Ahojte dievčatá! Je nedeľa, a preto sa vám, ako vždy, prihovárame prostredníctvom nášho blogu. Už to budú skoro dva roky, odkedy sme blog spojazdnili, a musíme povedať, že založiť ho bolo jedno z našich najlepších rozhodnutí. Pretože môžeme byť v priamom kontakte s vami, našimi čitateľkami a zákazníčkami a to je skvelé. Nepovažujeme sa za blogerky v tom pravom slova zmysle, ale inšpirovať vás, o to sa samozrejme snažíme. Jednou z našich výhod je tá, že Ivka sa vždy na polroka presunie do USA a tam okrem iného číha. Číha na fashion novinky ale aj trendy v športe a v stravovaní. Jeden takýto nový trend, ktorý ovládol Kaliforniu len nedávno, vám predstavíme v dnešnom článku. Tak určite čítajte ďalej!

Kurkuma latté. Tak sa volá nový nápoj, ktorý dnes nájdete v ponuke snáď každej kalifornskej kaviarne. Jednotlivé slová z tohto názvu pravdepodobne poznáte. Kurkuma je koreň, u nás sa dá väčšinou zohnať vo forme korenia, a používať sa dá do rôznych pokrmov ako napríklad rizoto.  Latté znamená po taliansky mlieko. A preto by sa tento nápoj dal preložiť aj ako kurkumové mlieko.

Tento nápoj má svoju históriu. Začali ho pripravovať už v starovekej (Indii) a neskôr našla svoje pevné a nenahraditeľné miesto v Ajurvédskej medicíne. Ako z názvu vyplýva, ide o kombináciu mlieka a korenia kurkumy, ktoré mlieku dodá zlatistú farbu, preto sa odjakživa nazýva aj “zlaté mlieko”.

Čo je kurkuma

Kurkuma je korenie zlatistej farby, ktoré má silné protizápalové účinky. V Indii je využívaná už viac ako 4 tisíc rokov. Obsahuje liečivú látku kurkumín, ktorý je veľmi dôležitý pri liečbe chronických chorôb, ako napríklad autoimúnne ochorenie, lupus, alebo rôzne alergie a znižuje zápaly v tele. Ľudia, ktorí sa prikláňajú k alternatívnej medicíne, kurkumu využívajú aj na pomoc s bolesťou zubou a jej pravidelným užívaním tiež odstránite zápach z úst. Okrem toho má skvelé účinky na pleť, o ktorých sme sa presvedčili aj my, keď sme si spravili domácu kurkumovú masku na tvár, ktorú musíte vyskúšať! Recept na ňu nájdete TU. Kurkuma znižuje začervenanie, bojuje proti akné, malým jazvičkám a psoriáze. Zvláčňuje pokožku a bojuje proti vráskam.

Kurkumové late

V spojení s mliekom sa vytvorí jeden zaujímavo chutiaci liečivý drink, ktorý naozaj treba vyskúšať. Keď pravidelne športujete, tento nápoj je ideálny po cvičení, pretože znižuje svalovú horúčku a pomôže nám zregenerovať telo. Nezabudnime spomenúť aj pozitívne účinky kokosového alebo mandľového mlieka: majú ideálny mix proteínov, tukov, karbohydrátov a minerálov, ktoré sú ideálne pre naše telo po fyzickej aktivite. Tento nápoj určite dobre padne aj všetkým busy ženám, alebo študentkám pretože obnovuje kmeňové bunky v mozgu. Okrem iného jeho pravidelnou konzumáciou bojujete proti depresii, znižujete cholesterol v tele a svoje telo chránite pred rakovinou.

 

Ako si ho pripravíme

Ingrediencie:

Koreň kurkumy (alebo korenie)

mlieko podľa nášho výberu (kokosové, mandľové, sójové, alebo kravské- ideálne bez pridaných cukrov).

voda

Postup:

Najideálnejšie je, ak zoženiete koreň kurkumy, korenie je menej efektívne, ale lepšie ako nič. Koreň kurkumy nastrúhame. Zmiešame 1,5 dcl vody a 1,5 dcl mlieka. Pridáme nastrúhaný koreň a povaríme 20 min. Precedíme, pridáme lyžičku medu alebo palmového cukru a nápoj máme hotový. Ak nás trápi bolesť hrdla, pridáme do nápoja maslo ghee- pomáha pri vykašliavaní. Zaujímavosťou je, že ak do nápoja pridáme čierne korenie, naše telo je schopné absorbovať viac kurkumínu.

Ak vás tento článok oslovil a chystáte sa na liečebnú a skrášľujúcu kurkumovú kúru, nezabudnite na to, že žiadne zázraky sa nedejú zo dňa na deň. Preto je veľmi dôležité, aby ste si nápoj pripravovali na dennej báze počas niekoľkých mesiacov. Ak ste z menších miest, kde nemáte šancu zohnať koreň kurkumínu, skúste poprosiť známych ktorí majú cestu do Bratislavy, alebo si skúste vygoogliť najbližšie potraviny, kde ho predávajú. Kde je vôľa, tam je cesta. 🙂 V Bratislave ho na pravidelnej báze objavujeme v potravinách YEME.

Prajeme krásny zvyšok víkendu

Katka a Iva

Komentáre