Ahojte baby! Posledný májový víkend je v plnom prúde a už o pár dní budeme môcť s kľudným svedomím povedať: JE TU LETO! Leto je pre mnohé z nás jedným z najvzrušujúcejších období v roku, pretože svieti slniečko, príroda je farebná a ľudia sa viac usmievajú. Napriek tomu, že by sme mali byť usmiate a pozitívne naladené, mnohé z nás trpia nespavosťou. K napísaniu tejto témy nás inšpirovala jedna z vás, ktorá sa nám posťažovala, že zle spáva a pýtala sa, či jej nevieme pomôcť. Nuž nevedeli sme, ale teraz už vieme. Pretože sme usúdili, že táto téma by mohla byť zaujímavá pre viaceré z vás. Tak čítajte ďalej, aby ste sa problému nespavosti vyhli.

Ruku na srdce ženy, koľko z vás má život naozaj vyvážený medzi prácou, voľným časom a oddychom? Žijeme v dobe, kedy sa od nás očakáva naozaj extrémny výkon a často si to odnáša práve naše zdravie. Veľa práce, večné nestíhačky, naháňanie sa za úspechom a peniazmi idú často na úkor nášho voľného času. Veď predsa, sebarealizácia je omnoho dôležitejšia ako nejaký oddych, oddychovať budeme, keď budeme na dôchodku! Tieto slová sme nemuseli od nikoho ani počuť, my dve sme boli toho najlepším dôkazom. Naša vášeň pre prácu nás mnohokrát tak pohltila, že sme zabudli na naše záľuby, na našich mužov no a v neposlednom rade aj samé na seba. Chodili sme potom ako bez duše, unavené, so zapálenými očami z počítača, chorľavé, až sme si raz povedali, že dosť! Musíme aj oddychovať.

Človek by mohol predpokladať, že čím viac je cez deň v práci zaneprázdnený, tým lepšie bude v noci spať. Ono to však úplne takto nefunguje. Platí to hlavne pre tie z nás, ktoré sa živia hlavou a prácou za počítačom. Hlavne my potrebujeme okrem pracovného nasadenia aj iné aktivity, ktoré zabránia tomu, že tá hlava si neoddýchne ani večer. Poďme si teda zhrnúť, čo všetko by nám mohlo pomôcť pri zlepšení kvality spánku, aby sa nám v noci poriadne dobili baterky a aby sme boli cez deň životaschopnejšie.

FAKTY O SPÁNKU

Počas spánku klesá tepová frekvencia srdca, látková výmena, krvný tlak, spomaľuje sa dýchanie a napriek tomu sa organizmus zbavuje splodín, obnovuje energetické zásoby a pripravuje sa na nové povinnosti a úlohy, ktoré ho v nasledujúci deň čakajú. Pre to všetko je spánok nevyhnutný.

Poznáme dve fázy spánku: REM a NON REM (skratka REM pochádza z anglického slovného spojenia Rapid Eye Movement, čiže rýchly pohyb očí).

V prvej fáze – plytkom spánku REM, si triedime myšlienky, snívame, prebieha regenerácia mozgu. Mozog ale stále pracuje na 100%, svalstvo je v napätí, počujeme, vnímame, cítime vône, prevaľujeme sa a sem tam sa objavuje aj námesačnosť. Svaly sú uvoľnené, končatiny sa pohybujú len mierne, ale výrazne sa pod zavretými viečkami pohybujú oči a od tohto javu je odvodené aj pomenovanie tejto fázy spánku na REM.

Druhá fáza je hlboký spánok,  v ktorej sa mozog vypína, uvoľňuje sa svalstvo, nepočujeme, necítime, nevnímame, z hlbokého spánku nás ale môže prebudiť napríklad pud sebazáchovy, keď nám napríklad treba ísť na záchod. V tejto fáze sa fyzicky regeneruje fyzicky telo, nervový a imunitný systém, obnovuje sa pokožka a vo väčšej miere rastú rastú vlasy a nechty.

AKO ZLEPŠIŤ KVALITU SPÁNKU

V nasledujúcich riadkoch sme vám zhrnuli najpodstatnejšie veci, ktoré by ste mali dodržiavať, ak chcete zlepšiť kvalitu svojho spánku. A skutočne musíme povedať, že to funguje!

PROSTREDIE, KDE SPÍME

Príjemné prostredie v spálni patrí k najdôležitejším faktorom kvalitného spánku. Mali by sme dbať na kvalitu matraca, na tom naozaj netreba šetriť! Dobrý matrac sa totiž postará o regeneráciu svalov, kĺbov a chrbta. Ak je žena tehotná a trpí nespavosťou, pravdepodobne bude chyba práve v matraci. V spálni by sme mali mať vyvetrané, čerstvý vzduch nám totiž urýchli zaspávanie. Tiež je dôležitá nižšia teplota v spálni, ktorá by mala byť na úrovni cca 20 stupňov celzia, v žiadnom prípade nie viac.

TMA A TICHO

Tma v miestnosti podporuje tvorbu melatonínu, nášho hormónu spánku, ktorý sa za svetla nedokáže vytvoriť. Ideálne je, ak spíte v úplne zatmenej miestnosti, pretože aj ten najmenší prienik svetla do miestnosti vám môže narušiť činnosť časti mozgu, ktorá produkuje tento hormón. Dokonca, aj keď v noci pocítite potrebu ísť na záchod, nezažínajte si svetlo, aj najmenšie svetlo totiž môže narušiť kvalitu vášho spánku.

MAGNÉZIUM

O účinkoch magnézia sme už niekoľkokrát písali, a zas sa k tomu musíme vrátiť. Horčík totiž pôsobí priaznivo na naše svaly a pomáha nám dostať sa do kľudu a relaxovať. Magnézium vyživuje naše nervy. Pomáha proti svalovým kŕčom, stresu, nervozite či únave a zlepšuje aj kvalitu spánku. Za najprirodzenejší prísun magnézia je považované pitie minerálnej vody s obsahom magnézia. Aj preto, už dosť dlhú dobu pijeme na každodennej báze Gemerku. Už jedna 1,5 litrová fľaša Gemerky totiž pokryje našu dennú potrebu magnézia a vďaka tomu už nemusíme v noci počítať ovečky.  Pitie minerálnej vody s obsahom magnézia pociťujeme aj na celkovej kvalite života, energii, ktorú vďaka tomuto správnemu pitnému režimu máme a v neposlednom rade kvalitnému spánku. Špeciálnu pozornosť Gemerke venujte, ak ste tehotné, je to totiž super spôsob ako sa vyhnúť napríklad aj nepríjemným kŕčom a mať prísun magnézia počas celého dňa. Katka si to počas celého tehotenstva nevedela vynachváliť. 🙂

ŠPORT

Či vas šport baví, alebo nie, v každom prípade je to aj zdravotné hľadisko, prečo by ste ho mali pravidelne praktizovať. Stačí 30 min pohybu denne a hneď sa vám bude lepšie spať! Nemusíte zrovna zdvíhať činky. Ak šport skutočne nemusíte, skúste sa ísť aspoň poprechádzať a vybiť si baterky.

PRAVIDELNÝ BIORYTMUS

Pravidelný biorytmus nie je dôležitý len pre deti, ale aj pre dospelých. Naše telo nie je perpetum mobile, potrebuje režim a na tento režim si skôr či neskôr navykne. Preto by sme mali chodiť spávať a vstávať aspoň približne v rovnakých hodinách každý deň. Ideálny čas spánku je pre dospelého človeka 8 hodín, niektorým ľuďom stačí na oddych aj menej. Spánok je vždy kvalitnejší, ak sa uložíte spať pred polnocou.

 

Musíme sa vám priznať, že odkedy tieto body dodržujeme, spíme ako bábätká! Dokonca aj Katka počas tehotenstva nemala absolútne žiaden problém so spánkom a to už je čo povedať! Ak teda trpíte nespavosťou, namiesto toho, aby ste sa sťažovali, skúste hľadať riešenie a to bude pravdepodobne v jednom z vyššie uvedených bodov. A hlavne… Buďte v pohode! Život je veľmi krátky na to, aby sme sa stresovali zbytočnosťami.

Prajeme krásny zvyšok víkendu

Katka a Iva

 

Komentáre