Po našej minuloročnej svadbe, ktorá vôbec nebola až tak narýchlo ako sa všetkým zdalo (len ani jeden z nás nie sme typy, ktoré by sa chceli nejak predvádzať) sme sa rozhodovali, kam pôjdeme na svadobnú cestu. Myslím, že voľba bola jednohlasná a veľmi rýchla. Maldivy. A keďže ste prejavili záujem o naše cestovateľské tipy, musím povedať, že som fotila omnoho viac ako kedykoľvek predtým, aby som Vám tento môj neskutočný zážitok vedela čo najvernejšie opísať.

Časť tohto článku som písala za dreveným stolom pod stromom, nohy mi masíroval biely piesok, a pozerala som sa na šíri Indický oceán. A verím, že pri týchto podmienkach som napísala článok, ktorý Vám spraví lepší deň a možno niektorú z Vás aj inšpirujem k návšteve tejto krajiny.

Asi málokto z nás si vie predstaviť fungovanie štátu, ktorý sa rozprestiera na 1100 ostrovoch.  Tieto ostrovy sú rozdelené na atoly (u nás by sme to mohli prirovnať k vyšším územným celkom). Jednotlivé atoly potom majú svoje hlavné ostrovy (akoby krajské mestá). Väčšinu z nich si prenajímajú siete hotelov, a ostatné slúžia na život pre domorodé obyvateľstvo. Hlavné mesto Malé sa nachádza na jednom ostrove a je to asi najrušnejšia časť krajiny, vyzerá to v podstate pre turistu veľmi zvláštne, keď na ostrove s bielym pieskom a tyrkysovým morom vidíš paneláky. Maldivy sú moslimská krajina, preto okrem rezortov sa tu nikde nepodáva alkohol. Väčšina obyvateľov je zamestnaná v cestovnom ruchu a rybolove a vlastne kto by chcel pracovať v nejakom inom odvetví, má celkom smolu. Skoro každý Maldivec rozpráva plynule po anglicky aj keď národným jazykom je divehy (maldivčina).

Hlavné mesto Malé

Na dlhší presun medzi ostrovmi slúžia hydroplány (lietadlá, ktoré štartujú a pristávajú na vode), na kratšie vzdialenosti slúžia motorové člny. Väčšinou sa o dopravu postará samotný rezort, ale dá sa cestovať aj na vlastnú päsť.

Ak si Maldivy predstavujete ako opustené ostrovy a na nich kmene domorodcov, ktorí si pri ohníku tancujú rituálne tance, ste na veľkom omyle. Je to totiž nesmierne progresívna krajina, hlavne za posledných 10 rokov. Keď som sa rozprávala s jedným originál Maldivčanom, zrazu sa vo mne zobudil novinársky duch (veď nie nadarmo som vyštudovala masmédiálnu komunikáciu) a kládla som mu toľko otázok, že nechápal. Ale hlavne nechápal, ako si môžeme myslieť, že u nich nemajú celebrity, alebo národnú televíziu. Na každom obývanom ostrove sa nachádza sieť škôl (na vzdelanie je tu v posledných rokoch kladený veľký význam, asi pochopili svoj potenciál), nemocnice, nákupné centrá, prosto všetko, čo je normálne pre modernú spoločnosť. Majú tu niekoľko televíznych kanálov a skoro som odpadla, keď som zistila, že tu vysielajú aj Maldivy hľadajú superstar (Maldivian idol)!

Až do roku 2012 mohli turisti navšetvovať Maldivy len vrámci rezortov. Odkedy sa však uvoľnili zákony, začali vznikať rôzne guesthousy aj na ostrovoch, ktoré sú obývané domorodcami (tu si však treba dávať pozor na moslimské zákony, napr. žena sa musí kúpať oblečená). Čiže sa vytvoril priestor pre dobrodruhov.

Netvrdím, že cestovanie na vlastnú päsť ma neláka, avšak na svadobnú cestu sa ide len raz za život a tak sme si to s manželom chceli užiť tak inak. V ponuke bolo obrovské množstvo rezortov, mnohé si naživo ani len nevieme predstaviť ten luxus, ktorý ponúkajú. My sme si však vybrali jeden, ktorého koncept nám absolútne sadol, pretože jeho luxus spočíva v jeho obyčajnosti.  Verím, že sa nám sem podarí ešte niekedy vrátiť, pretože totiž absolútne korešponduje s našimi hodnotami. 

Neobyčajne obyčajný. Tak by som charakterizovala rezort Soneva Fushi dvoma slovami. Hneď ako sme prišli do lodného taxíku, nám zobrali topánky (vrátili nám ich až po ceste späť). Na ostrove sa totiž chodí zásadne na boso, alebo na bicykloch (aj na tých na boso). Viete si predstaviť, aké som mala vymasírované nohy? Bol to úžasný pocit. Keď sme vystúpili z lode, ocitli sme sa v džungli. Keď sme vyberali hotel, zaujalo nás práve to, že je to jeden z najzelenších ostrovov, ale naživo mi to vyrazilo dych! Prešli sme rýchlym školením, čo sa kde nachádza a boli sme oboznámení s tým, že na ostrove nie sú postreky a preto sa máme pripraviť aj na možné prekvapenia. 🙂

Ako sme sa prechádzali k nášmu domčeku poľnou cestičkou, prebehli pred nami zajačiky, aj také zvláštne maldivské kurence, jašterice, dokonca aj jedinečné maldivské netopiere, ktoré sú prezývané aj fox bats, pretože ich telo sa nápadne podobá tomu líščiemu. Najprv som sa ľakala, časom som si úplne zvykla aj na našich malých kamošov- gekonov, ktorí s nami vkľude žili pod jednou strechou. Čo ma fascinovalo na ubytovaní bolo, že sme mali pocit, že žijeme v drevenej plážovej chatrči. Všetky materiály boli prírodné a úplná topka bola vonkajšia kúpeľna.

Naša drevená chalúpka pri mori 🙂

Tento rezort je veľmi sympatický aj tým, že veľa recykluje a dbá o životné prostredie. Mnoho surovín si pestujú priamo na ostrove a preto sa tu nachádza niekoľko obrovských organických záhrad, kde pestujú ovocie a zeleninu, ktoré potom hosťom ponúkajú v menu. Všetky domčeky sú postavené tak, aby čo najmenej zasahovali do prírody a preto, keď sa na ostrov pozriete z diaľky, vidíte v podstate len zeleň. Na druhej strane hosťom rezortu to určite pridáva na pocite súkromia.

Soneva Fushi je jeden z najzelenších rezortov na Maldivách

Milovníci dobrodružnej dovolenky by si asi neprišli úplne na svoje, ale na ničnerobenie sú Maldivy absolútna topka. Predsa len pár aktivít sme však absolvovali. 🙂

ŠNORCHĽOVANIE

Dychvyrážajúci podvodný svet, ktorý sa ťažko dá opísať slovami. Ak ste videli rozprávku o rybke Nemovi, tak tvorcovia sa pravdepodobne prišli najprv potápať na Maldivy. Takých Nemov tu je na každom mieste neúrekom, a okrem toho ďalšie množstvo farebných rybičiek, ktoré si našinec ani nevie predstaviť. Poviem Vám baby, že je to aj veľký rešpekt. Aj keď sme boli ubezpečení, že ani jeden druh rýb nie je nebezpečný, predsa len ten prirodzený pud sebazáchovy mi nedovolil byť úplne vkľude. A to sme sa len šnorchovali! Bol nám ponúknutý aj kurz potápania, ale na tento krok som teda zatiaľ nemala odvahu. Ale musím povedať, že je to absolútna romantika, keď so svojou láskou plávaš v mori, držíš sa za ruky a vidíš tú nádheru. Počuješ len svoj dych a čistíš si hlavu, pretože rozmýšľaš len nad tým, aké zaujímavé sú zákony prírody.

KURZ VARENIA

Obaja sme vášniví kuchári a som strašne rada, že sme mali možnosť obsolvovať súkromný kurz varenia s jedným z najlepších maldivských kuchárov, ktorý sa stal aj obeťou môjho interview. Prezradil nám, že budúci rok ho maldivská televízia oslovila do poroty televíznej súťaže Masterchef, tak som bola celkom pyšná, že sa maldivské špeciality môžem učiť práve pri ňom. Musím skonštatovať, že maldivská strava je veľmi ľahká a zdravá. Kým nám naše staré mamy robili na nedeľný obed vyprážané rezne so zemiakmi, tu je odjakživa tradičnou nedeľnou špecialitou rybie kari (ryba podľa toho, čo more dalo). Suroviny, ktoré v podstate neustále používajú, sú kokosový orech na všetky spôsoby, kari korenie, limeta, cesnak, zázvor, a listy kari. Recepty sú megazdravé, megachutné a megaľahké na prípravu, čo znamená, že sa s Vami určite v budúcnosti o nejaké podelím. 

 

OBSERVATÓRIUM

Keď je na maldivoch jasná obloha, je to neskutočný zážitok! A preto v strede ostrova, v džungli, sa nachádza observatórium, kde sa v niektorých mesiacoch v roku dajú odsledovať aj vzdialenejšie planéty! My sme to šťastie síce nemali, ale napriek tomu to bol pre mňa zážitok.

Observatórium v strede džungle

AMFITEÁTER

Predstavte si, že pod jasnou nočnou oblohou plnou hviezd a hneď vedľa šumenia Indického oceánu, pri ľahkom drinku si so svojou láskou vychutnávate legendárny film American graffiti na veľkoplošnej obrazovke. Aký jednoduchý nápad! Ale tento večer určite patrí medzi top 3 romantické večery s mojím manželom.

Vonkajšie kino cez deň a pri večernom premietaní.

REŠTAURÁCIA FRESH IN THE GARDEN           

Absolútne jedinečná a neopakovateľná atmosféra vládla v jednej z hotelových reštaurácií, ktorá sa nachádza v korune stromov. Pod nami džungľa a záhrady plné zeleniny a my si vychutnávame organické jedlá, ktoré sú tak jednoduché, až sú fantastické! Vychytali sme najlepší stôl v reštaurácii (asi preto, že som im nenápadne pripomenula, že sme na svadobnej ceste) a strašne sme sa z tohto gurmánskeho zážitku tešili.

Nakoľko si myslím, že veľa slov je pri tomto článku naozaj zbytočných, pozrite si ešte nejaké naše amatérske zábery z tejto čarokrásnej krajiny. Majte krásnu nedeľu a ak som Vás inšpirovala k ceste na Maldivy, som veľmi rada!

Katka

Komentáre