Čaute baby! Nakoľko už snáď konečne začíname poriadnu jarnú sezónu, rozhodli sme sa tento týždeň venovať našej úplne najobľúbenejšej jarnej zelenine, špargli. Niektoré z Vás ju možno ani do svojho jedálnička ešte nezaradili a my Vás k tomu doslova vyzývame, pretože je neuveriteľné, čo sa dá jej konzumáciou s naším telom dosiahnuť. Hlavne Katka je z nej úplne paf, pretože sama na svojej koži pred pár rokmi zažila jej zázračný účinok na chudnutie. Teraz je jej sezóna, tak ju v potravinách neobchádzajte, ale nakupujte vo veľkom a konzumujte, kľudne aj každý deň! Okrem toho, že si dnes ju predstavíme a rozoberieme z každej možnej strany, v nedeľu chystáme zverejniť aj nejaké super receptíky, aby ste mali inšpiráciu!

Liečivé účinky

Špargľu pozná ľudstvo už od nepamäti. Pôvodne bola považovaná za liek, o čom svedčí aj jej botanický názov Asparagus Officinalis (Asparagus lekársky). Na ľudský organizmus má špargľa všestranné účinky. Obsahuje vitamín C, kyselinu listovú a jej konzumáciou dotujeme telo vitamínmi E, B1 a B2, ako aj železom, vápnikom a draslíkom. Pomáha odvodňovať organizmus, ktorý sa prostredníctvom moču zbavuje toxínov. Zodpovedá za to predovšetkým draslík a aromatická látka kyselina asparagínová. Draslík patrí medzi dôležité minerály, potrebné pre zdravé srdce a výkonnosť svalov. Špargľa odvádza mnoho balastných látok, čo pozitívne vplýva na podporu trávenia, a vďaka jej pravidelnému užívaniu možno znížiť riziko rakoviny pečene. Navyše obsahuje probiotický cukor inulín, ktorý dlhodobo zvyšuje počet užitočných baktérií v pečeni. Stimulačné účinky pôsobia na krvotvorbu, pomáhajú udržovať cievny systém, posilňujú srdce, znižujú krvný tlak, okysličujú mozog, ako aj iné orgány. Priaznivo pôsobí pri cukrovke a problémoch s látkovou výmenou. Pravidelná konzumácia špargle taktiež pomáha ženám predchádzať rizikám v tehotenstve. Keďže je bohatá na kyselinu listovú, železo a vápnik, pre budúce mamičky je ideálnou zeleninou, ktorá by určite nemala chýbať na ich jedálnom lístku. Vysoký obsah kyseliny listovej je dôležitý aj pre zdravé hormonálne procesy v tele.

Druhy špargle

Na trhu v podstate rozlišujeme dva základné druhy špargle – zelenú a bielu, ktorá sa na svetle postupne mení cez fialovú, fialovozelenú na zelenú. Obe špargle sa líšia svojou chuťou, konzistenciou a hlavne spôsobom pestovania. Kým zelená špargľa je aromatickejšia, výraznejšia v chuti a jej pestovanie je nenáročné, biela špargľa si vyžaduje mimoriadne nároky na pestovateľskú techniku využívajúc schopnosť nadzemných častí rastlín prežiť dočasne aj bez prístupu svetla.

Schudnite so špargľou

Mnohé z nás by pre krásne telo urobili čokoľvek. Máme pre Vás skvelú správu! Pravidelnou konzumáciou špargle sa Vaše telo začne okamžite odvodňovať a nebudete sa cítiť hladné! Detoxikácia organizmu sa prejavuje aj nepríjemne zapachajúcim močom, ale z tohto faktu sa vbec nenechajte odradiť, pretože to dokazuje správnu činnosť Vašich obličiek. K očiste organizmu dochádza vďaka aminokyseline asparagin. Polopate povedné, odvodňovanie spôsobí chudnutie, ktoré začnete na sebe pozorovať už po pár dňoch jej konzumácie. A keď sa chystáte niekde na dovolenku, dajte si špargľový týždeň!

Omladzujúce účinky

Špargľa omladzuje bunky a chráni ich pred voľnými radikálmi, potláča prejavy starnutia pokožky, omladzuje a zlepšuje kvalitu kože, regeneruje pokožku, podporuje rast vlasov a nechtov. Nacvyše pôsobí ako prirodzené afrodiziakum. Celkom slušný zoznam, však?

Ak sme Vás ešte stále nepresvedčili, tak možno stačí ochutnať. Jej jemná chuť je totiž skvelou prílohou k akémukoľvek mäsu, ale tiež sa dá pripravovať aj samostatne. Receptov je naozaj neúrekom, a my už pre vás postupne pripravujeme niekoľko z nich, aby ste mohli zažiť účinky špargle na vlastnej koži! Takže už v nedeľu sa môžete tešiť na naše špargľové variácie.

Majte krásnu stredu a užívajte slniečko! ☀️

Katka a Iva

Komentáre