Tento článok venujeme všetkým moderným ženám, ktoré chcú byť nielen zdravé, ale aj večne mladé, bez plastických operácií! Videli ste niekedy fotky z mladosti Vašich babičiek, alebo dokonca mamičiek? Ako to, že vlastne máme pocit, že sa vôbec nezmenili, ale práve naopak, mnohé z nich vyzerajú ešte lepšie, ako pred rokmi. Je jasné, že čím je človek starší, tým je aj uvedomelejši v životospráve, stravovaní, obliekaní, a preto si vybuduje určitý životný štýl. A práve preto máme mnohokrát pocit, že ľudia v strednom veku vyzerajú mladšie ako pred desiatkami rokov. Ale predstavte si, že by ste sa uvedomili už v mladšom veku a zvykli si na konštatne zdravú životosprávu! Mohli by sme teda predpokladať, že takíto ľudia budú vyzerať večne mlado?

K napísaniu tohto článku ma inšpirovala manažérka hotela na Maldivoch, ktorý sme nedávno s manželom navštívili, menom Rungnapa. Táto žena vyžarovala od prvého momentu neskutočný pokoj a dobrú energiu. Bola z Thajska a bola naozaj pekná. Tak som začala tipovať vek. Môj tip sa pohyboval medzi 23-25 rokom života. Nedalo mi a opýtala som sa jej na vek napriamo, aj keď sa to pri dáme nepatrí. Bez okolkov mi odpovedala, že má 48 rokov! Neverila som vlastným očiam a tak som začala analyzovať, v čom môže spočívať jej mladistvý výzor. Po komunikácii s ňou som zistila, že to nie je v ničom inom, len v strave. Táto žena sa totiž stravuje extrémne zdravo, a podľa jej slov tajomstvo sa ukrýva v ryži a množstva chilli.

No baby, viete is ma predstaviť, aká som bola zvedavá! A ako to už máme s Ivkou vo zvyku, začala som investigovať. A keďže Rungnapa pochádza z Thajska, asi jedáva zväčša thajské jedlá. Ak jedáva thajské jedlá s chilli, ktoré to asi sú? Počas celej dovolenky sme sa s mužom stravovali v thajskej reštaurácii (ešteže je milovníkom ázijskej kuchyne), aby sme našli elixír mladosti. Zúčastnila som sa školy varenia, kde som pre Vás vybrala 2 moje najobľúbenejšie thajské recepty, ktoré sú extrémne zdravé, keďže obsahujú chilli.

Vedeli ste, že chilli patrí medzi najzdravšie suroviny sveta? Štipľavosť chilli papričiek sa meria pomocou stupnice SHU. Sladká paprika má 0 SHU, čistý extrakt kapsaicínu má až 16 miliónov SHU. Najštipľavejšia paprička sveta je Trinidad Scorpion Butch T, tá dosahuje až 1 463 700 SHU. Poďme si zhrnúť jeho účinky.

  • predstavuje ochranu proti nádorovým ochoreniam a zabraňuje rastu rakovinotvorných buniek
  • je veľmi účinným prostriedkom pri chudnutí, zrýchľuje totiž metabolizmus
  • jedna lyžička chilli má iba 4 kalórie a zaistí jednu tretinu doporučenej dávky vitamínu C
  • podporuje krvný obeh
  • zabraňuje bolesti hlavy, predchádza migrénam
  • zväčšuje objem pier (!!!)
  • je to výborné afrodiziakum

Chcela by sme Vám dnes predstaviť už spomínané recepty z thajskej kuchyne, ktoré sú absolútne megazdravé a ešte k tomu aj skvelo chutia!

PAPAYOVÝ ŠALÁT SOM TAM

Tento šalát je nielen krásne farebný, ale naozaj veľmi chutný a zdravý. A viete, čo je na ňom ešte super? Zelená papaya a chilli totiž zabezpečí, že celkom dlhú dobu po zjedení tohto šalátu nepocítite hlad a tým pádom z neho chudnete.

Ingrediencie:

250 g zelená papaya

20 g cesnak v celku

arašidy

5 g chilli paprička

40 g cherry rajčiny

20 g kokosový cukor

70 g mrkvy

40 g fazuľové struky

10 ml extrakt z tamarindu

30 ml ľahkej sójovej omáčky

10 ml citrónovej štavy

Postup

Tento šalát som sa už predtým pokúšala niekoľko krát spraviť, ale až teraz som zistila, že celé tajomstvo spojenia chutí spočíva v tom, že jednotlivé ingrediencie v správnom postupe od začiatku treba drtiť. Zelenú papayu a mrkvu nastrúhame na rezance. Do mažiara začneme postupne pridávať cesnak, chilli, zelené fazuľky, drtíme. Následne pridáme cukor a cherry rajčiny nakrájané na polovice. Chute štiav sa začnú postupne spájať. Pokračujeme pridaním sójovej omáčky, šťavy z citróna a extraktu z tamarindu.  Na záver príde zelená papaya s trochou mrkvy, podľa slov šéfkuchára je tam mrkva skôr kvôli farebnosti. 🙂

Chceli by sme upozorniť, že zelená papaya nie je sladká, ako klasická papaya. Dávajte si teda pozor na to, čo kupujete (hovoríme z vlastnej skúsenosti). Zelenú papayu zoženiete napr. v bratislavskom Freshmarkete v thajskej reštaurácii. Inak je celkom ťažké ju tu zohnať.

 

 

POLIEVKA TOM YUM GOONG

Absolútna explózia exotických chutí, to je polievka tom yum, snáď najznámejšia thajská poliveka. Môže sa podávať s krevetami (po thajsky goong), alebo s kuracími prsiami. Obe verzie sú vynikajúce!

Ingrediencie:

100 g tigrých kreviet alebo kuracích pŕs nakrájaných na slíže

40 ml rybacej omáčky (fish sauce)

10 g chilli papričky

10 g citrónovej trávy

vývar (ideálne z homára, ale môže byť aj zeleninový)

20 g thajského “zázvoru” galangal

50 g hríbov shitake (kľudne ich môžete nahradiť aj malými šampiňónmi)

40 ml šťavy z citróna

10 ml chilli oleja

zväzok čerstvého koriandra

kafírové listy

100 ml kondezovaného mlieka

20 g chilli pasty

rajčiny

Postup:

Príprava tejto polievky je veľmi veľmi jednoduchá, ak máte k dispozícii všetky ingrediencie. Tie poväčšine zháňame v bratislavských potravinách YEME, alebo v bratislavskom Freshmarkete. Základ tvorí vývar. Thajský šéfkuchár mi hovoril o vývare z homára, no samozrejme na naše pomery to je asi moc veľká exotika a luxus. Anyway, keď máte možnosť, urobte si ho, ak nie, uspokojíme sa s vývarom hovädzím. 🙂 Ak máte vývar, šupnete ho do hrnca, necháte zovrieť a začínate v ňom variť naše ingrediencie v tomto poradí: v prvej várke pridávate galangal, citrónovú trávu, kafírové listy, hríby shitake a chilli. Chvíľu povaríme. Ochutíme sójovou omáčkou, rybacou omáčkou, šťavou z citróna a chilli pastou. Pridáme cherry rajčiny. Zase chvíľu povaríme. Na záver pridáme krevety alebo kuracie mäsko, necháme ich povariť (krevety stačí 2-3 min!) a polievka je na svete! Pri podávaní ozdobíme listami koriadra.

JE TO BALZAM PRE TELO AJ DUŠU, VYSKÚŠAJTE!

 

Baby, nezľaknite sa množstva surovín a ani ich exotickosťou. Áno úznávame, že sú ťažšie zohnateľné, ale keď ich raz zoženiete, vydržia Vám dlho, na niekoľko várok!

Chcela by som Vás ešte upozorniť, že dnes je posledný deň nášho Black Friday týždňa! Pretože Vás s Ivkou máme rady, a chceme aby ste si mohli dopriať naše štýlové vecičky, rozhodli sme sa že to vlastne bude Black Week. Preto neváhajte a choďte na náš e-shop, a nakúpte si pre seba, alebo darčeky pre ďalšie štýlové ženy vo vašom okolí. Zľavy sú až do 70%, takže pecka!

Napíšte nám do komentára, či máte rady ázijskú kuchyňu, budeme sa tešiť!

Prajem krásnu nedeľu

Katka (s asistenciou Ivky)

Komentáre