Ahojte dievčatá! Veríme, že si užívate tento predĺžený sviatočný víkend plnými dúškami. My, ako vždy, sa vám ho budeme snažiť spríjemniť novým článkom, ktorý je tentokrát venovaný športu. Záleží nám na tom, aby sme vás motivovali športovať, pretože z vlastnej skúsenosti vieme, aký to je skvelý pocit , keď šport zaradíte do svojho každodenného života. Každý šport má nejaké pre a proti, každému vyhovuje niečo iné. Najhoršie však je, keď niekomu nevyhovuje nič. Pri fitku, joge, alebo iných športoch, potrebujete k ich vykonávaniu permanentku do najekého centra a trénera. Pri športe, ktorému sa povenujeme v dnešnom článku, potrebujete len vôľu a prírodu. A preto všetky výhovorky bokom, začnite behať!

Veľakrát sa stretávame s tým názorom, že baby behať neznášajú. Nuž, u nás tomu popravde tiež nebolo v minulosti inak. Avšak postupom času sme si beh zamilovali, hlavne kvôli neskutočnému množstvu benefitov, ktoré nám prináša:

Beh vám zrýchľuje metabolizmus, začnete chudnúť

Keď sme pred niekoľkými rokmi začali behávať, ani sme netušili, ako nám to zlepší a spevní postavy. Z tanca sme ich síce vyformované mali, ale pri behu sa zapájajú iné svaly a tým, že naše telá na to neboli zvyknuté, okamžite zareagovali.

Vyčistíte si hlavu, vyplavíte endorfíny

Nepoznáme lepší pocit relaxu, ako vybehnúť do prírody, kde čvirikajú vtáčiky a cítiť vôňu lesa. Tento pocit je nezaplatenie. Čím sme staršie, tým viac si uvedomujeme, že mentálny oddych je pre náš pohodový súkromný aj pracovný život nesmierne dôležitý. Každý chce žiť najlepšie ako vie, a vzťah k prírode a jej návšteva aspoň raz do týždňa nám ku zlepšeniu kvality našich životov jednoznačne vie dopomôcť.

Zlepší sa vám pleť

Toto v podstate platí pri akomkoľvek športe, kde sa človek spotí. Pretože sa pleť počas športu prekrvuje, dostáva sa do lepšej kondície. Beh v exteriéri má ešte jeden benefit navyše, a to je čerstvý vzduch. Oxygenoterapia ako vyšitá!

Krajšie svaly

Beh vám pomôže zjemnit a vyrysovať tvary vášho tela, vaše svaly budú silnejšie a pružnějšie, zároveň sa ale nepremeníte na svalnáča z posilky.

Je to zadarmo

Ak sme vás ešte stále nepresvedčili, že treba začať behať, toto je určite jedna zo skvelých motivácií. Behať sa totiž dá vždy, všade a havne… ZADARMO! Nikto vás nemôže zastaviť, aby ste si zabehli napríklad aj na dovolenke. Môžete to spojiť s obhliadkou okolia a spoznávaním nových miest.

Motivácia na súťaž

Ak ste súťaživý tip, určite vám odporúčame sa motivačne prihlásiť na oficiálne behy, ktoré sú okrem toho, že si zašportujete, skvelé aj na socializáciu. A viete čo je super? Že dostanete aj medialu! Zdá sa to síce detinské, ale naozaj to podporí dobrý pocit z kvalitne stráveného dňa. Jedno takéto super podujatie  sa koná aj budúci víkend v Bratislave, a to konkrétne ČSOB Bratislava Maratón  (7.-8.4.2018).  Viac info o podujatí nájdete TU. Ak sa na to cítite, určite sa na neho prihláste!

Chceli by sme vás upozorniť, že je veľmi dôležité, aby ste na beh používali bežecké tenisky, nie obyčajné. Kedysi sa to až tak neriešilo, dokonca aj my keď sme pred niekoľkými rokmi začali behávať, sme na prvý tréning išli v conversoch, ale potom z toho mega bolia kĺby! Takže sledujte športové stránky, a ak chcete ušetriť, sledujte si zľavy a akcie, vždy tam nejaké sú. My máme super skúsenosť so značkami adidas a Reebok.

Čo je úplne super, že v Bratislave (a postupne aj v iných mestách), sa vytvorili skupiny ľudí, ktorí vedú pravidelné bežecké tréningy, ktorých sa môže zúčastniť každý a zadarmo! Rozhodli sme osloviť kapitána skvelého projektu adidas Runners Bratislava Lea Lendvorského, ktorý je vynikajúcim kondičným trénerom a práve on so svojim tímom sa postarajú, aby sa ľudia, ktorí na jednotlivé tréningy prídu, naučili správnu techniku behu. Položili sme mu zopár otázok, na ktoré odpovedal po tom, čo sme už mali napísaný článok, a krátky rozhovor prikladáme v celom znení, aby ste videli, v koľkých bodoch sme sa zhodli. 🙂

Aké sú podľa Teba hlavné benefity behu pre ženy?

Okrem toho, že je to pre ženy skvelá cesta k spevneniu, formovaniu postavy, hlavne nôh a sedacích svalov, tak je to aj skvelý prostriedok na spálenie kalórií a zbavenie sa prebytočných kíl alebo tuku. Pomáha taktiež predchádzať stresu alebo zlej nálade, pretože po behu sa uvolňujú endorfíny, tzv. hormóny štastia. Vedci dokonca vo svojich prácach zistili, že pravidelný beh pomáha zvýšiť objem dôležitej časti mozgu nazývanej ,,hipokampus´´, ktorá je spojená s učením a pamäťou. V porovnaní s ľuďmi, ktorí nešportujú, môže ísť až o dvojpercentné zvýšenie. Toto je len časť benefitov, ktoré by vás mali presvedčiť začať behať. 🙂

Koľkokrát do týždňa a koľko km by mala žena behať, aby začala chudnúť?
Záleží to hlavne od intenzity behu. Viete schudnúť aj tzv. HIIT (high intensity interval training), ktorý je naozaj intenzívny a trvá do 30 minút, primárnym zdrojom energie v tomto prípade sú, ale cukry. Druhou cestou je dlhší beh, v pomalom tempe, pri ktorom telo využíva na tvorbu energie spaľovanie tukov. Dlhodobým zaťažením sa organizmus učí tuky využívať efektívne. Začať behať by ste, ale mali postupne. Zo začiatku stačí 3x do týždňa 30 minútový voľný pomalý beh, pri ktorom budete striedať beh s chôdzou . Napríklad 3 minúty beh – 2 minúty chôdza. Postupne budete skracovať chôdzu až sa dostanete na 30 minútový súvislý beh. Potom zase predlžujete časový interval behu resp. zvýšite intenzitu behu.
Je dôležitá technika behu?
Technika behu je veľmi dôležitá hlavne zo zdravotného hľadiska. Mnoho ľudí sa vrhne na behanie bez odborného dohľadu trénera, pretože si myslia, že beh je jednoduchý a behať vie každý. Často sú potom nútení dať si od behania pauzu alebo stratia chuť behať, pretože si privodia zranenia alebo bolesti kolien, achilovky atď. Vždy je dobré aspoň zo začiatku mať pri sebe osobu, trénera, ktorá vám urobí analýzu vašej bežeckej techniky, dá vám rady, tipy ako ju upraviť, aby ste si neprivodili zranenie a nestratili chuť behať. Zlepšením techniky behu môžete zlepšiť aj váš bežecký výkon.
Za akú dobu sa budete cítiť v lepšej kondícií?
Už po vašom prvom behu sa budete cítiť lepšie, pretože už ste niečo urobili pre vaše zdravie, kondíciu a
nebude vám ostávať nič iné ako len pokračovať v behu.
Povedz nám niečo o projekte adidas Runners..
Je to jedinečný projekt, ktorého cieľom je združovať bežcov vo viacerých metropolách. Tréningy sú FREE vedené profesionálnymi trénermi. V našom týždňovom rozvrhu nenájdete len čisto bežecké tréningy, ale máme to naozaj pestré. Nájdete tam tréningy BEGINNERS TRAINING, WOMEN TRAINING, YOGA, CHILL RUN, STRENGTH for RUNNERS a mnoho ďalšieho. Na Tyršovom nábreží v Bratislave, na lodi Café máme špeciálne miesto nazývané adidas Runners BASE, kde sa stretávame. K dispozícií je tam šatňa, sprcha, najnovšie modely bežeckých tenisiek adidas, ktoré si môžete zadarmo vyskúšať na tréning a oddychová ´´CHILL ZÓNA´´. Viac informácií nájdete na stránke www.adidas.sk/adidasrunners a našej skupine na FB adidasrunnersbratislava.
Dievčatá, ak sme vás stále nepresvedčili o tom, že sa jednoznačne v jarných mesiacoch treba začať venovať behu, potom to skúste poňať ako rýchlejšiu prechádzku v prírode, s postupným zrýchľovaním tempa. Hlavné je nebyť lenivá a začať, ostatné už príde. Výhorvorky typu neznášam behať pre nás neplatia. Téme behu sa budeme venovať ešte určite viac, pretože náš blog sa stal partnerom projektu Just Woman, ktorý sa uskutočbí 16.6.2018 v Bratislave. Určite si zapíšte tento dátum, pretože to bude jeden super strávený babský deň, na ktorý sa veľmi tešíme aj my dve. Inak aj vrámci tohto projektu sú nejaké tréningy zadarmo, ale na to vás budeme postupne upozorňovať na sociálnych sieťach a tiež tu na blogu. Bude to super dôvod na naše vzájomné stretnutie a spoznanie sa, čo hovoríte?
Takže navrhujeme, aby sme všetky do júna poriadne zamakali na príprave a spoločne si vyrazili na Just Woman, čo vy na to? Viac info nájdete na www.justwoman.sk.
Prajeme ešte nádherné sviatky, a urobte pre nás niečo: Choďte si zajtra aspoň na pol hodinu zabehať do prírody a potom nám napíšte aký to je pocit. 🙂
Katka a Iva
 

Komentáre