Čaute dievčatá! Minulý týždeň sme sa na blogu venovali veľmi zaujímavej téme, ktorú ste si samé vypýtali, a to úprave fotiek na instagram. Ak ste si ju nestihli prečítať, môžete tak urobiť TU! Dnešný deň je vzácny, pretože jedna z nás (Katka) práve začína 33. rok svojho života. Inak, vedeli ste, že Iva je od Katky mladšia  o 5 mesiacov a vlastne veľa vecí sa nám v živote deje presne v takomto časovom rozmedzí? To je fakt celkom vtipné a často sa na tom zabávame. 🙂

Dnes sme sa rozhodli predstaviť vám tému, ktorú sme si rady naštudovali dopodrobna, pretože jednej z nás sa už teraz dosť týka a druhú to ešte len čaká. Tou témou je tvorba strií. V žiadnom prípade sa strie nemusia vytvoriť iba v tehotenstve, čiže odporúčame si ju prečítať všetkým z vás – je totiž fajn niečo o nej vedieť. 🙂

ČO SÚ TO STRIE?

Pre tie z vás, ktoré patria k tým šťastnejším a vlastne ani nevedia, čo sú to strie, si ich v krátkosti predstavme. Strie alebo aj “pajazvičky”, sú pruhy atrofickej a zvrásnenej kože. Sú to akési miniatúrne jazvičky, ktoré sa nachádzajú na povrchu kože, v miestach, kde koža v krátkom čase zväčší svoju plochu. Vzniknuté strie pre ženy aj mužov môžu predstavovať estetický problém aj preto, lebo sa veľmi ťažko, ak vôbec niekedy zahoja. Tesne po vzniku sú ružové, časom sa vybielia. Spočiatku sa javia ako lineárne ružovobledé ranky, ktoré sa postupne vyvíjajú do mierne stiahnutých bielych jazvičiek. Väčšinou sa tvoria na miestach, kde sa ukladá tuk: na bruchu, prsiach, bokoch, alebo stehnách. Strie síce neohrozujú zdravie, ale predsa len ide o nepríjemnú chybičku krásy, za ktorú sa nejedna žena alebo muž môže hanbiť.

PREČO VZNIKAJÚ?

Strie vznikajú v dôsledku rýchleho priberania na váhe, väčšinou v dôsledku hormonálnych zmien, ktoré majú za následok samotné priberanie. A teda so striami sa môžu stretnúť pubertiaci, tehotné ženy, ale aj dôchodcovia. Jednoducho kedykoľvek, kedy sa vaša hormonálna nerovnováha podpíše na vašom váhovom prírastku. Nuž a ďalšia skupina ľudí, ktorým sa môžu vytvoriť strie sú tí, čo sa jednoducho prejedajú a priberú kvôli svojej nezodpovednosti k sebe samému.

Koža je síce veľmi elastická, ale niekedy prosto ten nápor nezvládne a praskne. Elasticita kože je daná aj geneticky. A preto ak viete že vaša mamina alebo babka majú strie, môžete predpokladať, že sa tento problém bude časom týkať aj vás. Aj keď- povedzme si narovinu – v časoch, kedy boli tehotné naše maminy alebo babky bola téma strií asi to posledné, čo sa riešilo.  Strie nie je možné opáliť na slniečku, nakoľko sú tvorené väzivom, ktoré neobsahuje žiadne bunky tvoriace pigment. A práve pigment v bunkách je zodpovedný za opálenie. Pri striách sa jedná o trhliny v tkanive, ktorým taktiež chýba pigment. Keď sa vám raz strie vytvoria, ich liečba trvá veľmi dlho a už to nikdy nebude dokonalé. Ale pozor! Dá sa im vyhnúť tým, že na ne budete myslieť preventívne.

KEDY VZNIKAJÚ?

  • V PUBERTE – V čase, keď telo malého človeka veľmi rýchlo dospieva a rastie, je vznik strií pomerne častý. Zdravá strava, a pravidelné masáže však môžu ich vzniku zabrániť.
  • V TEHOTENSTVE – Tehotenstvo znamená pre ženu mnohé zmeny, ale tá hlavná je rýchle priberanie na váhe, hlavne od druhého trimestra. Preto je veľmi dôležitá extrémna starostlivosť o telo budúcej mamičky.
  • PRI RÝCHLOM PRIBERANÍ NA HMOTNOSTI –  V puberte alebo tehotenstve sa priberaniu a rastu nevyhnete, avšak v normálnom stave sa kľudne môžte! Ak sa teda vaša životospráva pohybuje na bode mrazu, majte na pamäti, že okrem prírastku na váhe si môžte privolať aj ďalší darček, tentokrát už na celý život.
  • V DÔSLEDKU NADMERNÉHO CVIČENIA – Keď niekto cvičí ako o dušu, a chce, aby mu narástli veľké svaly, musí počítať aj s rizikom vzniku strií. Ak však cvičíte s mierou, nemusíte sa báť! Toto sa skôr týka profesionálnych športovcov, napr. kulturistov.

 

PREVENCIA

U strií platí, že prevencia je vždy úspešnejšia než samotná liečba. Predísť im môžete premastením partií, kde sa dá predpokladať vznik stríí, špeciálnou kozmetikou určenou na tento účel. Prvým signálom, že niečo nie je v poriadku, je to, že cítite svrbenie kože a napätie v rizikovej oblasti. Najdôležitejšia preventívna starostlivosť je jednoznačne hydratácia zvonku aj zvnútra. Pitný režim je základ zdravého fungovania organizmu a taktiež to platí aj keď sa chceme vyhnúť vzniku strií. Rovnako dôležitá však je aj starotlivosť o kožu zvonku.

Je naivné myslieť si, že pubertiaci budú pri svojom raste myslieť na potenciálny vznik strií na ich tele. Tiež nepredpokladajme, že človek, ktorý sa z nejakého dôvodu začne prejedať a teda náhle priberať, bude pri svojich problémoch dbať na starostlivosť o svoju kožu. Ale kto sa môže na priberanie pripraviť a krásne sa striám vyhnúť, sú práve tehotné ženy.

TEHOTENSTVO

Práve v tehotenstve by sa o seba ženy mali starať omnoho viac ako kedykoľvek predtým. Telo prechádza obrovskou zmenou a preto by sa budúce mamičky mali veľmi intenzívne začať zaujímať o všetko, čo s tehotenstvom súvisí. Nuž a výber správnej kozmetiky je v tomto období extra dôležitý. Na trhu je obrovské množstvo prípravkov, ktoré garantujú zabránenie vzniku strií. Cena však niekedy nie je rozhodujúca a preto sme sa rozhodli napísať o Katkinej skúsenosti.

“Vyskúšala som asi päť krémov proti striám, rôznych cenových kategórií (paradoxne ten najdrahší stál asi 60 EUR a obsahoval trblietky, čo mi veľmi rýchlo začalo v zimných mesiacoch liezť na nervy). Ďalší, ktorého reklama chodí stále v telke, bol pre mňa málo mastný a preto som už veľmi skoro po nanesení cítila, ako sa mi naťahuje koža. Napokon som si chválabohu našla ten správny: olej Bi-Oil. Čím je iný ako tie predtým? Okrem toho, že veľmi pekne a nenásilne vonia (podotýkam nenásilne, pretože mnohé tehotné baby neznesú žiadnu vôňu a ja som patrila donedávna k nim), je dostatočne mastný, ale nemyslite si, že budete mať všetko oblečenie zamastené! To bude asi prelomovou ingredienciou PurCellin Oil, ktorú Bi-Oil obsahuje. Stačí skutočne pár minút, kým sa tento olej vsiakne a počas celého dňa necítim na koži žiadne napätie.”

Z našej strany je to jasné, pretože jedna z nás to má odskúšané! Tu je teda pár základných rád, ako sa úspešne vyhnúť vzniku strií v tehotenstve:

  1. Dodržujte pitný režim. Pite len čistú vodu, ideálne s obsahom magnézia.
  2. Mastiť, mastiť, mastiť! Natierajte si rizikové partie (bruško, prsia, stehná a boky), minimálne dvakrát denne! Môžete si z toho spraviť aj rituál s otcom vášho dieťaťa a všetci budú spokojní. 🙂 My odporúčame olej Bi-Oil.
  3. Neprejedajte sa! Ručička na váhe pôjde hore pomalšie a vaše telo sa na priberanie bude mať čas pripraviť.
  4. Začnite sa natierať ideálne už od začiatku tehotenstva, keď vám ešte bruško nerastie. To, že vaše telo dostane extra dávku hydratácie ešte keď ju až tak nepotrebuje, vám neskôr stonásobne vráti.
  5. Striedajte teplú a studenú sprchu – podporuje to krvný obeh a pomáha pokožke aby ostala pružná.
  6. Chodievajte pravidelne na masáž – áno, niečo to stojí, ale vy si to v tehotenstve zaslúžite! Masážou sa tiež prekrvuje celé telo.

Baby, veríme, že ste sa z tejto témy niečo poučili, aj keď nepatríte do kategórie tehuliek. Možno sa vás to raz bude týkať, vtedy aspoň budete vedieť, čo robiť. 🙂 Poznáme veľa žien, ktoré svoje tehotenstvo berú na ľahkú váhu a je im prednejšie všetko, ako svoje telo. Potom sú však zhrozené a sklamané, keď to na nich  zanechá nepekné stopy. Takže, treba myslieť do budúcnosti, veď pekné telíčka predsa chceme mať navždy nie?

Btw. chceli by sme vám prezradiť, že na našom FB KATTIVA už za chvíľu začne súťaž o jednu super cenu, tak sa určite nezabudnite zapojiť! Pravidlá nájdete v najnovšom príspevku, v ktorom sa aj súťaží (pozor nie tu v článku!).

SÚŤAŽNÁ OTÁZKA: Máš nejakú skúsenosť so striami?

 

Prajeme krásnu nedeľu!

Katka a Iva

 

Text a info: Katka Jakeš

Foto: Iva Gáborík

 

Komentáre