Milé naše Kattivky!

 

Ako každý rok, ani tento nebol výnimkou a jeseň ubehla nesmierne rýchlo. My máme vždy pocit, akoby hneď po lete prišli Vianoce, aj vy? Každopádne, čím sme staršie, tým si paradoxne tieto sviatky užívame viac a viac. Vždy sa na to vopred pripravíme a užívame si tú atmosféru. A že sú ľudia v zhone? My sme toho názoru, že ako si to človek zariadi, tak má. To znamená, ak si niekto nakupovanie nechá na poslednú chvíľu, je jasné, že sa bude tlačiť medzi ostatnými ľuďmi a stáť v zápchach. Keď je niekto v strese, že musí napiecť veľa koláčov, z ktorých určite nejaké skončia v koši, zase je to len jeho stres. A preto tie z Vás, ktoré majú takéto obdobie stresu práve za sebou, sľúbte nám, že nabudúci rok sa budete snažiť predvianočným obdobím preplávať s ľahkosťou a radosťou! Z vlastnej skúsenosti Vám hovoríme, že to je úúúplne skvelý pocit!

Hovoriť, že Vianoce nie sú o darčekoch, je podľa nás klišé. Ale nie sú LEN o darčekoch, ale aj o tom, že je to príležitosť, aby sa stretla rodina, aby si aj dospelí pozreli kompletný rozprávkový zoznam, ktorý pôjde v telke, aby sme sa trošku opustili aj v jedení, ale hlavne, je to o zvykoch a tradíciách. My tie naše slovenské milujeme, pretože sú vtipné, skromné, originálne a plné lásky. A aj keď  jedna z nás trávi už niekoľko rokov vianoce v USA, ostáva verná slovenským tradíciám. Aké sú tie najznámejšie?

 

1. Hádzanie orechov do kúta

“Kúty moje kúty, nemám Vás čím obdariť, iba týmito orechmi”, hovorí najstarší člen rodiny a následne hodí orech do každého rohu miestnosti. Orechy symbolizujú zdravie, a ich hádzanie do rohov symbolizuje hojnosť v dome. Pri hádzaní ale treba byť opatrný, aby nedošlo k zraneniu. 🙂

 

2. Veštenie z orechov

Vyššie sme spomenuli, že orechy symbolizujú zdravie. Pri tomto zvyku každý člen rodiny dostane svoj orech a vo vnútri každého z orechov sa skrýva predpoveď zdravia na ďalší rok. Ak je orech pokazený, je to predzvesť choroby, ak je orech v poriadku, zdravíčko bude slúžiť skvelo. Dávajte ale pozor na tento zvyk pri deťoch, ak by sa im vyskytol pokazený orech, mohli by byť z toho smutné, a to by sa asi na Štedrý večer stať nemalo. 🙁

3. Šošovicová polievka na veľa peňazí

V minulosti sa prísne dodržiaval pôst, ale ruku na srdce, kto naozaj dokáže celý štedrý deň nejesť? Na obed si stačí dať niečo malé, napríklad šošovicovú polievku. Šošovica totiž v minulosti symbolizovala bohatstvo. Ľudia verili, že čím viac jej zjedia, tým sa im v ďalšom roku bude lepšie dariť… No dobre, asi bude treba aj pracovať, ale za pokus to stojí, nie? 🙂 Aby sme tento zvyk adaptovali na prostredie 21.storočia, vyskúšajte červenú šošovicu, ktorá je zdravšia a nebude Vás z nej tak zdúvať. 🙂

4. Delenie ovocia ako symbol spolupatričnosti

Rodina je základ a na Slovensku sa vždy veľmi uznávala. Na znak toho, že rodina má držať spolu a že si má pomáhať, sa rozdelí niekoľko druhov ovocia (napr. jablko, alebo banán) na toľko kúskov, koľko členov má rodina.

5. Prestieranie pre pocestného – symbol milosrdenstva

Napriek tomu, že Slováci nikdy nepatrili medzi najbohatšie národy, boli vždy veľmi ochotní a pohostinní. Na Vianoce by nemal byť nikto sám,  a preto v každej rodine bolo na štedrovečernom stole prestreté pre jednu osobu navyše, keby išiel okolo nejaký pocestný.

 

Dievčatá, ktoré z týchto tradícií dodržiavate vy? My si myslíme, že aj tak zo všetkého najdôležitejšie je zdravie. A pred pár dňami sme si to uvedomili dvojnásobne. Ako iste dobre viete, pre pár mesiacmi sme na našom e-shope vyhlásili charitatívnu zbierku pre malého Tomáška, ktorý trpí ojedinelým ochorením PMD. Jeho celý príbeh si môžete prečítať TU. Dievčatá, vy ste naozaj úžasné a to sme zistili už druhý rok po sebe. Každá z Vás, aj keď ste prispeli čo i len 1 EURO, môžete mať zo seba dobrý pocit, pretože spoločne sme vyzbierali až 500 EUR, čo je skoro o polovicu viac ako minulý rok! Celú túto sumu sme išli zaniesť Tomáškovej mamine, ktorá o našej zbierke vôbec ani len netušila. Naše stretnutie bolo nesmierne dojímavé, zoznámili sme sa aj so samotným Tomáškom, ktorý má v pohľade toľko lásky, že to sme ešte nikdy nezažili. Chlapček si v posledných mesiacoch naozaj vytrpel, pretože mu operovali kĺby. Strávili sme s ním dosť veľa času, a neskutočne nám prirástol k srdcu. Jeho rodina sa všemožne snaží mu pomôcť, ale jeho liečba je nesmierne drahá. A tak sme sa veľmi tešili a hrdo sme Tomáškovej mamičke odovzdali peniažky za všetky dobrosrdečné Kattivky. Aj sme si poplakali, ale Tomáškovi sme sľúbili, že ho zase po nejakom čase prídeme pozrieť, a ROZHODLI SME SA V ZBIERKE POKRAČOVAŤ AJ V ROKU 2018! Pretože tieto peniaze putujú naozaj na dobrú vec, a aspoň trochu pomôžu niekomu, kto to naozaj potrebuje. Z celého srdca Vám ďakujeme, že ste nielen štýlové, ale máte aj dobré srdce. My sme naozaj vďačné, že máme také skvelé a neskutočné zákazníčky a čitateľky.

Nuž a na záver tohto príspevku Vám chceme zaželať čo najkrajšie vianočné sviatky! Strávte ich s tými, ktorých milujete, urobte si pohodu, zjedzte toľko koláčov, koľko chcete (lebo však čo by sme v januári robili, ak nie chudli? 🙂 ), prečítajte si dobrú knižku, a oddychujte! Mnohé z Vás dostanú pod stromček naše vecičky z Kattivy, budeme sa tešiť,keď nám pošlete nejaké fotečky! Dajte sa do totálnej pohody, lebo najdôležitejší je POKOJ V DUŠI!

 

PRAJEME VÁM ŠŤASTNÉ, VESELÉ A ŠTÝLOVÉ VIANOCE!

 

Katka a Iva

Komentáre