Ahojte dievčatá! Dnešnú tému si pre Vás pripravila Katka, nakoľko vychádza z jej osobnej skúsenosti a chceli sme, aby to bolo čo najautentickejšie. Vďaka tejto téme sme sa spojili s niekoľkými partnermi, spravili asi šesť hodinové fotenie a podarilo sa nám dať dohromady aj jednu skvelú súťaž! Veríme, že sa Vám bude páčiť a že sa nám minimálne jednej z Vás podarí zmeniť život!

 

Hot joge som sa začala venovať minulý rok, pretože som prežívala dosť stresujúce obdobie a hľadala som nejakú formu pohybu, ktorá by dala niečo viac, nielen cvičenie s činkami v posilňovni. Na bratislavské Hot Yoga Centrum som narazila na základe jedného článku a považovala som za super nápad ísť si trochu zohriať kosti v januári do vyhriatej miestnosti. Nakoniec mi to dalo omnoho viac, dovolím si povedať, že cvičenie hot jogy mi zmenilo celkový pohľad na život a moje telo obzvlášť. Samozrejme po nejakom čase som začala vidieť zmenu aj na mojej postave a chudnúť. O účinkoch hot jogy si môžete na google prečítať mnoho článkov, ja by som vám však rada zhrnula, čo to dalo mne počas jedného roka, čo ju pravidelne cvičím.

Keď som bola na prvej lekcii hot jogy, veľmi som sa hanbila. Napriek tomu, že najdôležitejšie je koncentrovať sa, vtedy som sa len pozerala dookola a riešila, kto ako cvičí. Jasné, že som chcela byť najlepšia a preto som išla cez svoje možnosti a veru mi aj prišlo párkrát zle. Postupom času som ale pochopila, že joga nie je vôbec o súťažení, každý má iné telo, každý vie niečo iné lepšie. Napríklad som o sebe zistila, že mám zablokované bedrové kĺby z tanca, ale aj mnohé iné veci. Joga ako taká je o koncentrácii. Najdôležitejšie je dýchanie a sústredenie sa na vlastné telo. Práve z tohto dôvodu si počas lekcie vynikajúco mentálne oddýchnete! Ak vás učí dobrý lektor, naozaj sa nesústredíte na nič iné, len na seba. Jednoducho vám to nedovolí!

Keď cvičíte hotjogu, miestnosť je rozhohriata na 39-40 stupňov Celzia. Znie to hrozivo, ale zvyknete si. Predtým som sa neznášala potiť a pot som celkovo vnímala veľmi negatívne (paradox, však?). Avšak za nejaký čas sa aj tento môj pocit zmenil a začala som intenzívne vnímať ako sa telo vynikajúco cíti, keď mu dopomôžeme zbaviť sa toxínov. Ja sa po každej lekcii cítim ako znovuzrodená! Doslova a do písmena! Silná detoxikácia je pre mňa absolútne top benefit tohto cvičenia. Tiež som mávala problém s nízkym tlakom, odmalička sa mi pravidelne stávalo, že som zrazu odpadla. Preto som mala zo začiatku z hot jogy obavy, ale nakoniec práve vďaka nej sa mi môj problém s nízkym tlakom podarilo prekonať.

 

Účinky hot jogy z môjho pohľadu:

• SILNÁ DETOXIKÁCIA ORGANIZMU – Počas 90 minút hot jogy vypotí človek množstvo vody a vylučuje ňou toxíny z tela. Nikdy predtým som ten pocit nezažila, prirovnala by som to napríklad k špongii nasiaknutej špinou z kuchyne a vy ju poriadne vyžmýkate. Po každej hodine odchádzame z miestnosti všetci tak spotení, že vyzeráme, ako by sme vyšli zo sprchy. 

• ZLEPŠENIE KVALITY SPÁNKU – Predtým som nemala so spánkom ťažkosti, ale po hot joge spím doslova ako bábätko.

• KRAJŠIA PLEŤ –  Pleť sa vám počas lekcie  úplne prekrví, ja osobne som červená ako rak. Ale póry sa tak stiahnu, že sa ledva viete usmiať.  🙂

• CHUDNUTIE A VYFORMOVANIE POSTAVY – Pripravte sa na to, že po prvej lekcii budete mať svalovku ako hrom, pretože budete zapájať svaly, o ktorých ste možno ani nevedeli, že ich máte! Postupne si telo zvykne a začne sa formovať a chudnúť. Nepríde to ale hneď, a samozrejme netreba zabúdať na zdravú stravu. Ak cvičíte hot jogu, ale potom si dávate na pravidelnej báze pizzu alebo hamburger, asi moc neschudnete…

• CHUŤ NA ĽAHKÚ STRAVU – Čo je super, že keď prídete z hot jogy celé zničené, na pizzu si ani nespomeniete! Budete potrebovať niečo ľahké a zdravé a bohato Vám to bude stačiť.

• DUŠEVNÁ POHODA – toto je podľa mňa jedna z najdôležitejších vecí, čo sa mi v živote napravila, odkedy cvičím jogu. Joga vás naučí sa koncentrovať na svoje vlastné telo a oddychovať mentálne, pokým telo maká. Okrem toho mňa osobne naučila, že netreba vždy súťažiť s ostatnými ľuďmi a absolútne mi zmenila vnímanie môjho tela. Začala som pozitívnejšie vnímať svet a viac sa usmievať.

• HOT JOGA VYROVNÁVA NÍZKY TLAK – Ťažko sa to popisuje, ale ja som sa to nejak naučila ovládať. Počas lekcie sa totiž stane, že vám niektoré cviky môžu spôsobiť závrat, ale keď si na ten pocit zvyknete a včas sa uložíte do relaxačnej polohy dieťaťa, za minútu ste úplne ok, a môžete pokračovať ďalej. Samozrejme toto si prenášate aj do svojho každodenného života a teda viete včas odhaliť znižovanie tlaku. Môj nízky tlak a občasné odpadnutie mi celý život robili problémy, odkedy cvičím hot jogu, neprišlo mi zle ani raz!

• ZLEPŠUJE DRŽANIE TELA–  Ja som s držaním tela problém nemala, lebo tanec ma naučil byť vystretá. Ale upravila som si napríklad miernu lordózu, ktorú mám, ako väčšina žien. Tým, že počas celých 90 minút vás lektor vyzýva, aby ste zapájali brušné svaly a podsádzali panvu, časom si na tento postoj zvyknete aj v každodennom živote. Na jogu však chodia aj ľudia, ktorí majú sedavé zamestnanie a hrbia sa, a vraj im to veľmi pomáha.

Dievčatá, aby som len tak nekecala, rozhodla som sa predstaviť vám niekoľko pozícií, ktoré počas sa počas lekcie hot jogy cvičia. V žiadnom prípade sa nemusíte demotivovať, pretože počas lekcie pre začiatočníkov vás lektor upozorní na niekoľko fáz jednotlivých pozícií. Každé jedno zlepšenie a posunutie bude pre vás znamenať úspech, verte mi! Keď som prišla na prvú hodinu, ani zďaleka som nevedela to, čo viem dnes, a keď som sa prvýkrát pred pár mesiacmi postavila na hlavu, mala som absolútny pocit šťastia! Zo stojky som mala celý život fóbiu a vlastne ani neviem ako sa to stalo a raz som ju spravila. Teda vlastne asi tuším – jednotlivé pozície totiž pripravujú telo práve na stojku na hlave a na rukách.

 Tu je zopár pozícií, ktoré sme pre tento článok nafotili so skvelým fotografom Peťom Kubalákom, ktorý bol tak kreatívny, že tie pozície môžete vidieť na niektorých fotkách aj 4 x!

1. Sukhasana – turecký sed

Väčšinou sa ním začína lekcia hot jogy, a pri zatvorených očiach sa dostanete do tej správnej koncentrácie. Táto pozícia uvoľňuje kolená a panvu, zvyšuje flexibiltu a uvoľňuje chrbtové svalstvo, telo aj myseľ. Ťažším variantom je pozícia lotosu, ktorá je zatiaľ pre mňa nezvládnuteľná práve kvôli mojím zablokovaným bedrám.

2. Tanečník

Jedna z mojich obľúbených pozícií, prečo asi? 🙂 Spevňuje svalstvo na nohách, pomáha pri flexibilite, otvára hrudník a aktivuje svalstvo na ramenách. Zlepšuje koncentrácuu a stabilitu.

3. Bojovník 2

Táto pozícia vyzerá síce ľahko, ale pre mňa je dosť ťažká. Narovnáva chrbticu, spevňuje svalstvo na oboch nohách a rukách, zlepšuje držanie tela

4. Holub

Ok, tu napríklad môžete vidieť moje blokované bedrá, viac to prosto zatiaľ nedám! Čiže holúbok je trochu nepodarený, ale pracujem na ňom. Zlepšuje flexibilitu v bedrách a panve, aktivuje ruky. Počas nej pracujete aj s chrbtovým svalstvom, otvárate hrudník. Okrem toho pracujete so psoasom- svalom emócie.

5. Otočený trojuholník

Toto je až niekoľká fáza pozície, čiže sa nemusíte ľakať. Vyzerala však fotogenicky tak som sa rozhodla sa s ňou počas fotenia potrápiť. Počas nej spevňujete svaly okolo chrbtice, otvárate hrudník a prsné svalstvo, spevňujete členky a zápästia, udržiavate chrbticu živú a pružnú.

6. Stojka na hlave

Tu je tá spomínaná stojka, na ktorú som pyšná! Preto v mojej malej sérii cvikov nemohla chýbať! 🙂 Počas lekcií robíte rôzne prípravné cvičenia a ani sa nenazdáte a už stojíte na hlave (mne to trvalo 10 mesiacov 🙂 ). Táto pozícia je považovaná v joge za jednu z najaktívnejších. Zlepšuje prekrvenie mozgu a očí, pomáha pri úzkostiach a zvládaní stresu a uvoľňuje napätie v chrbtici.

7. Záverečné rotačné pozície

Túto fázu mám samozrejme z celých 90 minút najradšej! Keď taká spotená a unavená už len naťahujem svalstvo a oddychujem. Na záver vás lektor vyzve k záverečnej shavasane, ktorá je v joge tiež veľmi dôležitá a netreba na ňu zabúdať.

Ak pokyny lektora budete brať vážne a naozaj sa naučíte správne dýchať a koncentrovať, niekedy sa vám môže stať, že sa dostanete doslova do stavu meditácie, a ani nebudete vnímať okolie a čas. Mne sa to párkrát podarilo, a je to neskutočný mindreset.

Čo je pre mňa veľmi zaujímavé je fakt, že mnohé z jogových pozícií napodobňujú pohyby zvierat (napr. mačka, dolepozerajúci pes, horepozerajúci pes, korytnačka, orol, holub, atď.). Pri každej jednej z nich masírujete vnútornosti a svoje telo doslova vyžmýkate od škodlivých látok, ktoré do seba chtiac či nechtiac v dnešnej dobe príjmate.

 

Moje rady pre tie z vás, ktoré sa na základe tohto článku namotivujú na svoju prvú lekciu hot jogy, sú:

• Celý deň dodržiavajte zvýšený prísun tekutín. Počas lekcie je ideálne piť len párkrát, aby sa telo čo najviac detoxikovalo. Tie najviac pokročilé baby nepijú už vôbec.

• Zožeňte si pohodlné a funkčné oblečenie. Ideálne legíny a športovú podprsenku. Tie, ktoré sa hanbíte zatiaľ iba v podprde, hoďte si na ňu ešte tričko. Ja už niekoľko rokov nedám dopustiť na značku adidas, majú aj veci priamo na hotjogu, a sú super. Samozrejme v adidase som aj fotila, pretože prisahám, ja už na seba nič iné nedávam. 🙂 Všetky veci na fotkách zoženiete na ich stránke www.adidas.sk/joga, alebo v značkových predajniach v SC Aupark a SC Eurovea. 

• Neporovnávajte sa s inými babami, ktoré okolo vás cvičia. Joga nie je súťaž, a na každú pozíciu každá z nás reaguje inak.

• Ak začnete náhodou cítiť, že nevládzete, ihneď sa uložte do pozície dieťaťa (pred začiatkom každej lekcie na túto pozíciu lektor upozorní). Robia to aj skúsené jogínky, nie je to žiadna hanba a nikto vás za to nebude súdiť. Pár minút oddychujte a potom môžete veselo pokračovať ďalej.

• Po lekcii znova dopĺňajte tekutiny a berte ohľad na to, že ste ich práve veľa stratili. Ja mám strašne rada nápoje Vitamin Well, ktoré dodajú telu potrebné vitamíny a minerály. Konkrétne ich novinka  Hydrate je ako stvorená na to, aby ste si ju dali po lekcii hot jogy.

Na záver by som vám chcela s radosťou povedať, že spolu s bratislavským Hot Yoga Centrom, značkou adidas a Vitamin Well sme sa rozhodli, že jednej z vás pomôžeme sa pred letom naštartovať. Dali sme dokopy balíček v celkovej hodnote až 500 EUR (!!!), v ktorom sa nachádza mesačná permanentka na hot jogu (alebo normálnu jogu) od Hot Yoga Centra, kompletný outfit značky adidas, a pitný režim na celý mesiac od značky Vitamin Well. Súťažiť môžete celý týždeň na instagrame @kattiva_trends (ak instagram nemáte, aspoň budete motivované si ho založiť, alebo súťažte cez nejaké kamošky).

No a posledná vec, ktorú vám chcem povedať je, že aj keď náhodou nevyhráte, ale inšpirovali ste sa týmto článkom a chceli by ste hotjogu vyskúšať, v Hot Yoga Centre dostáva každý nováčik týždenný vstup na lekcie za cenu denného (za 12 EUR sa to naozaj oplatí!). 

Máme tu ešte jeden restík z minulého týždňa. V článku o zdravom snacku sme vyhlásili súťaž o balík produktov značky Rajo. Článok sa Vám evidentne veľmi páčil, čomu sme rady! Dokonca sme dostali niekoľko správ s fotkami nášho receptu, ktorý ste doma skúšali. To je pre nás najlepší pocit a ďakujeme za vašu dôveru! Výherkyňou našej súťaže sa stáva Lenulka Lenka! GRATULUJEME! Ozvi sa nám na info@kattiva.shop a balíček Ti v najbližších dňoch pošleme! Ostatné kočky, môžete tentokrát skúsiť šťastie na instagrame!

Prajem Vám aj za Ivku krásny zvyšok nedele, a nezabudnite sledovať náš instagram, kde to bude v najbližších dňoch žiť okrem súťaže aj zaujímavými fotkami, pretože jedna z nás sa nachádza na Maldivoch a druhá na Hawai a všetko pre vás samozrejme dokumentujeme!

Katka

 

 

Komentáre