Ahojte dievčatá! Minulý týždeň bol dosť náročný, pretože Katka sa už pomaly nastupuje na materskú dovolenku a tým pádom sa v našej firme dejú rôzne zmeny, ktoré sa ale určite nedotknú vás, našich čitateliek a zákazníčiek. Apropo, od stredy máme na e-shope zas nové vecičky, ktoré sú tak pekné, že až! Určite sa tam kuknite, naše novinky si môžete pozrieť TU. Dobrá správa je, že náš blog budeme s radosťou pre vás tvoriť aj naďalej, počas Katkinej materskej a môžete sa tešiť na skutočne zaujímavé témy, ktoré pre vás pripravujeme. Ale poďme na tú dnešnú. Je to oblasť, ktorej sme sa zatiaľ ešte až tak dopodrobna nikdy nevenovali a preto sa tešíme, že sa vrámci prípravy tohto článku niečo nové naučíme aj my – no a smozrejme, že možno mnohé z vás inšpirujeme k tomu, aby žili lepšie.

V posledných rokoch sa na internete dosť často stretávame s témou ochrany životného prostredia. Je to vlastne veľmi super žiť v tejto dobe, kedy sa spoločnosť stáva v mnohých veciach uvedomelejšia. Veď si len predstavte – v 70-80 tych rokoch bolo moderné fajčiť, jesť polotovary a o triedení odpadkov nikto ani len neuvažoval. V súčasnosti, hlavne vďaka internetu a iniciatíve veľkých firiem, sa otázka ochrany životného prostredia stala verejnou. Hovorí sa o nej všade a často a každý jednotlivec modernej spoločnosti ju jednoducho vníma. Starostlivosť o našu planétu už nie je len dobrovoľná činnosť, je to akési “must-do” každého uvedomelého a inteligentného človeka, ktorému záleží na budúcnosti na našej planéty a nemyslí len v intenciách “tu a teraz”.

Dali sme teda pre vás dohromady zopár  tipov, ako môžete žiť ekologicky, každý deň v roku!

Triedenie odpadu

Kým v najvyspelejších európskych krajinách je už úplne normálne a bežné, že každý občan triedi odpad, u nás je to ešte stále v plienkach. Všetci o tejto možnosti vieme, ale priznajte sa, separujete? Pritom to je tak jednoduché! Stačí si kúpiť o 2 malé smetiačiky naviac a odpad rozdeliť na sklo, papier a a plasty. Nuž a potom ich zodpovedne vyhadzovať do kontajnerov na separovaný odpad. Môžete si byť skutočne isté, že robíte dobrú vec. Len pre informáciu, plasty sa dajú recyklovať len obmedzene, papier 7x, a sklo je rycklovateľné donekonečna.

Kovové slamky

Minulý rok sa celý svet vďaka masívnej kampani mal možnosť dozvedieť o tom, ako masívne sú moria a oceány znečistené plastmi. Z niektorých záberov sa nám doslova zdvíhal žalúdok! Plastom sa nie je celkom možné úplne vyhnúť, ale používanie slamiek predsa len obmedziť môžeme. Slamky patria medzi 10 predmetov, ktoré sa najčastejšie dostávajú do oceánov a spolu s ostatnými plastovými výrobkami na jedno použitie tvoria až 70 percent morského odpadu! Zaujímavé pritom je najmä to, že ich ani nepotrebujeme a používame ich len preto, že sme príliš pohodlní. A tak, ak predsa len máte potrebu konzumovať nápoje zo slamky, zadovážte si kovovú, sklenenú alebo bambusovú, ktoré môžete využiť viackrát. 

Plátená nákupná taška

Ešte nedávno v každých potravinách, alebo drogérii dávali igelitové tašky zadarmo k nákupu. Pamätáme si na časy, kedy boli haldy igelitiek voľne položené pri pokladni, a zákazníci si do každej z nich zabalili len minimum produktov. Nie raz tak domov odchádzali s desiatimi taškami, ktoré potom využívali ako sáčky na smeti. Týmto časom však vďakabohu odzvonilo. Dnes si musíte každú igelitku v obchode kúpiť a vo väčších reťazcoch máte možnosť vybrať si aj ekologickejšiu, papierovú verziu. Ale ak chcete vaše nákupy dotiahnuť do úplnej dokonalosti, kúpte si plátenú tašku (ideálne z prírodných materiálov) a používajte ju stále dookola.

Neplytvať potravinami

Na tento bod sme špeciálne háklivé, pretože vyhadzovať potraviny je podľa nás len ľudská hamižnosť. Veď sa len zamyslite, koľko ľudí na svete nemá vôbec čo jesť a koľko ľudí v našom okolí jedlo vyhadzuje? Nezdá sa vám to divné? My sa snažíme skonzumovať vždy to, čo máme v chladničke, dokonca sme si dali predsavzatie, že na nákup sa ide vždy až keď chladnička zíva prázdnotou. Je to trochu aj kreatívna výzva, pretože variť z poloprázdnej chladničky veru nie je easy, ale keď sa chce, tak sa dá verte nám! Doporučujeme vyskúšať pre dobrý pocit ale aj ušetrené peniaze.

Šetrite vodu

Napustiť si plnú vaňu každý večer je síce príjemná činnosť, ale obrovský luxus. Na zemi je totiž len 0,007% pitnej  vody a preto by bolo z našej strany vhodné šetriť ju. Vyskúšajte teda oželieť svoj kúpeľ a nahradiť ho  sprchou. Dbajte na to, aby ste vždy mali poriadne zatiahnuté kohútiky v domácnosti. Aj v tomto bode šetríte nielen životné prostredie, ale aj svoje peňaženky. 🙂

Chodiť pešo alebo na bajku

Chodením pešo alebo na bicykli zabijete dve muchy jednou ranou. V prvom rade šetríte životné prostredie tým, že nepoužívate auto alebo iný typ spaľovacích motorových vozdiel. Ale má to ešte jeden úžasný zdravotný benefit. Pravidelnou chôdzou sa totiž dostanete do kondície a v neposlednom rade aj schudnete. No a budeme sa síce opakovať, ale zas a znova ušetríte peniaze za benzín.

Ako sme už spomínali vyššie, na celosvetovej kampani a osvete medzi ľuďmi sa vo veľkej miere podieľajú aj niektoré veľké značky. Práve tie si totiž začali uvedomovať svoju obrovskú zodpovednosť voči ochrane životného prostredia. No a niektoré sa pozitívnym vzťahom k prírode a k našej planéte prezentujú od svojho vzniku. Jednou z nich je aj kozmetická značka Yves Rocher, ktorú sme mali možnosť spoznať aj bližšie a už vtedy sme pochopili, ako intenzívne a s láskou sa tam venujú prírode (náš trip do Francúzska si môžete pripomenúť TU). Značka v týchto dňoch oslavuje už 60.výročie a pri tejto príležitosti sa s verejnosťou delí činnosti, ktoré robí pre našu planétu. My by sme sa s vami rady podelili aspoň o niekoľko z nich. 🙂

    

Rešpektujú našu planétu

Výrobky Yves Rocher majú prírodné zloženie, ktoré je ľahko a rýchlo biologicky odbúrateľné. Napríklad tuby rúžov Yves Rocher nie sú potiahnuté kovom. Kov síce dodáva rúžu punc luxusu, ale tým sa zvyšuje jeho hmotnosť a cena.

Ekoobaly

Táto časť nás veľmi baví, pretože obal je mnohokrát to, čo nás zaujme na prvom mieste. Yves Rocher ale venuje veľkú pozornosť tomu, aby okrem atraktivity obalu bol tento aj ľahko recyklovateľný. V roku 2017 tak firma ušetrila až neuveriteľných 330 ton plastu! Väčšinu výrobkov však majú v sklenených obaloch, pretože ako sme už spomínali, sklo je recyklovateľné donekonečna! Značka dala zbohom aj príbalovým letákom – tieto máte možnosť nájsť na vnútornej strane krabičiek- viete koľko papiera sa tým ušetrilo?

Rešpekt k živým organizmom

My osobne sme mali možnosť vidieť, s akou láskou k rastlinám pracujú botanici v záhradách Yves Rocher. Všade vládla neskutočne pokojná atmosféra a poriadok. Pestujú tam 1500 druhov rastlín, z ktorých niektoré sú veľmi vzácne. Príkladne sa starajú aj o včely, a vtáctvo, pretože veľmi dobre vedia, že to ide ruka v ruke. Jednoducho, značka Yves Rocher využíva prírodu bez toho, aby ju ničila. A robí to transparentne, koniec koncov nemá sa za čo hanbiť.

Prepojenie ekológie so starostlivosťou o ženu

Všetko sa dá, keď sa chce! Len sa tomu treba povenovať. V Yves Rocher teda vymysleli spôsob, ako ušetriť 29 ton plastu za rok! Vytvorili koncetrované šampóny a sprchové gély, ktorých efekt je ten istý, akoby ste používali väčšie, nekoncetrované balenie. A ešte to má jednu skvelú výhodu pre cestovateľov: menšie balenie si so sebou môžete zobrať aj do lietadla v príručnej batožine.

Nadácia Yves Rocher

Nadácia Yves Rocher má niekoľko hlavných záväzkov. Finančne aj morálne podporuje ženy, ktoré idú proti prúdu. Priekopníčky, ktoré sa snažia meniť svet k lepšiemu. V priebehu šestnástich rokov získalo ocenenie tejto nadácie až 400 žien z 50 krajín sveta. V spolupráci s 30 mimovládnymi organizáciami vysadila v priebehu posledných 10 rokov až 70 miliónov stromov! V tejto iniciatíve plánuje samozrejme aj pokračovať. Za každý zakúpený výrobok s logom “I LOVE MY PLANET”, nadácia zasadí jeden strom. Pekný pocit z nákupu, však?

 

Ak sa chcete aj vy pozrieť na nádherné miesta v dedinke La Gacilly, kde sa narodil pán Yves Rocher, a ktorú sme mali možnosť minulý rok navštíviť, určite sa nezabudnite pozrieť na nádhernú, romantickú a interaktívnu webstránku www.mysecretvillage.sk.

Dievčatá, veríme, že sme vás trochu namotivovali žiť ekologickejšie. Veď celé to je len o vedomosti a uvedomelosti. A my vieme, že naše čitateľky sú inteligentné ženy, ktorým nezáleží len na sebe. Preto pre vás už čoskoro na našich instagramoch pripravujeme aj veľmi zaujímavé eko-výzvy, do ktorých sa budete môcť všetky zapojiť a súťažiť o pekné ceny. No a ak si chcete zasúťažiť už teraz, môžete tak urobiť na TU a zapojiť sa do tomboly o zaujímavé ceny!

Znečistenie sa týka všetkých obyvateľov planéty Zem a preto sa tejto téme netreba vyhýbať. Každý z nás totiž môže prispieť k zlepšeniu situácie. Každý jedinec je schopný podniknúť obrovské a pritom zdanlivo malé kroky, ktoré pozitívne ovplyvnia život na planéte ďalších generácii. Tu platí staré známe pravidlo: Maličkosti robia celok. A preto, ak ste sa touto otázkou zatiaľ nikdy nezaoberali, poďte s nami do toho!

Prajeme krásnu nedeľu

Katka a Iva

 

Text: Katka Jakeš

Foto: Iva Gáborík

Komentáre