Ahojte dievčatá! Je nedeľa, a teda aj čas na naše babské debaty. 🙂 Vaše reakcie na naše články nás veľmi tešia, mnohé z vás nám píšete, že sa to stalo vašim nedeľným rituálom, si ku kávičke prečítať náš blog. Ani neviete, ako nás to teší a ako sa cítime poctené. 🙂 Dnešná téma bude zas a znova o krásnej pleti, pretože máme pocit, že toto je nevyčerpateľná studnica myšlienok a informácií. A keďže sme sa v posledných rokoch dosť zblížili s prírodou, rozhodli sme sa naštudovať si a priblížiť vám tému prírodnej kozmetiky.

V dnešnej dobe je in všetko, čo je bio, eko, raw, vegan, atď… Týka sa to však hlavne jedla, v oblasti kozmetiky sme ešte stále trochu pozadu v celkovom vnímaní, čo na svoju pokožku dávame. A pritom koža je najväčší orgán ľudského tela. Orgán, ktorý nás ochraňuje pred vonkajšími vplyvmi a vykonáva mnoho iných dôležitých funkcií. A preto by sme sa o neho mali patrične starať.

V posledných rokoch je dokonalá pokožka pre väčšinu ľudí skôr nesplnený sen ako realita. Trápia ich totiž rôzne alergie, ekzémy, či dermatitídy, ktorých pôvod sa dá veľmi ťažko vystopovať.

Pribúda štúdií, ktoré tvrdia, že za vznikom týchto ťažkostí môžu látky, ktoré sú pre telo neprirodzené, no napriek tomu sa v ňom ocitnú – z ovzdušia, stravy, či dokonca z kozmetiky. Podľa najnovších vedeckých zistení sa až 60% kozmetických prípravkov, ktoré si každodenne nanášame na pokožku, dostane aj do nášho obehového systému. Pokožka je najväčším orgánom ľudského tela a funguje ako obojstranná membrána. Všetko, čo prijme, následne prepustí do tela i krvi. Priemerná žena napríklad počas 60 rokov svojho života absorbuje do svojho organizmu približne 14 kilogramov rozličných ingrediencií z kozmetických produktov. Oveľa znepokojivejšia je však skutočnosť, že drvivá väčšina zložiek v konvenčnej kozmetike je vyrobená synteticky alebo pochádzajú z ropy. A sú to látky považované za karcinogény a dráždidlá. Štúdie tiež prišli k záverom, že až 80% zo všetkých druhov rakoviny obsahujú práve karcinogénne látky a toxíny obsiahnuté aj v bežných konvenčných kozmetických prípravkoch. 

Tisícky rokov kozmetika pozostávala výhradne z prírodných látok. Až koncom 19. storočia sa začali používať látky izolované z ropy a látky pripravené chemickou syntézou. Syntetické chemické látky a látky ropného pôvodu nie sú pre ľudské telo prirodzené a mnohé nebadane, no drasticky narúšajú štruktúru pleti. Pokožka ich dlhodobým používaním prichádza o svoju prirodzenú obranyschopnosť. 

Na základe čoho teda posudzovať a vybrať si tú správnu kozmetiku?

  • SLEDOVAŤ ZLOŽENIE – Pri potravinách sme si na to už zvykli, pri kozmetike stále tápame. Zloženie je niečo, čo nám okamžite napovie o ingredienciách použitých v kozmetickom produkte. Musíme si v prvom rade uvedomiť, že príroda bude vždy nášmu telu bližšia, ako syntetika. Vyhnúť by sme sa mali výrobkom, ktoré obsahujú parabény, silikóny, SLS a SLES, propylén glykol (PG) a polyetylén glykol (PEG), minerálny olej alebo vazelínu. Všetky tieto zložky sú syntetického pôvodu, a dokonca, viaceré z nich sú vedľajším produktom ropného priemyslu. Pravda sa vždy ukrýva drobným písmom na zadnej či bočnej strane obalu. To, čo je na obale napísané najmenším písmom, býva zvyčajne dôležitejšie, než to označené výrazným písmom. Len sa to chce málokomu „študovať“.
  • CENA NIE JE ROZHODUJÚCA –  Keď sa začítate do zloženia, ostanete prekvapené, že v niektorých prípadoch výrobky prestížnych značiek obsahujú chemikálie, ktoré môžu škodiť zdraviu vo vyššej miere než kozmetika za „ľudové” ceny. A preto v prípade kozmetiky sa určite neriadime pravidlom, že čo je drahšie, je aj lepšie.
  • OBAL MÔŽE NIEKEDY ZAVÁDZAŤ – Niektoré značky doslova vsádzajú na luxusné prevedenie svojich obalov, pretože to považujú za ich najsilnejší marketingový nástroj. Nenechajte sa obalamutiť! Drahá kozmetika nevyhnutne nemusí znamenať, že obsahuje iba zdravotne nezávadné látky. Musíme však povedať, že aj prírodná kozmetika môže mať pekné a luxusné obaly.
  • VÔŇA –  Áno, je nepochybne príjemné, keď nejaký krém pekne a luxusne vonia, ale zamysleli ste sa nad tým, že parfém použitý pre daný produkt je stále len chémia? Prírodnú kozmetiku teda spoznáte veľmi ľahko aj tak, že nevonia vôbec, alebo v nej veľmi silno cítite prírodné ingrediencie, z ktorých sa skladá.
  • CERTIFIKÁT AKO DÔKAZ – V oblasti prírodnej kozmetiky sa zaviedli veľmi prísne certifikácie, ktoré garantujú účinnosť, jasný pôvod surovín , netestovanie na zvieratách, udržateľnosť výroby a mnoho ďalších faktorov.

Ak teda má byť kozmetika skutočne účinná, mala by mať nielen prírodné zloženie bez škodlivých syntetických látok, ale jej ingrediencie by mali byť kvalitné, mala by ich obsahovať vo vhodnej koncentrácii a správne spracované. 

ANNEMARIE BÖRLIND

Pri návštevách nášho obľúbeného kozmetického salónu Bebe Hair sme sa zoznámili s nemeckou značkou certifikovanej prírodnej kozmetiky ANNEMARIE BÖRLIND. Ich produkty sme vyskúšali priamo počas kozmetických procedúr a zaujali nás, preto sme si o nich zistili viac.

Zakladateľka značky, pani Annemarie Lindner, mala problémy s aknóznou pleťou a tak sa rozhodla s týmto problémom bojovať po svojom. Riešenie hľadala v prírode, a našla ho. O svoj úspech sa rozhodla podeliť a pomôcť aj iným ženám s podobnými problémami a preto v roku 1959 založila značku, ktorej názov nesie zčasti jej meno. Začiatky neboli ľahké, v tej dobe totiž fičalo všetko, čo bolo umelé, a ona bola skôr považovaná za šarlatánku. Ale, ako sa hovorí, trpezlivosť ruže prináša a preto je značka ANNEMARIE BÖRLIND dnes renomovanou značkou certifikovanej prírodnej kozmetiky. Zaujal nás aj fakt, že do svojich výrobkov používajú vodu z vlastného termálneho prameňa, ktorý vyviera z hĺbky 166m v Čiernom lese, v blízkosti sídla firmy a nesie meno manžela Annemarie, Waltera Lindnera.

 

Táto značka je vďaka svojmu prírodnému zloženiu vhodná pre alergikov, osoby s citlivou pokožkou ale aj tehotné ženy. Organizmus nezaťažuje toxickými látkami, ktoré sú pre neho neprirodzené. Neobsahuje žiadne syntetické konzervačné látky, emulgátory, farbivá či syntetické vône. Výrobok ani jeho jednotlivé zložky nie sú testované na zvieratách a obsahujú suroviny výhradne z prírodných zdrojov. Všetky suroviny  získava spôsobmi šetrnými k životnému prostrediu, podporuje projekty v rozvojových krajinách, jej obaly sú recyklovateľné a proces výroby ekologický. Svedčia o tom aj jej mnohé certifikáty za udržateľnosť, ekológiu a sociálnu angažovanosť. A čo je najdôležitejšie –  prináša viditeľné výsledky a to dokonca po krátkej dobe používania. Pretože príroda jednoducho neklame.

Z našej skúsenosti môžme povedať, že jednotlivé produkty majú silno prírodnú vôňu, alebo sú jednoducho bez vône. Dokonca jedna maska, ktorá je zložená z morských rias, vonia doslova ako rybacina – toto je síce extrém, ale keby ste vedeli, čo tá maska spraví s vašou pleťou, verte nám, že by ste to na tú chvíľu vydržali, aj keď neznášate ryby! Doma máme už celkom slušnú zbierku ich produktov, a skutočne môžme povedať, že skvelo reagujú na pleť. Dokonca aj na tú precitlivelú Katkinu tehotenskú. Produkt, v ktorého zložení je med, vonia od medu. Keď si na seba dávate sérum z divokých pomarančov, máte pocit, akoby ste si na seba dávali čistú pomarančovú šťavu. Jednoducho, za nás môžeme povedať, že pocit, že sa hýčkate prírodou, je úžasný a nezameniteľný.

V neposlednom rade by sme rady pochválili ich obaly, ktoré sú recyklovateľné ale naozaj pekné! Preto na prvý pohľad skutočne nemáte pocit, že ide o prírodnú kozmetiku, ako to v mnohých prípadoch býva zvykom.

Túto skvelú značku si môžete zakúpiť na ich e-shope www.annemarieborlind.sk, alebo vo vybraných beauty salónoch, bio predajniach, lekárňach či estetických klinikách na celom Slovensku a v Čechách, napríklad aj v salóne Bebe Hair Zuckermandel v Bratislave, kde sme ju spoznali my. 

Dievčatá, v dnešnom článku sme vám chceli dať tip na kozmetiku, ktorú denno-denne používame a je skutočne funkčná. Ale v prvom rade sme vám chceli poradiť, aby ste boli všeobecne pri výbere kozmetiky opatrné. V dnešnej dobe je totiž škodlivých látok okolo nás viac ako dosť a preto si myslíme, že keď sa to dá trochu zredukovať, bolo by hlúpe takéto vymoženosti nevyužiť.

Majte pekný zvyšok víkendu, aj keď je trochu studenší,na aké sme si v poslednom období zvykli. 🙂

Katka a Iva

Komentáre