Čaute baby! V poslednom období bolo toho trochu viac a preto sme sa rozhodli, že sa k vám budeme prihovárať možno trochu menej často, a nepravidelne, prosto vtedy, keď budeme mať pre vás nejakú zaujímavú tému, ktorú by sme s vami chceli zdieľať. Ivka ide v najbližších dňoch na dovolenku, no a Katka je dosť busy aj na tej materskej dovolenke. 😀 Ak nás chcete inšpirovať k nejakej zaujímavej téme, môžete k tomu prispieť aj vy, že nám napíšete tipy, o čom by ste si chceli možno v budúcnosti prečítať. Tá dnešná patrí mamičkám a tehuľkám, ktorú vám spracovala Katka na základe vašich dotazov. 🙂 Prajeme príjemné čítanie!

Život s bábätkom je plný strachu, chaosu, bordelu ale v prvom rade obrovskej a silnej lásky, ktorá vyneguje všetko to negatívne. O prvom mesiaci s bábätkom som už písala, článok si môžete pripomenúť TU. Tiež som sa vám pokúsila zhrnúť moje skúsenosti s dojčením – ak ste tento článok ešte nečítali, urobte tak TU. Denne mi chodí veľa správ od vás, nových mamičiek, kde sa ma pýtate rôzne veci a jedna z najčastejších otázok je: Ako tráviš čas s bábätkom? Tak sa vám to pokúsim zhrnúť.

JE HORE, ČO S NÍM?

Druhý  a tretí mesiac bábätkom sú v mnohých ohľadoch dosť prelomové. Po šiestich nedeliach si už konečne môžete vydýchnuť, lebo to najhoršie (ale aj krásne) je už za vami. Rany po pôrode sú už väčšinou zahojené, bábätko sa prebúdza z novorodeneckej spavosti a začína vnímať svet. Asi všetky nové mamičky (páči sa mi tento výraz, tak ho budem používať) sa ocitnú v situácii, že zrazu nevedia čo so sebou ani s bábätkom. Ja som nebola výnimkou.

Čo bolo v druhom mesiaci super bolo to, že Izabelka mala celkom fajn režim: ráno 9:30-12:00 prvý spánok, potom 13:00 – 15:00 druhý spánok. Toto som si samozrejme vedela celkom pekne vykryť, pretože jeden z týchto dvoch spánkov som s ňou trávila vonku, no a ten druhý som už bola s ňou doma a buď som pracovala, upratovala alebo spala s ňou. 🙂 Hovorím v minulom čase, pretože dnes tomu už takto striktne nie je a stáva sa, že jeden z dvoch spánkov vynechá alebo je to celé posunuté. Vždy sa ale najviac teším, keď si tak poriadne tvrdo cez deň schrupne, lebo oddych je pre vývin bábätka neskutočne dôležitý.

Po dvoch spánkoch však odbilo 15:00, keď vstala a veruže pár dní som nevedela čo s načatým poobedím. Chvíľu nám aj s mužom trvalo kým sme sa nejako naladili na tento nový režim a aj na Izabelkinu zvedavosť a chtíč objavovať svet. A tak sme si povedali, že keď je taká zvedavá, tak jej to teda všetko ukážeme.

To, čo fungovalo u nás, bolo mať niekoľko stanovíšť v dome: bouncer, podložka na hranie, kočík vždy po ruke, nosič no a samozrejme v neposlednom rade ruky, na ktorých sa asi každé bábätko rado nosí. Niekedy sa stalo, že sme doslova každých 5 min menili stanovištia, aby sme ju nejakým spôsobom zabavili. 😀 Ideálne najprv jeden a potom druhý. Áno viem, v knihách sa píše, že bábätko netreba rozmaznávať a nosiť na rukách, treba ho učiť samostatnej hre – a ja si zase myslím, že netreba nič preháňať a sem tam ho predsa len na tých rukách ponosiť treba a na samostatnú hru má ešte dosť času.

Instagram je megasilný nástroj komunikácie, a ja som veľmi šťastná, že ma sledujú inteligentné ženy. Už viackrát sa mi stalo, že sa mi ozvali baby, ktoré sa profesionálne venujú práci s bábätkami. Takto  online som sa zoznámila s detskou psychologičkou Mirkou Francúzovou, s ktorou som sa dohodla, že keď budem mať nejaké otázky na moje bábätkovské články, ozvem sa jej. A tak mi obratom poslala rozsiahlu odpoveď na moju otázku: ako tráviť čas s bábätkom? V tom čase som už ale mala napísaný skoro celý článok a na moje obrovské prekvapenie, robíme s manželom naozaj skoro všetko správne, čo ma totálne nakoplo a motivovalo. Ja som šťastná, že môžem byť posol, možno pre niektoré baby veľmi dôležitých správ o ich dieťati. 🙂

HRY A AKTIVITY V DRUHOM A TREŤOM MESIACI

Prvá “hračka” na ktorú Izy zareagovala, bol obal na vatové tampóniky, ktorý šuštia – bola som hrdá mama, keď sa za tým prvýkrát obzrela a vedela som, že musím urýchlene zohnať šuštiace hračky 😀

  • Tréning na brušku – Vždy, keď má náladu, prehodím ju na bruško, pretože tak bábätká trénujú krčné a chrbtové svaly, učia sa držať hlavičku. Tento “tréning” praktizujeme každý deň niekoľkokrát, v kratších intervaloch, a je úžasné vidieť, aké pokroky v tomto smere robí bábätko.
  • Selfie time – Možno nie som dokonalá mama, ale Izabelku najviac baví robiť si selfie (máme v telefóne asi miliardu spoločných selfies). Na selfies sme trénovali obzeranie sa hlavičkou zo strany na stranu. Skúšala som snáď všetky druhy hračiek, ale za tými sa začala obzerať až v 3.mesiaci.
  • Prvá kniha – Nazývajú sa tak šuštiace alebo čiernobiele – síce sa za nimi neobzerala, ale zaujímali ju, čo bol tiež úspech.
  • Kolotoč s hračkami – Máme ho úplne bizarne rozložený, manžel ho zavesil na lampu a malej sa to začalo páčiť, vydržala na to pozerať aspoň polhodinu a niekedy pri tom zaspala. Ležala pri tom v bounceri a doteraz to  funguje. Kolotoč má plyšáky, ktoré sa točia a hrá pri tom taká ukľudňujúca hudba.
  • Hrazdička – Mali sme najprv taký koberček s hrazdičkou, ale v tom neznášala byť. Išlo asi o konkrétny druh, pretože neskôr sme skúsili samotnú hrazdičku s hračkami a tam miluje byť a pozerať sa na hračky. Predpokladám, že to môže byť aj dizajnom hrazdičky, ktorá je veľmi jednoduchá, s troma drevenými hračkami s roľničkami. V tej predchádzajúcej mohlo byť toho “too much” a predpokladám, že tam Izy nechcela bývať, lebo bola prestimulovaná. Hračky by mali byť nad bruškom (nie nad očami!) a mali by byť na dosah bábätka, aby sa ich sem tam dotklo-za chvíľu mu začne dochádzať súvis medzi dotykom a reakciou hračky (hračky by mali vydávať zvuky).
  • Objavovanie – Najobľúbenejšia poloha je jednoznačne “na tigríka”. Chodili sme s ňou po dome alebo po záhrade a rozprávali jej o veciach, dianí, atď. Toto samozrejme pretrváva doteraz, ale ja ju už nevládzem nosiť na tigríka, lebo má 6,5 kg. 😀 Izabelka asi nebude výnimkou medzi bábätkami, ale veľmi rada sa pozerá na stromy. Preto, keď sme na prechádzke v lese, často jej odkryjem kočík, a pozerá sa nad seba nad stromy, je tým úplne fascinovaná! My bývame v dome s veľkou záhradou a preto sa s ňou často prechádzam a ukazujem jej kvetinky, listy a celkovo prírodu, samozrejme s patričným komentárom. Bola by som totiž veľmi rada, keby si k tomu vybudovala vzťah – príroda pre mňa vyžaruje pozitívnu energiu.
  • Spievanie a rozprávanie – Najobľúbenejšia pesnička bola najprv Kukulienka, naučila som sa ju úplne celú ! S Izabelkou sme sa vždy počas celého dňa všetci v rodine rozprávali, je to predsa plnohodnotný člen domácnosti. 🙂 Snažíme sa pekne artikulovať a nerozprávať infantilne, len milým tónom hlasu. Na základe odporúčania detskej psychologičky som jej od piatka začala čítať rozprávky, a skoro som z nej odpadla ako ma počúvala!
  • Varenie a upratovanie – Robíme to pravidelne buď spoločne s Izy alebo tak, že sa na mňa pozerá. Buď ju mám v nosiči, alebo si ju položím do bounceru alebo na posteľ a lietam okolo nej, kým ona sa pozerá na mňa alebo do stropu-to miluje!
  • Tanečky – Najviac miluje, keď pred ňou tancujem, príde jej to dosť vtipné! 😀 tancovať zvyknem aj spolu s ňou na rukách, páči sa jej latino hudbaa momentálne je naša obľúbená pesnička . Som zvedavá, čo povie, keď jej  v budúcnosti ukážem nejaké moje tanečné videá. 😀
  • Luster– Z nášho doteraz nepoužívaného lustra (máme ho na chodbe na dosť nelogickom mieste a nezvykli sme ho zapínať) sa stal hit! Bouncer sme umiestnili tak aby na neho videla, a keď ju potrebujeme ukľudniť tak ide pod luster buď na rukách alebo do bounceru. Luster je top! 😀

    

PSYCHOMOTORICKÝ VÝVOJ

Ako bývalá profesionálna tanečnica a trénerka detí viem, aké je pre dieťa strašne dôležité správne držanie tela. Snažila som sa teda naštudovať si, ako bábätko čo najsprávnejšie nosiť, prekladať, pokladať, zdvíhať, jednoducho ako s ním manipulovať. V oblasti psychomotorického vývoja je modlou všetkých mamičiek pani Eva Kiedroňová, ktorá napísala niekoľko kníh o správnej manipulácii s bábätkom, tejto tématike sa venuje celý život a školí rôzne aj rôzne centrá, ktoré potom otvárajú kurzy pre bábätká,kde sa cvičí práve podľa nej. Zakúpila som si aj videokurz, ale na to koľko stál, som bola dosť sklamaná – odporúčam teda radšej knihy, ušetríte si 60 EUR. Ako vo všetkom, aj tu som si informácie vyfiltrovala- celé jej učenie ma ale v mnohom obohatilo a tak celkovo ma dostalo do obrazu, že čo je pre bábo dôležité a ako stimulovať jeho správny vývoj. Ak ste o tejto dáme ešte nepočuli, určite odporúčam si kúpiť aspoň jednu z jej kníh (keby som si mala vybrať jednu, asi by to bolo Rozvíjej se děťátko). Vizuál všetkých 3 kníh síce vyzerá dosť predpotopne, ale nenechajte sa odradiť. 🙂

Keby som v jednom odseku mala zhrnúť, na čo si s bábom dávať pozor, tak by to určite bolo to, že vždy musí mať rovno chrbticu, všetky končatiny v symetrii a striedať strany (napríklad pri pokladaní k spánku, alebo pri nosení na tigríka), proste všetko robiť na obe strany – nie vždy sa to však dá, ja sama som zistila že som silne zameraná na jednu stranu. Čo som si napríklad nezobrala k srdcu bolo to, že sa nemá kúpať každý deň. Zo začiatku sme to aj skúšali, ale zistili sme že Izy oveľa lepšie zaspí v dňoch kedy sme kúpali. Tak sme si z kúpania spravili rituál, ktorý všetci traja milujeme a nevidím na tom nič zlé, keď ju na 5 min osviežime vo vode. S kozmetikou však kúpeme len raz do týždňa.

PSYCHOEMOCIONÁLNY VÝVIN

Mnohé už bolo spomenuté vyššie, ale dovolila by som si použiť slová detskej psychologičky Mirky Francúzovej, pretože sa s nimi absolútne stotožňujem: “Nikdy, ale naozaj nikdy nenechávajte bábätko vyplakať! Neskúša vás, nerobí to naschvál, nevie to robiť naschvál! Plače vždy preto, že niečo nie je v poriadku a keď to neriešite, dávate mu signál, že ho neľúbite. 🙁 Bábätko vie uvažovať asi takto: je mi zle – plačem – maminka to rieši – ľúbi ma. Alebo maminka to nerieši – neľúbi ma. Predstavte si, že by vám dieťa vedelo povedať: mami prosím, vezmi ma.. ignorovali by ste ho?” U nás je Izabelka stredobod pozornosti. Počas celého dňa sa jej niekto z rodiny venuje, rozpráva sa s ňou a hrá sa. Samozrejme najčastejšie sme to my dvaja s manželom. Jej úsmev je pre nás od začiatku najväčšou satisfakciou a nemám pocit, že tým, že sa jej venujeme, ju rozmaznávame. Ďalšia vec, s ktorou sa stotožňujem je, že pri tak malých bábätkách nie je dobré, aby bolo denne vystavované veľa cudzím ľuďom. Áno, aj my sme mali pár návštev s viac ľuďmi, ale vždy som bola pri nej a čuduj sa svete,ona je celkom spoločenské dieťa bola z toho rada!
 

RASTOVÝ ŠPURT A PRVÝ ÚSMEV

V druhom mesiaci po pôrode som mala niekedy pocit, že nič iné nerobím len kojím. Bolo to pre to, že Izabelka si prešla tzv. rastovým špurtom- o tomto termíne som netušila, prezradila mi ho až kamoška po tom, čo som sa jej sťažovala. Izabelka v druhom mesiaci šialene rýchlo narástla, až mi to prišlo neuveriteľné. Toto sa však totálne ustálilo. Chválabohu, lebo inak by som už mala 10 kilové dieťa!

Ďalšia prelomová vec, ktorá sa s bábätkom v druhom mesiaci stane je, že sa začne cielene usmievať. U Izabelky sa tak stalo v 7. týždni a keď sa na nás prvýkrát usmiala, bol to jeden z najkrajších momentov aké som doteraz zažila. Odvtedy sa na nás usmieva neustále, stále viac a viac vníma svojich blízkych a je to čarovný pocit. Možno práve pre vyššie uvedené aktivity a postupy sa usmieva veľmi často, a zriedka je plačlivá.

Milé budúce nové mamičky! Ak ste boli doteraz zvyknuté na poriadok, pravidelné a zdravé stravovanie, a sebecký život kedy ste sa starali len o seba, pripravte sa na veľkú životnú zmenu! S bábätkom totiž na poriadok môžete rovno zabudnúť! Predpokladám, že nebudem hovoriť len za seba, že po celom dome sa neustále nachádzajú plienky (čisté aj použité), dudle, hračky, oblečenie… Ale viete čo? Kašlite na to! Toto je teraz asi najmenej podstatné! Užívajte si chvíle strávené s vašim bábätkom, kým vás potrebuje najviac – pretože keď bude už samostatné, už bude neskoro. V dnešnej dobe máme obrovské množstvo informácií a prístupov k výchove dieťaťa – “inšpirácia” na nás vykúka z každej strany a väčšinou z toho tak akurát majú mamičky nervy. Viete čo je podľa mňa najhoršie? Že sa snažíme byť dokonalými matkami. Dokonalý rodič podľa mňa neexistuje, lebo neexistuje ani dokonalé dieťa (okrem toho môjho, samozrejme 😀 ). A preto, prvá vec, čo som sa za 3 mesiace “mamičkovania” naučila, je menej riešiť teóriu a viac si užívať “tu a teraz” s bábätkom.

Prajem krásnu nedeľu

Katka

Komentáre