Ahojte dievčatá! Trochu sme sa báli, ako sa Vám bude páčiť naša mini módna polícia zo Zlatých glóbusov a skoro sme odpadli, keď sme videli, ako rastie počet čítaní (aj v angličtine)! Takže s Vašim dovolením sa takýmto módnym témam budeme venovať častejšie. 🙂 Minulý týždeň sme zažili dve fotenia: Ivka fotila pre jednu známu športovú značku v čarokrásnom Half Moon Bay, a samozrejme to pre Vás dokumentovala, takže už čoskoro Vám pripravíme aj cestovateľský post s tipom na toto nádherné miesto. 🙂 Katka fotila pre magazín nákupného centra Eurovea, kde si už čoskoro budete môcť prečítať rozhovor s nami oboma o tanci a mnohom inom. 

Dnes sme sa rozhodli napísať o celkom obšírnej téme, a nejak ju zhrnúť do jedného článku, aby ste nezaspali, kým ju dočítate. 😀 Čiže Vám odporúčame si o tom naštudovať viac, ale čo je dôležitejšie, odporúčame Vám to vyskúšať.

Čo je to vlastne detoxikácia  a na čo je potrebná? Skúsime si to vysvetliť na jednom veľmi jednoduchom príklade (je síce trochu mužský, ale myslíme si, že veľmi trefný). Predstavte si auto, ktoré má už nejaký svoj vek a odjazdené kilometre. Toto auto predstavuje naše telo. Auto potrebuje každých x kilometrov servis, aby nám slúžilo čo najdlhšie. Vrámci servisu sa vyčistí klíma (čo v našom prenesenom význame môže znamenať čistý a nezapáchajúci dych), výfuk (stolica), olejový filter (pečienka), vodný filter (ľadviny), potrubie (črevá). Ak budete auto pravidelne udržovať a dávať mu kvalitný benzín (potraviny), bude Vám slúžiť v dobrom stave dlhšie.

Za detoxikáciu teda môžeme považovať servis nášho tela, kedy ho vedome prečistíme od toxínov, ktoré prirodzeným spôsobom do tela príjmame počas celého života. Žiaľ, žijeme v dobe plnej toxínov, ani si to možno neuvedomujeme, ale nedá sa tomu vyhnúť. Už len to, že pravidelne konzumujeme exotické potraviny, maznáme sa s domácimi zvieratkami, alebo vdychujeme rôzne plyny. Dá sa to ale trochu upraviť, napríklad tým, že budeme konzumovať kvalitné potraviny a svoje telo pravidelne a vedome očisťovať.

Rozhodli sme sa dnešný článok rozdeliť do troch hlavných častí: detoxikácia stravou, detoxikácia pohybom a vonkajší detox pleti. Veríme, že sa inšpirujete a že Vás trochu motivujeme. :-)ň

 

DETOXIKÁCIA STRAVOU

Krása pochádza zvnútra to je stará dobrá múdrosť. Áno, treba sa udržiavať aj zvonku, ale ideálne je robiť obe veci naraz. V minulosti sa detox nazýval pôst, čiže očista organizmu pre ľudstvo nie je ničím výnimočný jav. Vybrali sme pre Vás niekoľko nami overených tipov, ako zlepšiť trávenie a naštartovať svoje telo zvnútra. Stačí, ak si na konzumáciu niektorých potravín zvyknete, nie je to nič hrozné.

  • OSTROPESTREC MARIÁNSKY – Tento zázrak používame na detox pečene. Pečeň pôsobí v ľudskom organizme ako filter, odstraňuje rôzne toxíny. Ostropestrec nám môže poslúžiť na prevenciu proti rôznym ochoreniam pečene a môžete si ho zakúpiť napríklad aj formou oleja.  Ostropestrec je vlastne bodliak, ktorý je silný antioxidant, ktorý ešte okrem detoxu pečene zabraňuje starnutiu! Dávajte si ho kľudne do šalátov, alebo zjedzte lyžičku denne.

  • POLIEVKY –  Táto téma je omnoho obšírnejšia a my sme totálne polievkové maniačky. Nič totiž nie je lepší balzam na telo aj dušu, ako dobrý silný vývar. Tejto téme sa ešte budeme venovať aj zvlášť, pretože máme potrebu s Vami naše polievkové šialenstvo zdieľať. Vrámci detoxu skúste kapustovú polievku, ktorá Vám prečistí črevá a zlepší pleť.

  • CESNAK – Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že zvieratá zvykneme odčervovať a sami seba nie? Pritom je dokázané, že v tele človeka sa tiež nachádzajú rôzne parazity. Je to celkom logické, lebo človek sa pohybuje v podobnom prostredí, ako zvieratá. Síce nejeme zo zeme, a nečistíme sa vlastným jazykom, napriek tomu sme každodenne vystavení nástrahám vonkajšieho prostredia. Najväčším zabijakom parazitov je cesnak. Ale nie každý z nás ho môže a dokáže jesť dennodenne, a preto skúste koncentráty vo forme tabliet.

  • KURKUMA – Tento zázrak je skvelý ako na vnútorný detox, tak aj na našu pleť. Má silné protizápalové, antibakteriálne a detoxikačné účinky a okrem toho skvelo chutí. Takže nám nič nebráni v tom, aby sme ju zaradili do nášho každodenného jedálnička.

Potravín, ktoré majú detoxikačné účinky, je omnoho viac. Dnes sme si predstavili tie, čo sú podľa nás na detox úplné topky, ale ak máte nejaké iné tipy, určite nám ich napíšte do komentára!

DETOXIKÁCIA POHYBOM

Pri detoxe nie je dôležité iba stravovanie, ale celková správna životospráva a v nej samostatnú kapitolu určite tvorí pohyb. Pravidelným pohybom totiž rozpumpujeme krvný obeh a lymfatický systém, ktorý je na neho viazaný. S aktiváciou lymfatického systému dochádza k lepšiemu odplavovaniu škodlivín z tkanív. Pohyb tak priamo ovplyvňuje očistné procesy v našom tele.

  • CHÔDZA A BEH: Nie každý má čas pravidelne cvičiť, ale hýbať sa dá aj bez toho, aby ste chodili každý deň do fitka. Stačí, ak namiesto auta budete používať svoje vlastné nohy, alebo namiesto výťahu schody (a aj nohy samozrejme). Lenivosť je jedna z vlastností, ktoré sú ľudské  a je pochopiteľné, že človeku, ktorý sa pravidelne nehýbe, sa ťažko začína a nájde si milión výhovoriek. Ale začnite kvôli svojmu zdraviu!

  • JOGA: Jednotlivé pozície jogy sú stvorené na detoxikáciu vnútorných orgánov. Je to skvelý spôsob, ako si zacvičiť, oddýchnuť a liečiť svoje telo. Absolútnou topkou je hotjoga, ktorej sa tiež plánujeme venovať v samostatnom článku.

  • AKÝKOĽVEK INÝ KARDIO POHYB: Všetky športové aktivity, kde sa spotíte, môžete považovať za súčasť vášho detoxu. Škodlivé látky vylučujete potom, alebo močom.

VONKAJŠIA DETOXIKÁCIA – MULTIMASKING

Ďalším dôležitým detoxikačným orgánom je koža. Ako sme spomínali, cez ňu sa vylučuje veľa škodlivých látok cez pot. Ale tak ako cez ňu vylučujeme, tak cez ňu môžeme vstrebávať a preto by sme si mali starostlivo vyberať kozmetiku.

Keď sa bavíme o pleti, určite každá z Vás bude súhlasiť, že v každej časti svojej tváre máme problémy iného charakteru. My sme nedávno objavili mrtódu multimasking, čo je vlastne nanášanie masiek s rôznymi zloženiami na iné časti tváre. V praxi to znamená, že ak máte problémy s čiernymi bodkami na nose a brade, v týchto miestach máte mastnejšiu pleť. Na čele ale môžete mať pleť suchú. Zvyčajne najmenší problém robia líca, preto ich netreba nejak extra zaťažovať.

A preto, ak sa nás naši chlapi ľakali vždy keď sme z kúpeľne vyšli s nejakou maskou, pri multimaskingu si môžete byť isté, že sa budú ľakať trojnásobne! 😀 Ale čo tam po tom, keď nám to má pomôcť, nie? Btw, dosť sa tým samotné masky šetria.

Skvelým spôsobom, ako svoju pleť rozmaznať a očistiť, je použiť prípravky s obsahom minerálnych ílov:

  • kaolín, alebo biely íl – Pôsobí ako prírodný detoxikačný prostriedok, ktorý preniká hlboko do štruktúry pokožky, účinne a šetrne odstraňuje odumreté bunky. Pokožku prečistí, vyhladzuje, regeneruje a revitalizuje. Pokožku zvláčňuje, zlepšuje jej štruktúru, zvyšuje jej elasticitu a pevnosť. Je najjemnejší zo všetkých ílov a tým je vhodný predovšetkým na citlivú, suchú alebo zrelú pleť
  • montmorrilonit, alebo francúzsky zelený íl – Je vhodný pre citlivú pleť, ale pre svoje čistiace, antiseptické a dezinfekčné účinky je ideálny na zmiešanú až mastnú a aknóznu pleť. Napne, zjemní a regeneruje. Reguluje tvorbu kožného mazu a nastavuje rovnováhu pleti a problémových partií.
  • rhassaol, alebo marocký íl – Svojím unikátnym zložením oxidu kremičitého, horčíka, draslíka a vápnika, pomáha pri remineralizácii pokožky. Jeho antibakteriálne účinky ho predurčujú na použitie na zmiešanú až mastnú, tiež na zrelú problematickú pleť. Detoxikuje, reguluje tvorbu kožného mazu, regeneruje a vyhladzuje a tiež zmatňuje.

Pre vonkajší detox pleti Vám odporúčame masky od L’oréal Pure Clay, ktoré používame už nejaký ten piatok a sú vyvinuté priamo na detox pleti. Je až neskutočné, ako zaberajú! Môžu sa používať aj samostatne, ale aj na multimasking. Doteraz sme ich používali len samostatne, ale po vyskúšaní multimaskingu je naša voľba jasná.

Masky majú tri farby a to preto, lebo obsahujú eukalyptus (bledozelená farba), aktívne uhlie (tmavosivá farba) a červenú riasu (tehlová). Okrem týchto zložiek obsahujú aj spomenuté tri minerálne íly. Môžu sa používať aj každý deň, ak chcete byť naozaj tip top a niekde sa chystáte, odporúčame aspoň týždeň vkuse! Treba ich vyskúšať, fakt to stojí za to!

 

Dievčatá, dúfame, že sa Vám náš článok o detoxe páčil! Mnohé ste nám predtým písali, že by ste prijali túto tému, a veru nebola krátka, ale uznajte, že metód detoxikácie je množstvo, tak sme to chceli nejak zhrnúť. Každopádne budeme vďačné, ak sa s nami podelíte o tú svoju, v kometári pod článkom. Určite to ocenia aj všetky ostatné čitateľky!

Pripomíname, že rozhovor s herečkou a komičkou Evelyn sa blíži a vy sa jej môžete opýtať čokoľvek, čo Vás o nej zaujíma a to nie je všetko! Svojou originálnou otázkou sa zapájate do súťaže o super cenu! Každá použitá otázka totiž bude ocenená! Otázky na Evelyn, ktoré Vás zaujímajú, môžete písať na ktorýkoľvek náš kanál: koment pod akýmkoľvek januárovým postom na blogu, instagram alebo facebook direct, email. Všetky otázky postupne zbierame a pred rozhovorom spravíme výber.

Prajeme krásny zvyšok nedele!

Katka a Iva

Komentáre