novom meste a krajine, s novými ľuďmi odznova a nechať všetky spomienky v slnečnej Kalifornii. Taký nevyspytateľný je život s profesionálnym hokejistom. Nikdy neviete kedy a kde skončíte. Tým, že to nebola jeho prvá “výmena” (trade), už som si zvykla a vedela som, že nikde nemôžem zapustiť srdce tak hlboko, aby to neskôr pri odchode nebolo pre mňa bolestivé. Jeho rozpis zápasov pre mňa znamenal, že ho mesiac neuvidím. Rýchlo som teda zorganizovala moje kamarátky a vybrala sa na spoznávací výlet na ostrov Oahu v exotickom Havaji.

Oahu je krásný a zároveň najznámejší sopečný ostrov na východnej strane súostrovia havajské ostrovy. Leží tu hlavné mesto Honolulu. Rozkladá sa na ploche 1545 km2. Je tretím najväčším havajským ostrovom.

Po prílete sme sa išli ubytovať do hotela The Royal Hawaiian situovaného na Waikiki beach. Ružový hotel bol postavený v roku 1927 a cela atmosféra hotela sa niesla v tomto historickom duchu. Oáza pokoja pri rušnom a turistickom Honolulu. Prvé dni sme strávili oddychom na pláži a malými prechádzkami po okolí. Predsa len letieť na toto miesto zo Slovenska je poriadna diaľka a moje kamarátky boli aj z časového posunu trošku vyšťavené.

Keď sme načerpali trošku energie,dni sme si naplánovali tak, aby sme stihli všetko zaujímavé vidieť, ale aj pofotiť pre Vás nové vecičky, ktoré pribudnú na našom e-shope Kattiva už budúci týždeň. 🙂 Boli sme ubytované na Waikiki beach v Honolulu a na jeden deň sme si požičali auto, aby sme stihli obehnúť čo najviac miest. Na ostatné, napr. Manoa Falls, Diamond Head alebo Pearl Harbor sme si zobrali Uber alebo autobus.

ČO TREBA VIDIEŤ:

1.Pearl Harbor

Toto miesto v roku 1941 nečakane napadli Japonci a tento čin sa stal impulzom pre vstup USA do 2. svetovej vojny. Dnes prístav ponúka vojenské múzea, výstavu torpéd, loď USS Missouri a ponorku USS Bowfin. Miesto je dosť turisticky navštevované a preto odporúčam vyhnúť sa víkendom. Prechádzať sa vo vnútri jednej z najväčších vojnových lodí bolo veľmi vzrušujúce. Na lodi sa v čase vojny  pohybovalo okolo 2700 ľudí a preto bolo vnútro lode zabezpečené napríklad pekárňou, zubnou ambulanciou, alebo poštou. Bol to naozaj zážitok!

2.Byodo-In Temple

Chrám, ktorý bol založený 7. júna 1968 na pamiatku 100-ročného výročia prvých japonských prisťahovalcov na Havaji a je menšou replikou viac ako 950-ročného Byodo-in Temple, svetového dedičstva OSN v japonskom meste Uji. Chrám víta ľudí všetkých náboženstiev, aby uctievali, meditovali. Je štátnou pamiatkou štátu Havaj. Keď navštívite chrám Byodo-In, skutočne nájdete jedno z najlepšie zachovaných tajomstiev Havaja. Oblasť chrámu sa často používa na svadobné obrady pre Havajanov alebo návštevníkov z Japonska. Naozaj zážitok! Z tohto miesta odídete s úplným pokojom v duši. 🙂

  

3.Romy’s Shrimp

Toto miesto jednoducho musíte navštíviť! Nikdy som nemala lepšie maslové shrimp. Rátajte s tým, že čakacia doba na objednávku je hodina, ale nech vás to neodradí. Budete sa zalizovať až za ušami, sľubujem.:-)) Romy’s je veľmi vychýrené medzi domácimi a verte mi, že keď som uvidela tú búdku, kde to robia, nebolo mi všetko jedno. Predsa len hygienické normy u nás v porovnaní s týmto! 🙂 Ale nesklamali! Top!Top! A bez žalúdočných problémov. 🙂

4. Turtle beach

Ak chcete vidieť velikánske korytnačky, oplatí sa zastaviť na tomto mieste a poobzerať si ich. Táto krásavica je ženského pohlavia, jej meno je Mana, čo po havajski znamená, že má spirituálnu silu. Má 104 kíl a 54 rokov:)

5. Dole’s plantation

Určite poznáte túto značku ananásu, nakoľko ju importujú aj do našich končín. Dole Plantation je jednou z najpopulárnejších atrakcií návštevníkov v Oahu a víta viac ako jeden milión návštevníkov ročne. Počas prechádzky po ôsmich záhradách uvidíte rastliny, ktoré sú zdrojom tropických špecialít od kávy, cez ananásové plantáže, až po farebné kakaové struky, ktoré sa používajú na výrobu jedinečnej čokolády značky Waialua. My sme vyskúšali ich ananásovú zmrzlinu a bola výborná, len porcia bola obrovská. 🙂

 

6. Manoa Falls Trail

Vodopád sa nachádza v horách Koolau v tropickom dažďovom pralese a vedie k nemu nádherná  35 minutová prechádzka. Konečne som mala pocit, že som na Havaji, všetko naokolo nás bolo zelené. Mali sme štastie, že nám nepršalo, pretože dážď tu je na denno-dennom poriadku. Kúpanie je pod vodopádom zakázané, pretože sa môžete nakaziť leptospirózou. Táto choroba spôsobuje symptómy podobné chrípke, ktoré môžu trvať 1 až 2 týždne s vysokými horúčkami. Povedala nám to aj taxikárka aby sme tam v žiadnom prípade nešli, pretože je to nebezpečné. Po príchode k vodopádu sa tam kúpalo množstvo ľudí, zaujímalo by ma či sa im vôbec niečo stalo. Táto turistika nie je vôbec náročná a preto nezabudnite na dobrú obuv.

 

7.Diamond Head

Je jedným z najkrajších turistických trás Oahu a ponúka úžasné 360 stupňové výhľady, keď sa dostanete na vrchol. Trvalo nám to približne 40 minút. Samotná trasa Diamond Head bola pôvodne postavená americkou armádou v roku 1908 a používala sa už niekoľko desaťročí ako súčasť vojenskej základne Fort Rugur. Dnes sa Diamond Head zmenil na štátny národný park.

Toto sú jednoznačne miesta, ktoré odporúčam navštíviť. Videli sme toho oveľa viac, ale nie všetko bolo tak zaujímavé, aby to stálo na spomenutie. Pláž Waikiki je veľmi turistická a neskutočné množstvo aziatov na každom kroku. Miestami som mala pocit, že som v Číne.:-) Ak by ste hľadali zdravú reštauráciu v okolí, zastavte sa v Island Vintage Coffee. My sme tam boli nastúpené 2x denne. 🙂 Od avokádového toastu, acai bowl až po polievky, všetko bolo mňam.

Pre tých, čo majú záujem sa naučiť havajský tanec a trošku rozpohybovať telo, alebo si pozrieť tanečné vystúpenie detí z rôznych škôl, určite sa zastavte v Royal Hawaiian Center, ktoré sa nachádza na Waikiki. My sme sa tieto ladné pohyby naučili tiež a bolo to príjemným spestrením nášho popoludnia. 🙂

A na záver fotka originálnych havajčanov, ktorých som vyrušila pri príprave obeda v tropical farm. ALOHA!

Baby, verím, že tým z vás, ktoré sa chystajú na Havaj, som ušetrila nejaký čas na hľadanie vhodných a zaujímavých výletov! Inak musím povedať, že keď sme začali na našom instagrame zverejňovať fotky z Havaja, došlo nám celkom dosť správ ohľadom toho, že sa tam chystáte. Sme rady, že si plníte sny a že cestujete, investícia do zážitkov je jednoznačne dobrá investícia! 🙂

Majte krásnu nedeľu a “vidíme” sa opäť v stredu!

Iva (a Katka)

Komentáre