Ahojte dievčatá! Dnes sa vám prihováram ja, Katka, s jedným z posledných tehotenských článkov na nejaké obdobie (verím, že Ivka čoskoro preberie štafetu a tehotenstvu sa stále budeme venovať, pretože Vaše ohlasy nám dávajú veľkú motiváciu). Dnes som už mama. Ale keďže sme nechceli dopustiť, aby ste vy, naše čitateľky, doplatili na môj niekoľkotýždňový výpadok, rozhodli sme sa si niekoľko článkov predpripraviť. V tom dnešnom som sa vám rozhodla priblížiť svoj tretí trimester tehotenstva. Ak si chcete pripomenúť, ako som prežívala ten prvý, kliknite SEM. Ak vás zaujíma ten druhý, prečítajte si o ňom TU. Ale poďme k tomu aktuálnemu, o ktorom som vám ešte nenapísala. Príjemné čítanie!

Od 27. týždňa tehotenstva si každá tehuľka môže oficiálne povedať, že už je “stará harcovníčka” a hrdo prehlasovať, že je v treťom trimestri. 🙂 Myslím, že sa z toho každá z nás aj skutočne teší, pretože si už môže povedať že dve tretiny má za sebou a veľký deň sa už pomaly blíži. Tri mesiace uplynú z časového hľadiska vždy rovnako, ale za seba môžem povedať, že tie posledné tri mesiace doslova uletia ako voda! Skúsim vám teda v bodoch zhrnúť, čo ma v tomto období tešilo, a čo mi liezlo na nervy.

CVIČENIE

Najviac som tú zmenu videla na hodinách gravid jógy, kde sa tá skupina logicky nepravidelne obmieňa. Zrazu už nepatríte medzi nováčikov s telami bohýň, do ktorých by človek v živote nepovedal, že sú tehotné, ktoré práve dovŕšili dvanásty týždeň, prišli si zacvičiť ešte bez bruška a na hodine len prekrúcajú očami, lebo ich to nudí a nič to s nimi nerobí. Spomínala som v dobrom na tieto časy, kedy som sa na týchto hodinách gravid jógy nudila, hlavne počas cvičenia kedy som už niektoré pozície ledva udýchala, a ku koncu zohnúť sa bolo aj pre mňa ako bývalú profesionálnu tanečníčku viac ako husársky kúsok. Ale každopádne vďaka za jógu, v tehotenstve je to podľa mňa MUST DO pre každú budúcu mamičku z psychickej aj fyzickej stránky.

PRECHÁDZKY

Toto bol pre mňa najväčší paradox. Čím som bola “tehotnejšia”, tým viac som vládala chodiť. Prechádzky sa stali každodennou súčasťou môjho programu a motivácií na to, aby som krokovala, bolo niekoľko. Jedna samozrejme čerstvý vzduch, pobyt v lese, trávenie času s manželom, bla bla bla. Ale tá najväčšia bola, že odkedy som veľa chodila, SPOMALILO SA MI PRIBERANIE! Keby som toto vedela od začiatku, tak možno radšej vynechám nejaké tehotenské cvičenia, a radšej budem každý deň chodiť na prechádzky. 🙂 Okrem toho, tá príjemná únava, ktorú som po prechádzke pociťovala, mi ponáhala k lepšiemu nočnému spánku, s ktorým má väčšina tehotných žien dosť veľký problém.

PREDPÔRODNÁ PRÍPRAVA

Ak už nejaké skúsenosti s bábätkami máte, alebo to jednoducho chcete nechať celé na inštinkty, kľudne tento bod vynechajte. Ja patrím k typom ľudí, ktorí potrebujú mať o všetkom čo najviac informácií, a keďže pôrod a starostlivosť o bábätko bola pre mňa španielska dedina, predpôrodnú prípravu som nemohla vynechať.  A veru, dobre som spravila: vždy som odtiaľ odchádzala spokojná a plná nových informácií. Bol to pre mňa dobrý pocit byť pripravená, aj keď zatiaľ len teoreticky.

TEHOTENSKÉ OBLEČENIE

Hmmm, tento bod je doslova kameň úrazu pre všetky tehuľky. Ešte do konca druhého  trimestra som v pohode nosila netehotenské oblečenie, ale v tejto fáze to už nijako neošalíte! S tehotenským oblečením som mala ale trochu problém. Nakupovať nejak extra sa mi nechcelo, ale zas chodiť stále v tom istom tiež nie. Tak som si nakúpila pár tričiek v HMku, tehotenské legíny, jedni tehotenské rifle a jedni šaty a striedala to stále dookola. Väčšinou to však istili tepláky. 🙂 Na náš e-shop sme na moju počesť spravili tiež pár tehotenských dizajnov, ktoré môžu byť celkom dobrý tip na darček pre tehuľky, pretože aspoň v tom som sa cítila štýlovo a pohodlne a nosila ich rada až do pôrodu.

RASTÚCE BRUCHO

V tomto štádiu tehotenstva tomu už v žiadnom prípade nezabránite! Bábätko totiž rastie závratnou rýchlosťou a vy sa skôr, či neskôr budete predsa len cítiť ako slon. Ale je to všetko normálne a v poriadku a naučte sa s tým na pár mesiacov žiť. Ja som sa z toho brucha celkom aj tešila, pretože som chvalabohu nemala nejaké zásadné problémy s opuchmi ani s bolesťami krížov. Osobne si myslím, že sa u mňa prejavili roky aktívneho športovania a minimálne pri tých krížoch som čerpala vedomosti z tanca, kde sa správne držanie tela rieši hneď od začiatku, pri výučbe malých detičiek. Preto ak máte nejaké zásadné a bolestivé problémy, je mi to veľmi ľúto ale môže to súvisieť s tým, že ste možno nikdy nešportovali, alebo málo.

      

JEDLO

Na mojom instagrame som pravidelne prispievala s obrázkami zdravých jedál a vy ste pravidelne prejavovali obavy o moje zdravie – veď tehotná žena má jesť všetko, na čo má chuť, hlavne veľa lebo veď  papá za dvoch. Chcela by som podotknúť, že jesť zdravo neznamená zákonite jesť diétne. Mne v žiadnom prípade nešlo o to, aby som nepriberala, skôr o to, aby som sebe aj svojmu dieťaťu dávala vyváženú, kvalitnú a zdravú stravu (čo sa mi koniec koncov asi aj podarilo, nakoľko moje dieťa malo už v 37 týždni 3 kg :-D) . Keďže čerstvú zeleninu a kvalitné mäsko som ľúbila už pred tehotenstvom, počas neho sa mi tieto chute ešte znásobili a naozaj bez toho, aby som si odtŕhala od úst, som sa stravovala zdravo až do deviateho mesiaca. Ten je už kapitola sama o sebe, pretože akonáhle bábätko dosiahlo nejakej hmotnosti a veľkosti, mala som zrazu pocit, že potrebujem jesť za dvoch. Zrazu pribudla aj potreba ládovať sa rafinovaným cukrom (nech žijú horalky a margotky).  A preto posledné týždne tehotenstva to už bolo jedno cez druhé, halabala. 😀 Ale dala som si, veď sa predsa nebudem trápiť a hladovať! 🙂

VÝBAVIČKA

Nákupy výbavičky boli v tomto období v plnom prúde! S manželom sme sa naozaj snažili nekupovať blbosti, ale nemyslím si, že sa nám to úplne podarilo. 😀 Tie detské veci sú totiž neskutočne krásne a keďže to je moje prvé bábo, veľakrát som neodolala. O výbavičke pre moju dcérku som už písala v apríli, tento článok si môžete pripomenúť TU.

POZITÍVNE MYSLENIE

Baby, toto je podľa mňa najdôležitejší bod celého tehotenstva! Je to len na vás ako sa k tomu postavíte a ako jednotlivé ne(príjemnosti) budete vnímať. Ani u mňa nebol každý deň nedeľa, ale snažila som sa byť vždy pozitívne naladená, čo oceňovalo hlavne moje okolie ale aj tie z vás, čo ma sledujú na instagrame. Mnohé z vás mi počas tehotenstva písali, že som bola pre nich motiváciou aby začali chodiť na prechádzky alebo jedli zdravšie. Ďakujem vám za toto a som veľmi šťastná, keď som čo i len jednej z vás dodala energiu. 🙂 Skúste teda aj vy dodať nejakú energiu ďalšej tehuľke, a spoločne vytvorme klub pozitívne naladených tehotných žien. 😀

ODCHOD NA MATERSKÚ

Ak ste zamestnané, klasicky sa odchádza na materskú 6-8 týždňov pred termínom pôrodu a máte úplnú pohodu. Ak podnikáte, je to trochu komplikovanejšie. Už niekoľko mesiacov som sa snažila všetko pripraviť tak, aby som mohla s kľudným svedomím začať nechodiť do roboty. Nepovažujem to za typickú materskú s ničnerobením a viete čo? Som za to rada. Čas totiž plynie rýchlejšie. 🙂 Za najväčšiu výhru považujem svoju super biznis partnerku Ivku, ktorá sa k tomu celému postavila naozaj hrdinsky a k svojej práci si prihodila aj dosť veľkú časť mojej a aj keď je pre ňu veľa vecí nových, zvláda to bravúrne. Okrem toho sme spoločne vytvorili tím veľmi šikovných “kattiviek” a preto som s kľúdným svedomím mesiac pred pôrodom prestala chodiť do práce a začala si užívať trochu voľna. Hovorím trochu, pretože ma stále čakala práca z domu, a celkové prípravy na príchod bábätka sú tiež celkom časovo náročné. Každopádne, svoju prácu na našej Kattive úplne zbožňujem a preto sa budem snažiť čoskoro, aspoň čiastočne, vrátiť do diania.

Keby som chcela zhrnúť celé tehotenstvo, povedala by som že to bolo asi  moje najzaujímavšejšie obdobie v živote. Som vďačná svojmu telu, ako to celé zvládalo, pretože viem, že to nie je úplná samozrejmosť. Nosiť v sebe nového človeka je pre ženu fyzická aj psychická záťaž, ale v dnešnej dobe sa dá na všetko pripraviť, pozisťovať, a pre mňa bolo fascinujúce každý týždeň sledovať ten proces, ako bábo rastie a ako sa v brušku vyvíja. S istou vedomosťou o tom, čo sa s vami deje, potom môžete lepšie aj robiť rozhodnutia o tom, čo jesť, čo cvičiť, kedy oddychovať, čím sa natierať, atď. Nepodceňujte teda teóriu, aj tá je podľa mňa veľmi dôležitá. 🙂

A keďže tento článok píšem v jeden z posledných dní môjho tehotenstva (pár týždňov pred jeho zverejnením), musím povedať, že sa neskutočne teším na to, kedy uvidím svoju dcérku, na to, že sa budem konečne môcť normálne hýbať, že budem môcť zas nosiť pekné netehotenské oblečenie (začnem asi priamo u nás na e-shope, pretože tam máme fakt doteraz asi najkrajšie kolekcie), teším sa na kočíkovanie, a som psychicky pripravená aj na to, že možno nebudem spávať, a že to bude veľmi náročné obdobie. No a samozrejme sa o tomto časom podelím aj s vami, dievčatá! Ďakujem, že ste tu s nami a v neposlednom rade ďakujem Ivke za to, ako maká vo firme, aby som sa mohla nejaký čas venovať svojmu bábätku.

Majte krásnu nedeľu

Katka

 

Komentáre