Keď sme sa s Katkou rozhodli založiť blog, netušili sme, aký to bude mať dosah a preto sa teraz okrem e-shopu veľmi intenzívne venujeme aj prípravám nových tém, ktoré by mohli byť pre Vás zaujímavé. Položili sme si otázku, či budeme mať aj sekciu TRAVEL, pretože niekedy sa nám podarí navštíviť naozaj pekné a zaujímavé miesta. Podotýkam niekedy, pretože obidve väčšinu roka veľa pracujeme a tiež sa snažíme žiť aj plnohodnotný partnerský život. Najprv sme váhali, ale nakoniec sme sa rozhodli, že to skúsime. Nechceme machrovať, kde sme boli, ale sprostredkovať Vám náš zážitok, možno dať nejaké tipy, alebo Vás jednoducho k návšteve toho – ktorého miesta inšpirovať.

U mňa to je tak, že svoj voľný čas musím prispôsobovať Majovi, ktorý naozaj veľa voľna nemá a preto keď sme sa dozvedeli o tom, že bude mať 5 dní frei, začali sme vymýšľať destináciu, kde by sme zašli a dokázali si to užiť naplno.

U mňa bol výber jednoznačný a keďže aj Majo (aj keď sa to nezdá) rád tancuje, vybrali sme sa do mekky všetkých latinsko-amerických tancov, na Kubu.

Pláže s rozprávkovo tyrkysovým morom, bielym pieskom, staré americké autá všetkých možných farieb, rum, cigary, najlepšie mojito, temperamentní tanečníci a hudobníci na každom kroku. To a mnoho viac je Kuba – najväčší karibský ostrov, ktorý určite stojí za návštevu. Krajina, ktorá je výnimočná  prírodou, v ktorej stále panuje komunizmus a práve preto je jednoducho „iná“. Pre Kubáncov je internet a cestovanie do zahraničia takmer neznáma vec. Napriek tomu sú tu ľudia šťastní, nechýba im facebook ani instagram a každoročné dovolenkovanie na inom mieste. Užívajú si kľud a pokojný život, mnohí sa venujú poľnohospodárstvu a nie sú prehnane ambiciózni.

Dovolenka na Kube bola dlho mojím snom a som rada, že som túto krajinu navštívila v ešte nezmenenej podobe. Postupne sa tam totiž uvoľnujú zákony a na kubánsky trh vstupujú americké spoločnosti, a teda sa dá predpokladať, že za pár rokov už nebude mať taký esprit ako teraz.  Ubytovanie sme zohnali cez Airbnb asi 20 min od  hlavného mesta Havana. Nechcem veľmi rozoberať históriu a písať o faktoch, ktoré si môžete jednoducho vygoogliť. Chcela by som sa zamerať na to čo mňa samotnú očarilo, zanechalo pozitívnu spomienku za štyri dni strávené v Havane.

1. Kam na obed alebo večeru

Už pred odchodom na vysnený ostrov som zhromažďovala všetky informácie o tejto krajine a samozrejme ma zaujímalo čo ochutnať, aká je ich špecialita, kam ísť atď… Žiaľ s pozitívnym ohlasom od mojich známych som sa nestretla. 🙁 Moje obavy sa ale našťastie nenaplnili a počas celého pobytu sme si veselo a dobre papkali. Keby ste sa chystali do hlavného mesta Havany , vrelo odporúčam tieto reštaurácie: 

El Del Frente – Pivo Vám zabalia do novinového papiera a môžete sa vkľude rozhliadnuť  po okolí, pretože táto reštaurácia sa nachádza na strešnej terase s brutálnym výhľadom na Havanu. Špecialitou dňa okrem iného boli aj cestoviny s klobásou a špagety s morskými plodmi. Tak sme sa len zasmiali, že kto si asi tak môže objednať cestoviny na Kube. Nakoniec nás majiteľ prehovoril a môžem povedať, že lepšie som nikdy nejedla. 🙂

La Imprenta   Nádherná reštaurácia situovaná medzi zrúcaninami, ktorá v 19.storočí fungovala ako tlačiareň. Každá jedna stolička, stôl, alebo poličky majú v sebe zakomponované písmeno. Beyoncé pri návšteve Kuby zamierilo rovno sem. Špecialitou  tejto reštiky boli morské plody a rizoto. Dalšia obrovská spokojnosť.

Cafe Laurent – Okrem jedla tu odporúčam ochutnať zmrzlinu a kávu pri neskutočnom výhľade.

     

     

2. Pestrofarebné ulice v starej Havane 

Stará Havana, alebo Havana Vieja, patrí celá do rezervácie UNESCO. Založená bola v 16. storočí Španielmi. Mnoho historických budov koncom 20.storočia popadalo a len niektoré sa zachovali a sú pomaly rekonštruované. Nájde sa tu veľa veľmi pekných miest ako napríklad niekdajšiu kubánsku Snemovňu reprezentantov Kapitol námestie San Francisco, námestie Plaza Vieja alebo Malecón. Určite by ste nemali vynechať romantickú večernú prechádzku na tomto históriou dýchajúcom mieste.

Hotel Nacionál Patrí jednoznačne k najnavštevovanejším miestam Havany, pretože sa nachádza na najznámejšej promenáde Malécon a určite patrí k hlavným dominantám mesta (ak ste niekedy videli obrázky Havany, určite ste videli aj tento hotel). Tento hotel sa počas svojej histórie môže popýšiť niekoľkými významnými hosťami ako napríklad Frank Sinatra či Ernest Hemingway. Z hlavného vchodu sa dá prejsť do obrovskej záhrady s výhľadom na oceán.

 

Museo del Chocolate – Ani dlhé rady nás neodradili od toho aby sme ochutnali ich domácu čokoládu vyrobenú priamo pred vašimi očami v tejto fabrike, ktorá má aj kaviarenskú časť kde môžete posedieť a sledovať ako sa čokoláda vyrába.

      

Galéria v starej Havane – Koberec vyrobený z plechoviek? Tenisky zavesené za šnúrky , v ktorých je vložená žiarovka? V tejto galérii nie je nič nemožné.

      

Tropicana: Odporúčam kabaret Tropicana, kde na otvorenej scéne uvidíte program s viac ako stovkou účinkujúcich.Zažijete úžasnú kubánsku večernú show, ktorá trvá približne dve hodiny.

 

3. Tanec

Toto bolo pre mňa jedným z hlavných lákadiel, prečo navštíviť túto krajinu. Veď celý život nám taneční tréneri vštepovali, že z Kuby pochádza množstvo latinskoamerických tancov. Pochádza odtiaľto cha cha, rumba, salsa, bachata, a ja som vždy túžila si ju zatancovať priamo tam. Len tak. Preto, aby som si to mohla odfajknúť, a rozprávať mojim deťom, že som to zažila. Žiadnu logiku v tom nehľadajte. 🙂 Naučila som teda Maja základný krok salsy (veď chlapi aj tak o moc viac pri salse nerobia) a už to išlo. Výhodou na Kube je to, že sa hrá, spieva a tancuje doslova na každom kroku. Nikto sa pred nikým nehanbí, všetci sú v pohode. Malé skupinky hudobníkov chodia po uliciach a hrajú hošťom v reštaurácii, na ulici, na pláži, prosto všade. Je to úplná bomba, a mnohé z týchto kapiel by sa v Európe kľudne uživili aj ako profíci, keby ich nejaký producent zobral pod svoje krídla. Ale oni sú spokojní tam, kde sú. 🙂 Ako všetko ostatné, aj kubánske tance sa rozvíjajú, a dnešnú kubánsku mládež môžete skôr vidieť tancovať reggeaton, čo je zmodernizovaná verzia kubánskych rytmov. My sme však radšej ostali pri klasike, však už predsa len nie sme puberťáci. Aj keď musím povedať, že reggeaton je megasexi. 🙂

4. Ernest Hemingway

Tak tento týpek je v Havane totálnou superstar, aj keď už 56 rokov nie je medzi živými!  Mnohé miesta žijú len z toho, že sa tam párkrát objavil. Keďže to bol taký malý alkáčik, dosť často chodieval na party do starej Havany a každý bar, kde sa čo i len raz objavil, buď nesie jeho meno, alebo tam je jeho fotka, v jednom je dokonca jeho socha ako sedí pri bare a pije daikiri! Jeho dva najobľúbenejšie bary boli Bodeguita del medio a Floridita. Do prvého z nich sme síce nakukli, ale tlačiť sa s milión ľuďmi pri pive sa nám kvôli Ernestovi veru nechcelo! Zvláštnu atmosféru mala jeho izba v hoteli Ambos Mundos,  ktorá bola jeho prvým trvalým bydliskom v Havane (Ernest je pôvodom američan jak repa), jeho izba aj písací stroj je otvorená pre verejnosť a býval v nej až 7 rokov! Keď som tam tak pozerala na ten písací stroj a neskútočný výhľad na havanský prístav, ani sa nečudujem, že práve v tejto miestnosti začal písať jedno zo svojich najznámejších diel Komu zvonia do hrobu. Ešte taká pikoška. Izbu si ževraj prenajímal za 1,50$ a keď mal spoločnosť tak prihodil 0,25 $ a bolo vybavené! Chápete? Ja by som tam za takýto nájom bývala aj celý život.

 

5. Pláž Santa Maria del Mar

Najznámejšia kubánska pláž Varadero je odtiaľto vzdialená asi 2 hodiny a nám sa nechcelo zabíjať čas presúvaním sa. Tak sme si vyhľadali niešo bližšie, a turistami až tak neobjavené a stálo to za to! Nádherné more a biely piesok, to je fakt úžasné ale pridaná hodnota bola jednoznačne zas a znova tanec. Na pláži hrali domáci kubánci, len tak pre radosť, nie preto, že by od nás chceli peniaze. A my sme si išli svoje.

No a poviem Vám jedno tajomstvo. Kto iný by to mal vedieť prvý, keď nie vy baby? V jednom momente si na tejto nádhernej  pláži Majo zrazu kľakol a požiadal ma o ruku.Nechápala som čo sa deje. Až potom mi to celé docvaklo. Rozplakala som sa ako malé dieťa a povedala som ÁNO! A bola  som zasnúbená! Stále tomu nedokážem uveriť. Nieže by som bola nejaká precitlivená, ale predsa len po skoro šiestich rokoch posunúť vzťah je také… No pekné! Dlho som váhala, či to sem napísať, alebo si to nechať pre seba. Ale nakoniec som sa rozhodla, že vy si to zaslúžite vedieť ako prvé! Ja viem, že to bude tajomstvom až celú jednu hodinu, kým tento článok neobjaví nejaký novinár, ale skôr či neskôr by to vyšlo na povrch, tak nech to aspoň viete odo mňa.

Uff, toto bola vyčerpávajúca téma, dúfam, že som Vás neunudila k smrti! Napíšte nám do komentára, či Vás cestovateľské témy zaujímajú, alebo nie. Aby sme Vás zbytočne neotravovali. A nezabudnite na naše dve prebiehajúce súťaže (jedna na blogu o make-up True match a jedna na facebooku o červený ruksak).

Krásny zvyšok víkendu prajem

Iva

Komentáre