Ahojte dievčatá! Leto je v plnom prúde a za pár dní sa začnú aj letné prázdniny a s nimi nové dobrodružstvá. Niektoré z vás plánujú dovolenku pri mori, ale mnohé Slovenky uprednostnia radšej naše nádherné Slovensko. A práve s ním súvisí naša dnešná téma, ktorú sme sa rozhodli zaradiť do nášho blogu, pretože si myslíme, že by vás mohla zaujímať a že by ste sa mohli trochu aj poučiť. Dnes sa totiž budeme venovať bylinkám, ktoré rastú na Slovensku a majú naozaj zázračné schopnosti! Stačí o nich len vedieť a využívať ich. Ak vás táto téma zaujíma, neváhajte čítať ďalej!

V minulosti, keď ešte neexistovali lieky ako také (alebo neboli dostupné pre každého), sa liečivá sila rastlín využívala v plnej miere. “Babky bylinkárky”boli nazývané ženy, ktoré sa venovali práve liečivým rastlinám a ich účinky poznali skutočne dokonale. Aj dnes ešte niekde nájdete takéto babky, ktoré vám na mieru vedia namiešať bylinky na čaj, alebo poradiť mastičku na váš problém. My sme ale chceli vedieť viac o najznámejších liečivých rastlinách našich zemepisných šírok, aby ste o nich vedeli aj bez stretnutia s bylinkárkou.

Naši predkovia využívali liečivé rastliny a ich priaznivé účinky na zdravie už po tisícročia. Aj dnes sú vyhľadávanou formou prevencie a liečby mnohých ochorení, pretože na rozdiel od syntetických liečiv nemajú žiadne nežiadúce účinky a naše telo ich vie lepšie prijať.

Príroda nám ponúka množstvo byliniek a rastliniek, ktoré obsahujú veľa vitamínov a cenných látok. Vieme ich použiť do varenia, čajov, mastičiek alebo ako kozmetickú procedúru.

Ak niekde uvidíte nejakú známu liečivú bylinku a rozhodnete sa že si ju natrháte domov, mali by ste sa riadiť týmito pravidlami:

  • na zber sú najvhodnejšie miesta čo najďalej od mestského ruchu
  • zbierame ich do prúteného košíka alebo plátenného vrecúška, aby sa nezaparili alebo inak neznehodnotili
  • zbierať by sme mali počas slnečného dňa okolo poludnia, pretože ráno môžu byť bylinky vlhké od rannej rosy a podvečer už nie sú plne rozkvitnuté, lebo  “oddychujú”,

Najznámejšie slovenské liečivé rastlinky:

ALCHEMILKA OBYČAJNÁ

Nájdeme ju od polovice mája, kedy začína kvitnúť a to je aj najsprávnejší čas na jej zber. Má rada vlhkejšiu pôdu. Zbierame listy, stonky, kvety až do septembra. Požíva sa formou odvaru pri gynekologických problémoch, menštruačných bolestiach a popôrode urýchĺuje sťahovanie maternice do jej pôvodného stavu. Táto liečivá rastlinka sa veľmi často používa aj ako jedna zo zložiek krémov proti ekzémom a akné.

KOSTIHOJ LEKÁRSKY

Vyskytuje sa v celej Európe. Rastie na vlhkých lúkách, v priekopách, v lužných lesoch, pri potokoch a v húštinách. Na konci stonky sú fialové kvety. Pestuje sa ako krmivo pre ošípané. Pre človeka je vhodný len na vonkajšie použitie, vnútorne sa môže užívať iba krátkodobo a to len po konzultácii s lekárom. Obsahuje alkaloidy, ktoré poškodzujú organizmus (najmä pečeň). Avšak azvonka má pre nás priam zázračné účinky! Pôsobí ako protizápalový, regeneračný a ochranný prostriedok. Používa sa na hojenie rán a regeneráciu tkanív (vredy pred­kolenia, kŕčové žily, opuchy), v ľudovom liečiteľstve vo forme obkladov pri zlomených kostiach, všetkých poškodeniach a bolestiach kostí, svalov, kĺbov a ich puzdier.

ĽUBOVNÍK BODKOVANÝ

Ľubovník, ľudovo nazývaný aj trezalka, sa vyskytuje na slnečných lúkach, pretože obľubuje suchšiu pôdu. Je vďačný aj vďaka jeho nenáročnému zberu. Ľahko sa hľadá a za 5 minút ho máte nazbieraný na celý rok, je však dôležité ho zbierať za slnečného počasia. Ľubovník kvitne od konca júna až do septembra. Používa sa na liečbu chronického zápalu pľúc, problémy s mechúrom, hnačky a depresie. Ľubovníkový olej sa podáva pri bolestiach brucha, kolike a pri zažívacích problémoch. Olivový olej v ktorom sa lúhoval ľubovník sa aplikuje externe na rany, začervenania, popáleniny, vredy, tumory, reumatické kĺby, zapálené prsníky a iné kožné ochorenia. Používa sa tiež na zmiernenie spálenej pokožky slnkom. Ľudia so svetlou pokožkou by sa mali vyhýbať užívaniu ľubovníka v akejkoľvek forme a simultánneho vystavovania sa slnku, pretože im hrozí dermaditída, spálenie a pľuzgiere na koži.

MEDOVKA LEKÁRSKA

Medovka lekárska je na Slovensku bežnou bylinkou. Pestuje sa v záhradkách či na balkónoch, pretože už od dávna sú známe jej liečivé a upokojujúce účinky. Z rastlinky sa zbierajú jej mäkké lístky, ktoré sa sušia alebo sa čerstvé používajú ako prísada do varenia, limonád alebo ako ingrediencia v prírodnej kozmetike. Po rozdrvení lístkov sa uvoľňujú silice so špecifickou citrónovou vôňou. V anglicky hovoriacich krajinách ju preto poznajú aj pod pojmom “lemon balm” – doslova “citrónový balzam”. Medovka má všestranné liečivé účinky a využitie, no najznámejšia je jej schopnosť pomáhať pri menštruačných bolestiach, nadúvaní, búšení srdca a vysokom krvnom tlaku. Medovkový čaj je však veľký pomocník aj pri psychických ťažkostiach. Upokojuje, zmierňuje časté zmeny nálad a pomáha zaspať, preto sa odporúča vypiť šálku čaju z medovky hodinu pred spaním. Túto rastlinku milujú aj včely! Vraj majú včely medovku v takej úcte, že neuštipnú nikoho, kto ju nosí pri sebe.

NECHTÍK LEKÁRSKY

Táto liečivá rastlina spracovaná vo forme masti by mala byť stálou súčasťou našej bylinkovej lekárničky. Nechtík je ľahko prístupný a dobre sa zbiera za suchého slnečného dňa okolo poludnia. Prednosť dávame tmavším, oranžovým plnorozkvitnutým hlávkam, lebo sú účinnejšie, ako svetlé. Egypťania používali nechtík ako omladzujúci prostriedok, možno preto boli mnohé ženy starého Egypta také krásne. Pri nechtíku sa spájajú veľmi dobré vnútorné aj vonkajšie účinky, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Čaj z nechtíka pomáha zlepšovať trávenie, priaznivo pôsobí na pečeň, žlčník, obličky, upokojuje, zlepšuje činnosť srdca a mierne znižuje tlak krvi. Taktiež upokojuje centrálnu nervovú sústavu. Zvonku sa často využívajú baktericídne a regeneračné účinky na podporu hojenia rán pri zápale ústnej dutiny, pri paradentóze, na rany a zápaly kože.

PÚPAVA LEKÁRSKA

Snáď najznámejšia liečivá rastlinka našich končín, z ktorej sme si ako malé plietli venčeky. 🙂 Dnes už vieme, že okrem dekoračných účinkov má aj veľmi dobré liečebné účinky. Je známa svojimi žltými kvetmi, ktoré vidieť od apríla do októbra na mnohých lúkach, či je to dedina, mesto alebo les. Púpava napomáha pri prečistení čriev a obličiek, upravuje trávenie, čistí žalúdok, pomáha pri prekysličení žalúdka, únave a celkovej slabosti, zvyšuje chuť do jedla, pomáha pri problémoch s močovými cestami, rozpúšťaní žlčníkových kameneňov, zlepšovaní stavu pleti s akné, či vyrážkami, reume a cukrovke.

MÄTA PRIEPORNÁ

Mäta je trvácnou rastlinou, ktorá kvitne v júni až septembri. Má širokú škálu využitia od potravinárskeho priemyslu, cez likérnictvo a cukrárenstvo až po použitie v kuchyni. Listy mäty obsahujú silicu, mentol a ďalších viac ako 40 látok, ktoré majú blahodárne účinky na tráviace ústroje. Mäta pomáha odstraňovať kŕče, pôsobí protizápalovo. Podporuje funkciu pečene. Inhalovanie mäty pomáha pri zápaloch dýchacích ciest. Mäta pôsobí aj proti nespavosti, stresu a bolestiam hlavy.

Dievčatá, veríme, že ak ste doteraz bylinky obchádzali odteraz si začnete k nim budovať vzťah a všímať si ich! Určite nášmu telu padne vhod, ak niekedy začneme prírodnou liečbou a až potom pristúpime na syntetické lieky! (to samozrejme neplatí vždy). A ak nie liečba, tak sa aspoň upokojte výborným bylinkovým čajíkom! Mňam, hneď si jeden ideme dať aj my. Tak na zdravie a peknú nedeľu prajeme!

Katka a Iva

Komentáre