Ahojte baby! Leto je v plnom prúde a my veríme, že si ho užívate naplno! Tento víkend sa uskutočnil najväčší slovenský festival Pohoda, ktorého sme boli už po piaty krát súčasťou s našim stánkom KATTIVA. Ale o tom potom. Keďže Ivka mala plné ruky práce práve s prípravami na Pohodu, rozhodli sme sa dnešný článok venovať čerstvým maminám. Preto tie, čo maminami zatiaľ nie ste, odpustťe nám to! Teraz vás táto téma zaujímať asi nebude, ale možno sa k nej v budúcnosti vrátite. Katka si pre čerstvé mamičky pripravila dlho očakávanú tému, tak prajeme príjemné čítanie.

Od narodenia Izabelky dostávam kvantum otázok o tom, či dojčím, ako, koľko, čo jem, atď. Nikdy by som nepovedala, že práve toto bude vás, ženy, zaujímať, ale je to tak. Preto som sa rozhodla vám o tom napísať z môjho pohľadu, ako celé dojčenie vnímam a prežívam ja – a budem sa snažiť popísať všetko, čo sa so mnou dialo po pôrode a na čo som možno ani nebola pripravená – verím, že týmto článkom pomôžem ďalším, rovnako nepripraveným ženám. No a samozrejme písanie tohto článku ma prinútilo si naštudovať aj trochu teórie, čiže jednotlivé situácie sa budem snažiť aj nejako ne(logicky) vysvetliť. 🙂 Hneď v úvode by som chcela poprosiť všetkých novinárov, ktorí radi berú vyjadrenia z tohto blogu a prekrúcajú, aby si odpustili články s mojim menom, kde bude v titulku slovo “prsia” – bolo by to pre mňa veľmi demotivujúce.

Počas tehotenstva som sa zaujímala snáď o každý aspekt toho, čo sa s mojím telo deje. Tak nejak za jazdy som si študovala, ako sa v bruchu vyvíja bábätko, snažila som sa čo najlepšie pripraviť na pôrod, nakúpila si knihy – jednoducho som typ povahy, ktorá musí byť vždy na všetko vopred pripravená, aj keď niektoré predstavy veru nie sú dvakrát príjemné. Preto som aj svojmu pôrodníkovi prízvukovala, nech so mnou jedná na rovinu aby sa nestalo, že ma niečo prekvapí. To, čo som trochu podcenila, bola príprava na prvé dni po pôrode a samotné dojčenie. Áno, bola som na predpôrodnej príprave, kde som sa učila nejaké polohy vhodné na dojčenie. Áno, vedela som, že sa najprv tvorí kolostrum až potom materské mlieko. Ale do väčších detailov som nezachádzala – nevedela som, nepýtala som sa. Hold, niektorými vecami si žena jednoducho musí prejsť (alebo si prečítať tento článok :-)). Jedným som si ale bola istá a bolo to pre mňa úplne prirodzené. Svoje dieťa kojiť chcem. Viac som sa nad tým nezamýšľala.

KOLOSTRUM (MLEDZIVO)

Vzhľadom na to, že som rodila cisárskym v polovičnej narkóze, mohli mi moje bábo hneď po pôrode priložiť na prsník, čo si myslím, že je veľmi dôležité, aby sa spustilo kolostrum. Kolostrum je žltá tekutina, ktorej je veľmi málo, ale bábätku to na prvé dni jeho života stačí na to, aby bolo zásobené živinami (ak vám je priložené až neskôr, jemu sa stať nič nemôže, pretože ešte z brucha má dostatok živín aj na 24 hodín). Ide skôr o ten spúšťací mechanizmus v tele ženy. Niektorým ženám sa kolostrum spustí už počas tehotenstva, u mňa sa to nestalo. Bábätká majú po narodení niekoľko reflexov, no a “sací” reflex je ten, čo využije bábo hneď, keď sa prisaje na prsník. Kameňom úrazu niekedy býva, že sa bábätkám nechce alebo im to prosto z nejakého dôvodu nejde – k tomuto sa vyjadrovať nebudem, lebo s tým nemám skúsenosť. Izabelka totiž prso ževraj hľadala hneď ako sa narodila (mne ju doniesli po nejakých 30 minutách) – a ževraj to bolo dosť vtipné, lebo sa tak milo oblizovala. 🙂 Vrátim sa ale ku kolostru – bábätku poskytuje všetky potrebné živiny a tekutiny, ktoré v prvých dňoch života potrebuje, a zároveň ho vďaka veľkému množstvu protilátok chráni pred najrôznejšími infekciami. Je to veľmi cenná tekutina, ktorá sa pre jej vzácnosť už stala aj predmetom mnohých vedeckých štúdií a mnohokrát sa používa aj v kozmetickom priemysle – ževraj to je zázrak na pleť! Kolostrum majú aj ostatné cicavce a napríklad kravské kolostrum obsahuje ešte viac aktívnych látok ako to ľudské. Kojenie kolostrom je ešte úplná malina, pretože nakoľko bábätko má úplne mini žalúdok (asi ako lieskový oriešok), tým pádom ho nepotrebuje veľa a tým pádom ostávajú prsia v pôvodnom stave. A tak má nová mamina aspoň nejaký čas (cca 3-4 dni) na nácvik polôh a zosúladenie sa s bábätkom pri kojení.

TVORBA MLIEKA

Pamätám si na situáciu v nemocnici, kedy som Izabelku kojila už asi 3.deň, a mala som pocit, že už jej nedávam úplne všetko čo potrebuje. Prišla za mnou sestrička a bez opýtania mi stlačila bradavku z ktorej vystreklo mlieko – tadááá pani Jakeš, začína sa tvoriť mliečko, bábätku to zatiaľ stačí. Bola som happy, odsávačku som v nemocnici ani raz nepoužila (ani som nevedela ako sa to používa). Zlomový moment nastal, keď sme sa vrátili na 5.deň z pôrodnice. Prsia sa mi naliali tak, že boli ako kameň a o nadmernej veľkosti ani nehovorím. Keď som sa doma videla prvýkrát od pôrodu vo veľkom zrkadle, veru nebolo mi všetko jedno – aj mi slza vyhrkla – ale to len tak na tajňáša v kúpeľni. Spojazdnila som odsávačku, ale myslím, že ten prvýkrát som ju ešte úplne nevedela používať, takže som odsala len málo mlieka, tým pádom boli stále moc naliate. Moje bábo, nezvyknuté, že sa musí viac snažiť, nám celú prvú noc doma preplakalo. Ale ako to už býva, všetko sa časom ustáli. Odsávačka sa stala mojou najlepšou kamoškou a Izabelke chutí dodnes, o čom svedčí že už skoro zdvojnásobila svoju hmotnosť . 🙂

ODSÁVAŤ, ODSÁVAŤ, ODSÁVAŤ

Okolo kojenia sa v posledných rokoch strhol obrovský ošiaľ, pritom to odjakživa bolo pre ženu- matku prirodzené. Môj pôrodník – veľký to odborník- docent Rusňák- mi to zhrnul jednou kľúčovou vetou, ktorou som sa odvtedy riadila: koľko mlieka sa minie, toľko telo zas dodá. Ak sa nebudú pravidelne vyprázdňovať prsníky, telo mlieko prestane produkovať – a preto som od začiatku poctivo po dojčení ešte odsávala dvakrát denne. Odsávačka je totálny must have niektorých dojčiacich mamičiek – existujú ručné alebo elektrické – ja na moju elektrickú nedám dopustiť a skutočne neviem, čo by som bez nej robila. Používam phillips avent. Treba ale povedať, že každá žena to má inak. Ja patrím medzi tie šťastné, ktoré majú veľmi veľa mlieka a tým pádom odsávať musím. Kojím malú a plus ešte odsávam.  Ale niektoré baby odsávačku ani nepotrebujú.  Ak sa vám ju nechce kupovať, počula som že niekde ju aj požiavajú (myslím, že na stránke Medely). A čo s nadbytočným odsatým mliekom? Jednoduché. Buď si ho odkladajte do mrazničky (vydrží tam až 5 mesiacov), alebo do chladničky (max 24 hodín). Ak chcete spraviť dobrý skutok, môžete mlieko aj darovať do Banky materského mlieka. Nevyhadzujte ho, nikdy neviete čo sa môže stať vám alebo aj niekomu z vášho okolia – materské mlieko je v dnešnej dobe naozaj cenná vec! Najlepšou odsávačkou je však samotné bábätko. Čím je staršie, tým je v saní zdatnejšie a vypije viac. Bude to znieť možno divne, ale ja sa niekedy normálne teším na to,kedy Izabelka vstane, a bude papať, lebo mi doslova odľahne. Zas platí – musíš zažiť aby si ten pocit pochopila. 🙂

ZÁPAL MLIEČNYCH ŽLIAZ

Áno, aj týmto som si párkrát prešla, aj keď len v ľahšej forme, ale nie je to nič príjemné. Stalo sa mi to vždy vtedy, keď som bola lenivá alebo som jednoducho nemala čas si odsať mlieko. Zápal sa prejavuje dosť nepríjemnou bolesťou a stvrdnutým prsníkom. Keď sa mi to stalo prvýkrát, bola som hotová, lebo som mala v hlave scenáre, ako mi odíde mlieko atď. Nič také sa nestane! V takomto prípade pomáha masáž prsníkov (aj keď to bude bolestivé), horúca sprcha, no a odsávanie. Ako som spomínala, najlepšou odsávačkou je samotné bábätko a mne sa to potvrdilo, pretože Izabelka vtedy ťahala ako o dušu! 😀 Keď budete dodržiavať tieto tri veci (teplo, masáž, časté odsávanie), na druhý deň by mal byť zápal preč – aspoň ja som to tak mala.

VHODNÉ STRAVOVANIE PRI DOJČENÍ

Dostávam sa k často kladenej otázke: čo ješ pri dojčení? Táto téma má niekoľko rovín – čo je dobré pre bábo a čo potrebuje mama.Potom existuje aj názor, že strava absolútne s dojčením nesúvisí – ja osobne som zvolila zlatú strednú cestu. Keď sme pri tom čo je dobré pre bábo, asi by sme mali jesť len starý chlieb, vynechať mliečne výrobky lebo alergény, zeleninu (lebo nafukuje), čokoládu a orechy (lebo alergény), bublinkové nápoje (lebo nafukujú), citrusové plody (lebo alergény). A takto by som mohla pokračovať. Keď niečo obsahuje alergény, môže sa z toho vyhádzať a bude to skôr estetický problém, keď sú to potraviny, ktoré nadúvajú, riskujete, že bábo sa bude trápiť nadúvaním ( a s ním logicky aj vy, lebo bábo bude plakať). Čo je ale podľa mňa najpodstatnejšie na materskej, je fit mama plná energie. A to sa takýmto striedmym stravovaním dosiahnuť nedá. Okrem toho, a toto je tá najpodstatnejšia info: 30 gramov materského mlieka obsahuje viac ako 20 kalórií a bábätko, ktoré papá iba materské mliečko, si priemerne potiahne až 700 gramov mlieka denne počas prvých šiestich mesiacov. To v podstate znamená, že mama, ktorá kojí, takto spáli približne 500 kalórií denne (závisí od apetítu bábätka). Iba tým, že dojčí. Tu sa vysvetľuje tá neuveriteľná chuť na sladkosti, ktorú som dostala po pôrode. Nikdy som nebola na sladké, ale to čo som dokázala pojesť po pôrode, to je fakt sila – teraz po 3 mesiacoch sa to už trochu ustálilo, ale stále si neodpustím sladkosti. Predstavte si, že sa ani nepohnete a spálite denne 700 kalórií. Keď k tomu ešte pridám dlhé prechádzky, ktoré sa snažím s Izy absolvovať aspoň 3x týždenne, vlastne nie je o čom. Keď som sa snažila “odtrhnúť si od úst”, akúrát som tak bola nervózna a aj tak som si nakoniec tú horalku dala. Moja rada ohľadom stravovania znie : poskúšajte ako bude reagovať bábätko na jednotlivé rizikové potraviny, a ak sa nič nestane, kľudne to jedzte. Ja som sa zatiaľ vzdala len bublinkových nápojov, orechov, strukovín a chilli – ostatné veselo pojedám.

OXYTOCÍN A LET DOWN REFLEX

Toto je veľká sranda a teóriu som donedávna vôbec neovládala. Je to tak zvláštne a tak jednoduché a kto to nezažil, nevie si to ani predstaviť. Uvediem príklad: ráno o 9:00 nakojíte bábo. Po nejakom čase  sa vám  začnú nalievať prsia, a.k.a. telo dopĺňa mlieko – je to taká zvláštna bolesť po vonkajčích bokoch prsníkov. Dôvodom je hormón prolaktín, ktorý je zodpovedný za tvorbu mlieka. Sranda prichádza, keď už vo vašej mysli prichádza čas dojčenia, alebo sa po dlhšom čase priblížite k svojmu bábätku. Vtedy prichádza na rad hormón oxytocín, ktorý spúšťa mlieko, aby sa k nemu bábätko ľahšie dostalo. Horšie je, keď svoje bábo nemáte práve po ruke – vtedy sa môže celkom ľahko stať, že vám bude mlieko z bradavky striekať kade tade. Rovnako sa oxytocín začne spúšťať, keď mama začuje plač svojho (a niekedy ani nie svojho) dieťatka, dotýka sa ho, cíti jeho vôňu. Volá sa to “let down”reflex. Letdown reflex sa obvykle prejaví na oboch prsiach súčasne, preto je úplne normálne, ak z jedného prsníka dojčíte a z druhého vám vyteká mlieko spontánne. Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo môže negatívne ovplyvniť tok mlieka. Z tohto vyplýva, že sa treba hodiť do chillu, užívať si bábätko a nestresovať sa zbytočne blbosťami!

Je dokázané, že mamy, ktoré dojčia, schudnú za prvý rok po pôrode viac ako dvojnásobok toho, čo mamy, ktoré nekoja. Mamám, ktoré koja, aj skôr zmizne tehotenské bruško. Nie je v tom vlastne žiaden trik. Zas je na vine oxytocín, pomocou ktorého sa zavinuje maternica po pôrode. To je možno odpoveď na otázku, ako sa niektorým ženám podarí po pôrode tak rýchlo schudnúť.

ČO OVPLYVŇUJE TVORBU MLIEKA

V minulosti ženy jedli zaprážané polievky. Neviem či to malo nejaký iný význam ako to, že po pôrode  nechudli. Ale panoval všeobecný názor že bude mať žena viac mlieka. Tvorba mlieka je však daná v prvom rade geneticky – ja patrím k tým šťastným ženám, ktoré majú mlieka doslova aj na rozdávanie.  Tie, ktoré takéto šťastie nemajú, si však možno vedia udržať aspoň mlieko pre svoje bábätko tým, že ho budú čo najviac prikladať. Zabudnite na nejaký režim! Prikladajte si ho vždy keď má chuť papať. 🙂 A ak nie je nejaký veľký jedák, pomôžte si odsávačkou. Skúste možno aj čaj na podporu dojčenia, alebo iné prípravky, alebo potraviny, ktoré sú na trhu- nemám s nimi skúsenosť, preto o nich nebudem písať.

ČO OBSAHUJE MATERSKÉ MLIEKO

Materské mlieko je zázrak prírody, o tom niet pochýb! To, že dieťa je absolútne závislé na svojej mame a na jeho vývoj postačí práve jej mlieko svedčí o tom, že je pre dieťa optimálnou výživou v prvých mesiacoch života. Zaujímavosťou je, že sa vyvíja spolu s bábätkom a teda v každom jeho období mu dodá to,čo práve potrebuje. Materské mlieko má pri kojení vždy ideálnu teplotu, a je vždy po ruke, čo je veľmi praktické. Delí sa na predné a zadné mlieko. Predné je redšie a bábätko ho pije, keď je smädné. Zadné obsahuje viac tukov a trvá dlhšie, kým sa k nemu bábätko dostane – musí tiež vynaložiť viac energie, aby ho vysalo. Preto je veľmi dôležité jednotlivé kojenecké sessions bábätku neskracovať, a dôverovať mu, že ono samé vie, či je hladné a smädné. Vo veľkých horkách som niekedy mala pocit, že nič iné nerobím, len kojím – bolo to preto, lebo bola malá smädná. Taktiež okolo 6-8 týždňa, keď majú bábätká tzv.rastový špurt, pila Izabelka oveľa častejšie ako predtým aj potom. Tiež sa to ustálilo. 🙂 Každopádne materské mlieko dáva bábätku ideálny základ do jeho ďalšieho života: dojčením sa znižuje jeho chorobnosť, a vznik alegrií. Podľa môjho názoru je to to najmenej, a pritom tak strašne veľa, čo môže matka dať svojmu dieťaťu ako štartovné do života – samozrejme ak má tú možnosť.

VZŤAH MATKY A DIEŤAŤA PRI DOJČENÍ

Priznám sa, že voči tomuto som bola dosť skeptická a trochu som sa z toho zo začiatku smiala – pretože som si pripadala ako pojazdná mliekareň a bola som unavená a nezvyknutá riešiť dokola každý deň len kojenie a odsávanie. Mala som pocit, že celý môj svet sa točí len okolo mojich pŕs. Ale časom, so zabehnutým režimom som pochopila čaro dojčenia a pochopila som aj jeho krásu. Ja teda nie som žiadny prehnaný romantik, ale takto z väčšej blízkosti svoje dieťa naozaj nikdy a nikto neuvidí. Sledovať, ako s chuťou papá a ako si to užíva (lebo bábätká si to veru užívať vedia), je naozaj niečo veľmi pekné a som rada, že to môžem zažívať. No a nehovoriac o tom, že práve ja som tá, čo vidí každé ráno jej úsmev ako prvá- a ten pohľad je na nezaplatenie. 🙂

Mám pocit, že táto téma si zaslúži ešte zopár článkov kde sa jednotlivé body môžu viac rozvinúť. Nateraz by som ju ukončila jednou myšlienkou. Keď si spätne na seba spomeniem, ako som sa na seba nešťastne pozerala v zrklade po návrate z pôrodnice, smejem sa. Som neskutočne vďačná osudu, že toto bol môj najväčší problém. V dnešnej dobe je už nie je pravidlom, že žene sa spustí mlieko a v pohode dojčí koľko chce. Preto ak patríte do skupiny bezproblémových, vážte si to a snažte sa tej druhej skupine pomôcť a nesúdiť ich! Pretože skutočne minimum žien podľa mňa nedojčí z vlastného rozhodnutia, väčšinou sa im proste mlieko z nejakého dôvodu prestane tvoriť. 

Prajem krásny zvyšok nedele

Katka

 

Komentáre