Keď som dostala ponuku fotiť kampaň pre nemeckú značku okuliarov MINADI, nevedela som že ma okrem práce bude čakať aj celkom husté dobrodružstvo a už vôbec nie, že z toho niekedy vznikne zaujímavý článok na náš blog a cestovateľský tip pre všetky z Vás, ktoré sa chystajú alebo niekedy sa budú chystať na cestu do Californie. Dnes Vám chcem opísať moje dojmy z národného parku Joshua Tree. Prajem príjemné čítanie! 🙂

Život v L.A. je síce super, ale dosť veľa času trávite v aute kvôli zápcham (ale o tom Vám rada poviem v inom článku).  A preto, keď mi bolo povedané, že sa fotenie bude konať 2,5 hodiny cesty od L.A. a keď som si k týmto 2,5 hodinám prirátala ďalšie dve v zápche, len som prekrútila očami. Ale prácu si treba vážiť a preto som bola radšej ticho a poslušne som túto cestu absolvovala. Absolútne ostala ochromená tým, čo prišlo neskôr.

Joshua Tree je názov amerického národného parku , ktorý sa nachádza 250 km na východ od Los Angeles. Je pomenovaný podľa zvláštneho stromu Yucca Brevifolia, slangovo aj Joshua Tree- Jozueho strom. Hoci nie je stromom v pravom slova zmysle, dosahuje rozmery, ktorými sa stromom vyrovná. Do výšky môže narásť až 10 m a obvod kmeňa môže dosiahnuť až 4 m. Jednotlivé rastliny sa dožívajú až 700 rokov. Svoje neobvyklé meno dostal Jozueho strom od prvých osadníkov, ktorých zaujal tvar charakteristicky rozvetveného kmeňa, pripomínajúceho stojaceho muža s roztiahnutými rukami.

Tento park sa rozprestiera na obrovskom území 323 748 hektárov a je nesmierne zaujímavý pre skutočnosť, že na tomto mieste hraničia dve rozdielne púšte, dva rozdielne ekosystémy a dve rozdielne výškové pásma. Mohavská púšť leží v nadmorskej  výške 1000-1800 m a Coloradská púšť v nižších polohách. Obe tieto púšte majú absolútne odlišnú vegetáciu a jej hlavným zástupcom je kaktus, ktorého tu nájdete asi 17 druhov.

S kaktusom sme mali aj niekoľko nepríjemných zážitkov. Už to tak chodí, že fotograf (Peter Jirmann Jr.) je kvôli fotke ochotný obetovať aj svoje zdravie a tak sa nám stávalo, že sa mu nejaký zabodol do kože. Je to naozaj neskutočná bolesť a absolútne nejde vytiahnuť! Keď som sa mu snažila pomôcť, zabodol sa aj do mňa a bolo vybavené. Takže ak sa sem chystáte, dávajte si pozor.

                             

Ďalší adrenalín mi priniesla informácia, že v útrobách parku žije zverstvo, ktoré my, stredoeurópania poznáme len z amerických filmov. Takou povedzme tvárou celého parku je kojot, ktorý je síce na ľudí v parku zvyknutý, ale neodporúča sa ho kŕmiť, lebo predsa len je to divá zver. Na pocite bezpečia mi nepridal ani fakt, že sú tam voľne pobehujúce tarantuly, ale ževraj sú neškodné. Medzi ďalšie druhy zvierat, ktoré tu žijú, patria napr. jašterice, štrkáče, jedince vzácneho druhu púštnej korytnačky, kolibríky, sovy, známy roadrunner – cestný bežec, orol královský, drobné hlodavce, púštne ovce, líšky, kojoty, rys a aj puma. Väčšina z nich má ževraj party v noci, keď chodia loviť, cez deň by mali byť neškodné. Tak si ma, milé moje, predstavte, ako som bežkala na hotel hneď po západe slnka. 😀

Fotenie to bolo celkom náročné, trvalo asi 10 hodín a bolo tam veľmi teplo (logicky, však sme boli v púšti). V parku nie je žiadny signál, zabudnite na selfíčka s pavúkmi :), žiadne reštaurácie, čiže sme si museli vystačiť s tým, čo sme si nabalili. Ale ten pocit naozaj stál za to! Večer sme sa konečne po celom dni najedli v najbližšej reštaurácii (čo iné ako americké mini hambáče) a plní zážitkov z adrenalínového fotenia sme sa vrátili späť do každodenného života.

K celosvetovej popularite územia prispela aj írska rocková skupina U2 svojím nezabudnuteľným albumom Joshua Tree vydaným v roku 1987. Texty piesní a nálada skladieb je v dokonalej harmónii s atmosférou, ktorú tu prežívajú návštevníci bez rozdielu veku. „Ukážem ti miesto/vysoko na púštnej pláni/kde ulice nemajú mená”, spieva spevák skupiny U2 Bono. A naozaj, kto raz navštívi Joshua Tree, ten sa tam chce op䝻 vrátiť, pretože to je magické miesto, kde človek nájde pokoj mysle a vnútornú koncentráciu, jednoducho ideálne miesto pre relax. Tak si ešte pozrite zopár fotiek, aby ste mojim slovám uverili.
Verím, že som Vás k návšteve tohto netradičného miesta inšpirovala. Prajeme Vám s Katkou peknú nedeľu a prosíme Vás, ak sa Vám chce, zahlasujte za náš baby blog v súťaži Bloger roka, v kategórii nováčik. Nieže by sme išli byť blogerky, ale tak ešte nejaký ten čas Vás našimi článkami chceme tešiť a keby nám táto súťaž pomohla rozšíriť náš babinec, budeme viac než happy. 🙂 Hlasovať môžete TU, bude to len pár minút, naozaj. 🙂
Ďakujeme vopred veľmi pekne!
Iva a Katka

 

Komentáre