Ahojte dievčatá! Po dlhšom čase, a sérii článkov o tehotenstve, kozmetike a rôznych iných vami obľúbených témach, dnes máme pre vás pripravenú jednu cestovateľskú, a to nie hocijakú. Ivka totiž nedávno navštívila jednu veľmi zaujímavú destináciu v Karibiku, Kajmanské ostrovy. Rozhodli sme sa o nich napísať aj napriek tomu, že to skutočne nie je len taká hocijaká dovolenka, a nie každý sa tam možno dostane. Ale snívať treba, a my sme vám chceli sprostredkovať tento raj na Zemi z prvej ruky, aby sme vám spríjemnili deň, dostali vás do tej správnej #summermood, a možno niektoré z vás aj inšpirovali. Prajeme príjemné čítanie!

Ak človek rozmýšľa nad exotickou dovolenkou v Karibiku a hľadá niečo skutočne výnimočné, jednoznačne by mal do úvahy vziať práve Kajmanské ostrovy, ktoré sú považované za jeden z nakrajších ostrovov sveta. Na svoje si prídu milovníci zvierat, ako aj nákupné maniačky. Áno, počujete správne! Nakupovanie bez cla je charakteristickou črtou Kajmanských ostrovov. Nájdete tu teda množstvo luxusných značiek (najmä šperkov a hodiniek), za omnoho nižšie ceny ako kdekoľvek inde! Práve z tohto dôvodu je ostrov Veľký Cayman označovaný za nákupný raj. Je tu zaregistrovaných vyše 500 bánk a zakladajú sa tu firmy, aby mohli podnikať bez toho, aby platili dane. Tieto ostrovy patria medzi najdrahšie na svete, pretože nemajú úrodnú pôdu a tým pádom sa musí všetko dovážať: ovocie, zeleninu, aj obilniny.

Kajmanské ostrovy objavil Krištof Kolumbus v roku 1503. Ide o skupinu troch ostrovov v Karibskom mori: Veľký Cayman, Malý Cayman a Cayman Brac. Hlavné mesto George Town má počet obyvateľov 37000. Územie patrí pod Veľkú Britániu.

Územie Kajmanských ostrovov  je lemované skutočne nádhernými plážami, z ktorých najznámejšia je Seven Mile Beach. Táto pláž bola dokonca vyhlásená za najkrajšiu pláž na svete a musím povedať, že som skutočne mala pocit, že som nikdy nič krajšie nevidela! Nádherná pláž s bielym pieskom a priezračne čistá voda mi hneď v prvom momente doslova vyrazila dych! Niečo podobné som už síce zažila na Maledivoch, len s tým rozdielom, že na Maledivoch je naozaj divoký podmorský svet, a to ja moc nemusím, lebo mám veľmi zlú skúsenosť so šnorchlovaním. Pre ľudí, čo moc neobľubujú všetky tie rybky, koraly a morské príšerky, je práve táto destinácia tou pravou.

Kajmanské ostrovy sú ale super v tom, že keď práve dostanete náladu na nejaké tie podmorské zážitky, môžete sa kľudne za nimi nechať odviezť loďkou. Nachádza sa tu totiž množstvo koralových útesov s rastlinami a živočíchmi pre ne typickými, a tam sa môžete do sýtosti vyblázniť.

Na takýto výlet som sa nechala nahovoriť aj ja, a keďže mi posádka lode prisahala, že to je bezpečné, dokonca som si aj zašnorchlovala. Vo vode som síce strávila len 10 minút, ale aj to sa u mňa dá považovať za rekord. Musím povedať, že som bola so sebou veľmi spokojná, pretože som prekonala samú seba.  A to som ešte nevedela, čo ma čaká…

Mesto rají Stingray City patril medzi moje najsilnejšie zážitky práve vďaka maximálnemu levelu strachu, ktorý som zažívala. Vojsť do vody plnej rají totiž bol pre mňa priam nadľudský výkon! Veľmi dlho som sa odhodlávala, ale nakoniec som vystúpila zo svojej komfortnej zóny a stretla sa zoči – voči s týmto zaujímavým živočíšnym druhom. Zážitok zo stretnutia s rajami a možnosť interakcie s týmito fascinujúcimi tvormi je priam neopísateľná! Plávala som s nimi, kŕmila ich a na záver som sa s nimi rozlúčila pusinkami. Bol to nezabudnuteľný zážitok, na ktorý budem ešte veľmi dlho spomínať! Práve zážitky s rajami lákajú na toto miesto nespočetné množstvo turistov a hovorí sa, že jedna raja prinesie Kajmanským ostrovom až 6-7 milión dolárov ročne! Ak si uvážime, že v mestečku, kde sme boli my, ich žije 60-70, je to celkom slušný príjem do štátnej kasy!

Ďalšia zastávka pri našom pobyte bola Starfish point– nachádza sa tu pláž,  kde sme hneď pri brehu našli nádherné hviezdice. Hviezdice je však zakázané dvíhať z vody, pretože hneď umierajú. Na tento zákaz upozorňujú informačné tabule, avšak turisti to moc nerešpektujú. V čase, kedy mať dobrú fotku je pre každého prvoradé a nájde sa tu veľa sebeckých ľudí, ktorí sa neváhajú s hviezdicami fotiť na instagram aj s rizikom, že ich zabijú. Za krátku chvíľu, čo sme navštívili toto miesto, sme tiež boli svedkami niekoľkých “fotošútingov”.

Našu dovolenku na Kajmanských ostrovoch hodnotím naozaj na výbornú a určite by som sa tam ešte raz veľmi rada vrátila. Na Slovensko som priletela plná zážitkov a inšpirácie z tejto nádhernej exotickej krajiny .

Milé naše čitateľky, veríme, že ste si užili dnešný cestovateľský článok! Ivka si svoj cestovateľksý sen splnila, ale nás by zaujímalo, aký je ten váš? Ak sa vám chce, napíšte nám ho do komentára. Prajeme vám krásnu letnú nedeľu, nezabudnite piť veľa vody, natierať sa opaľovacím krémom a stráááášne veľa sa usmievať!

Katka a Iva

Komentáre