Čaute baby, aký máte víkend? Tento rok nám októbrové počasie naozaj dopraje, a sme z toho naozaj veľmi šťastné! Dnes sme si pre vás pripravili jednu veľmi zaujímavú tému, ktorá je možno netradičná ale o to viac veríme, že vás zaujme, a že sa z nej inšpirujete!

ČO JE KOMBUCHA?

Kombucha. Počuli ste už niekedy o tomto netradičnom slove? Tak by sme si najprv mohli vysvetliť o čo ide. Kombucha je čajová huba vytvorená masívnym objemom kvasiniek, ktoré menia jednoduché cukry a alkohol na kyselinu octovú. Je to čierny alebo zelený čaj sladený cukrom, ktorý podstúpil proces fermentácie. Kombucha je teda fermentovaný čaj, ktorý je prirodzene perlivý. Výskum ukazuje, že potraviny, ktoré sú fermentované, sú pre vás veľmi dobré. Táto huba pochádza z Japonska, ale v celej Ázii má 2000-ročnú históriu ako bojovník proti rakovine a posilňovač imunity. Je tiež považovaná za elixír mladosti a ochranu pred kvasinkovými infekciami.

AKO CHUTÍ?

Chuť kombuchy je ovplyvnená použitým čajom, kvalitou vody, množstvom cukru, teplotou v miestnosti a dĺžkou fermentácie, taktiež použitým kvasným nálevom na začiatku fermentácie. Pri dodržaní správneho postupu výroby má byť chuť nápoja sladkokyslá a nápoj má byť jemne perlivý (spôsobené prítomnosťou CO2, ktorý vzniká pri výrobe). Chuť nápoja môžeme ovplyvniť predĺžením doby kvasenia, pretože ak kultúra kombuchy spotrebuje väčšinu cukru, nápoj bude kyslejší. V skratke sa dá povedať, že nikdy sa nepodarí získať úplne rovnakú chuť.

PRIAZNIVÉ ÚČINKY KOMBUCHY

 • posilňuje imunitný systém

 • má antibiotické účinky, pôsobí proti baktériám a vírusom

 • očisťuje organizmus od škodlivých látok

 • podporuje trvenie

 • zlepšuje fyzickú výkonnosťstabilizuje cukor v krvi

 • posilňuje aktivitu mozgu

 • znižuje telesnú únavu

 • lieči rakovinu, kožné ochorenia, sklerózu multiplex

 

DÁVKOVANIE

Pri zdravotných ťažkostiach je odporúčané dávkovanie 0,5 l denne (ráno nalačno, na obed aj večer 150 ml). Preventívna denná dávka je 200 ml denne nalačno ráno. Pre tehotné ženy sa konzumácia tohto nápoja neodporúča, pretože obsahuje vysoké množstvo kofeínu. Tento nápoj sa odporúča užívať v trojtýždňových intervaloch s týždňovou pauzou.

Zo začiatku užívania kombuchy sa môžu vyskytnúť pálenie záhy a  črevné ťažkosti, ale to je len dôsledok prečisťovania organizmu. Tieto nepríjemné vedľajšie účinky môžme znížiť tým, že budeme piť viac vody.

 

PRÍPRAVA NÁPOJA KOMBUCHY

Potrebujeme:

 • kultúru kombuchy – mali by sme ju dostať v každom obchode so zdravou výživou
 • čierny / zelený čaj
 • obyčajný cukor
 • 2 dlc kombuchového nálevu
 • vodu

Vodu necháme zovrieť, a odstavíme ju. Nasypeme do nej čaj  a necháme lúhovať 10 min. Pridáme cukor a necháme vychladnúť. Pridáme kombuchový nálev a vložme kombuchovú kultúru hladkou stranou nahor. Kvasnú nádobu uzavrieme a uložíme na teplé miesto bez priameho slnečného žiarenia. Necháme kvasiť 8-10 dní. Hotový nápoj prelejeme cez sitko do fľaše  a skladujeme v chlade – spomalí sa tám kvasný proces. Ak ho budeme skladovať pri izbovej teplote, zvýši sa podiel CO2, a teda finálny nápoj bude perlivejší.

 

Tak čo, dievčatá, vyskúšate? Nás veľmi baví objavovať stále nové a nové tipy z prírodnej lekárne, pretože to naozaj má svoje opodstatnenie, o tom sme sa už niekoľkokrát na vlastnej koži presvedčili. Ideálne je ku svojmu telu pristupovať s preventívnou starostlivosťou, pretože chceme byť predsa dlho zdravé a mladé, nie? Napíšte nám do komentára, či máte skúsenosť s kombuchou, alebo ak máte iný tip na podobný zázrak, určite budeme veľmi vďačné, keď nám ho napíšete!

Prajeme krásny zvyšok víkendu

Katka a Iva

Komentáre