Ahojte dievčatá! Znie to až neuveriteľne ale je tu posledný júnový deň a od zajtra začínajú letné prázdniny. Zmenu pocítia predovšetkým tie z vás, ktoré ste mamami škôlkárov a školákov, ale povedzme si pravdu, aj tie čo mamami nie ste, určite nabehnete na “letný režim”. To znamená tráviť viac času vonku, s kamarátmi, pri vode a aj na slniečku. A práve slnku a jeho účinkoch sme sa rozhodli venovať v dnešnej téme tak veríme, že vás to zaujme, a že sa zas priučíte niečo nové a zaujímavé.

Posledné roky sa slovenské letá nesú v znamení extrémne vysokých teplôt a veľa slnečných dní. My už  ani moc nechodíme na letné dovolenky do teplých krajín, pretože teploty v našich končinách sa už pomaly vyrovnávajú tým juhoeurópskym. Kdekoľvek sa však rozhodnete tráviť letné dni, je veľmi dobré aby ste mali infošky o účinkoch slnečného žiarenia. Väčšinou sa píše o jeho negatívnych účinkoch, ale slniečko predsa len má aj veľa pozitívnych. Preto sa určite netreba skrývať celé leto v interiéroch, treba len vedieť ako sa správne chrániť pred negatívami a užiť si tie pozitíva!

POZITÍVA SLNIEČKA

Aké sú teda pozitívne vlastnosti slnečného žiarenia?

Prísun vitamínu D – Vitamín D je pre naše telo mimoriadne dôležitý, bez neho sa jednoducho nezaobídeme. Okrem toho, že zabezpečuje normálny vývoj a metabolizmus kostí, je nevyhnutný na správne delenie a diferenciáciu buniek, imunitný systém, vylučovanie inzulínu, reguláciu krvného tlaku a ďalšie životne dôležité procesy. Tvorí sa práve pôsobením slnečného žiarenia na našu kožu.

Urýchlenie regenerácie a hojivých procesov – Aj krátky pobyt na slniečku nám môže pomôcť zlepšiť kožné ochorenia (napr. psoriázu alebo ekzémy) ako aj hojenie či už povrchových alebo podpovrchových ochorení a rán.

Vylučovanie endorfínov – Čaro slnka a sila svetla majú na svedomí tvorbu hormónov šťastia, akými sú seratonín, noradrenalín a dopamín. Čím viac takýchto hormónov v našej krvi cirkuluje, tým sme veselší a viac v pohode. Naopak, dáva stopku melatonínu, ktorý podporuje spavosť a malátnosť. Tieto biochemické reakcie naozaj fungujú, čoho dôkazom je to, že v lete sa ľudia usmievajú omnoho viac ako počas zimných mesiacov.

To, že slniečko patrí k životu a v mnohých smeroch ho pozitívne ovplyvňuje, je nám asi všetkým vcelku jasné. Nie nadarmo sa vo svete rozmohlo “dovolenkovanie” ako také. Väčšina ľudí vyhľadáva dovolenkové destinácie práve na základe toho, koľko slnečných dní tam v dané obdobie je.  Ale každá strana má dve mince, a výnimkou nie je ani slnečné žiarenie.

 

OPAĽOVAŤ SA ALEBO NEOPAĽOVAŤ?

Asi každá z nás sa už niekedy spálila na slnku. Poznáte ten pocit: pokožka sčervená, potom pociťujeme intenzívne pálenie a mnohokrát nám vzniknú aj pľuzgiere. Tento nepríjemný stav má na svedomí UVB žiarenie, ktoré je najintenzívnejšie medzi 11:00-15:00. Často sa stáva, že človek dostane alegriu na slnko alebo fototoxickú reakciu. Každá z vyššie uvedených reakcií na slnko býva naozaj veľmi nepríjemným spoločníkom dovolenkárov alebo prosto ľudí, ktorí si chcú užiť slniečko len tak. V nevhodnú dobu a bez ochrany.

Čo teda robiť? Opaľovať sa alebo neopaľovať? V prvom rade považujeme za vhodné povedať, že každá dospelá žena by mala poznať typ svojej pokožky a zmieriť sa s ním. Inak sa slniečko správa k tmavým typom a inak k bledším. Ale napríklad my dve sme príkladom toho, že aj dve blondínky môžu mať diametrálne odlišné typy pokožky. Kým Ivanka sa opaľuje ľahko a do hneda, Katka je bledý typ a opaľuje sa veľmi ťažko a aj keď sa jej to podarí, nikdy to nebude do hneda ale skôr do červena. Slniečko si však užívame obidve veľmi rady, aj keď pred pár rokmi sme už začali veľmi zvažovať, či sa budeme vypekať na poludnie na priamom slnku s krémom bez ochranného faktoru (lebo aj také kedysi bývalo), alebo budeme myslieť na budúcnosť a preventívne podnikneme všetky opatrenia potrebné k tomu, aby sme sa vyhli predčasnému starnutiu. Áno, počujete správne, slnečné lúče totiž predčasné starnutie pokožky naozaj spôsobujú! Za nás teda povieme, že radšej budeme bledé, ale s peknou hydratovanou pokožkou bez vrások, ako hnedé ale vysušené a vráskavé. 🙂

O UV LÚČOCH

Čo je vlastne na opaľovaní také škodlivé? Posnažíme sa vám to vysvetliť polopatisticky. Existujú dva typy  slnečných lúčov – UVA a UVB. Tzv. čierne svetlo (dlhovlnové UVA žiarenie) sa v minulosti nevnímalo ako nebezpečné, no posledné vedecké výskumy dokázali, že jeho lúče pokožku výrazne poškodzujú. Vyšlo najavo, že čierne svetlo spôsobuje predčasné starnutie pokožky (prehĺbenie vrások, strata elasticity pokožky, pigmentové škvrny) a čo je ešte dôležitejšie, znižuje jej obranyschopnosť a môže byť prvotnou príčinou závažných kožných ochorení.  UVB lúče spôsobujú spálenie a môžu viesť k rakovine kože. Čierne svetlo je nebezpečné taktiež preto, že jeho účinky na koži sa hneď viditeľne neprejavia, naša pokožka nám nedá žiadny varovný signál – oproti tomu u UVB žiarenia vieme, že by sme mali s opaľovaním skončiť, keď nám červenie pokožka. Niektoré opaľovacie prípravky vás možno ochránia pred UVB alebo nie pred UVA lúčmi. A toto býva kameňom úrazu.

OCHRANA PRED SLNEČNÝM ŽIARENÍM

V žiadnom prípade sme vás nechceli nastrašiť, ale je podľa nás vhodné, aby sme hovorili aj o tých nepríjemných veciach. Žijeme však v dobe, kedy sa na každý problém hľadá riešenie a my sme ho našli aj na opaľovanie. V prvom rade by sme vám poradili aby ste v sebe zbúrali dogmu opaľovania ako takého. Ak na dovolenke najlepšie oddychujete trávením času na lehátku, skúste sa dať do tieňa aspoň v čase najsilnejšieho slnečného žiarenia (už spomínaných 11-15). Určite si oddýchnete viac, ako keď sa budete celý deň škvariť na silnom slnku. Za každých okolností si chráňte pred slnkom hlavu nejakým trendy klobúčikom alebo šiltovkou. No a v neposlednom rade, investujte do opaľovacích krémov. Tým investovaním nemyslíme peňažné. Pretože, povedzme si na rovinu, niektoré opaľovacie krémy, za ktoré dáte majland, stoja za prd. Skôr investujte svoj čas, aby ste si naštudovali zloženie a účinky jednotlivých krémov. Alebo sa môžete inšpirovať nami – my sme si to už naštudovali. 🙂 Ivanka minule vyskúšala opaľovacie krémy našej obľúbenej značky ANNEMARIE BÖRLIND a bola nadšená! Tak vám o nich povieme viac.

OPAĽOVACIA KOZMETIKA

Slnečná starostlivosť značky ANNEMARIE BÖRLIND je totiž založená na prírode bez živočíšnych výťažkov, bez konzervačných látok, bez syntetických farbív a vôní, bez silikónov, bez PEG, emulgátorov a parafínov. Slnečná kozmetika ANNEMARIE BÖRLIND neobsahuje ani sporné nanočastice, vďaka ktorým je pokožka priehľadná aj po nanesení krému. Niektorí výrobcovia slnečnej ochrany na báze minerálnych filtrov ich používajú, pretože sa snažia čo najviac obmedziť vzhľad bielej kože po natretí krémom. Nanočastice však môžu vstupovať do vitálnych telesných orgánov, tkanív a dokonca i do telových buniek, môžu ľahko preniknúť cez kožu, pľúca a v niektorých prípadoch i do krvi či mozgu.

Slnečná kozmetika ANNEMARIE BÖRLIND je vodeodolná, dermatologicky testovaná, pleťovo kompatibilná a spĺňa najprísnejšie smernice a certifikácie. Ochraňuje nás pred UVA aj pred UVB lúčmi. V ich ponuke nájdete dokonca aj krémy vyvinuté pre ľudí so slnečnými alergiami. Túto kozmetiku si na testovanie zobrala Ivka na dovolenku do exotiky a nevedela si ju vynachváliť!

 

No a ak sa chcete na tú vašu dovolenku pripraviť naozaj poctivo, nezabudnite sa o seba postarať aj po opaľovaní. Zadovážte si napríklad perfektné  AFTER SUN Ampule, ktoré boli špeciálne vyvinuté pre opaľovanú pokožku a sú doslova nabité prírodnými látkami! Verte nám, toto kozmetická značka nás ešte nikdy nesklamala, a už mnohé z vás sme ňou inšpirovali. 

Túto kozmetiku si môžete zakúpiť na predajných miestach po celom Slovensku a Českej republike (bio predajne, beauty salóny, lekárne, estetické kliniky), napríklad aj v našom obľúbenom bratislavskom salóne krásy Bebe Hair Zuckermandel, alebo na ich e-shope www.annemarieborlind.sk.

Vďakabohu, v posledných rokoch sa škodlivé účinky slnečného žiarenia veľmi často rozoberajú v médiách a preto sa prehnané opálenie prestalo nosiť. Už nie je hanbou, keď sa na pláži pohybujú “riaditeľky vápenky”, skôr sa ľudia pozastavia, keď sa tam pohybujú ľudia (väčšinou ženy), ktorým od opálenia ledva vidieť do očí, a pleť majú zošúverenú a suchú. Inak, vedeli ste, že v minulosti bola biela, neopálená pokožka znamením vyššej spoločenskej triedy? Keď bol človek opálený, znamenalo to, že na svoje živobytie musí pracovať na poli – a to sa vtedy veľmi nenosilo. 😀

S touto myšlienkou sa s vami na dnes lúčime a prajeme vám čo najkrajšie slnečné leto 2019!

Katka a Iva

Komentáre