Čaute žienky! Veríme, že si plánujete užiť dnešnú krásnu slnečnú nedeľu na 100% ale sme veľmi rady, že ešte predtým ste zavítali na náš blog. 🙂 Dnešnú tému sme sa rozhodli venovať budúcim mamičkám, ktoré nemajú s mamičkovaním zatiaľ žiadne skúsenosti. Podľa vašich reakcií sa vám tento okruh tém  páči, a rady ho čítate aj tie z vás, ktoré to nepotrebujú. Ďakujeme za dôveru!

Keď som zistila, že čakám bábo, bola som v tehotenskej a materskej tématike úplne stratená. V našej rodine je to totiž prvé dieťa po 27 rokoch a preto s bábätkami nemám žiadne skúsenosti (a keďže mám 2 mladších bratov, oni už duplom nie). Ešte šťastie, že tehotenstvo trvá 9 mesiacov, budúce mamičky majú aspoň čas prelúskať  a naštudovať si všetky potrebné témy súvisiace s ich novým obdobím.

V prvom trimestri som to odkladala, ale potom už prišiel čas na to, aby som sa postupne so všetkým začala zoznamovať. Najviac easy je nákup oblečenia a malých blbostičiek, ktoré veľa nestoja, čiže aj keď sa to náhodou nepoužije, nebude si človek búchať hlavu o stenu. Na prvý taký väčší problém som narazila pri výbere kočíka. Predsa len, je to investícia nielen finančná, ale aj na dlhšiu dobu, a preto to netreba odfláknuť.

Rozhodla som sa teda, že o mojom postupe pri výbere napíšem na blog, aby som pomohla ďalším, mne podobným ženám, ktoré už pri šesťdesiatej piatej rade od iných mamičiek, a tridsiatej štvrtej značke radšej zavrú počítač a idú sa venovať niečomu, čo ich baví viac (ako to bolo v mojom prípade). Chcela by som upozorniť, že nasledujúce riadky sú čisto moje subjektívne názory a pocity, a preto je dosť možné, že sa s nimi nebudete stotožňovať. Ale výberu kočíka som venovala intenzívne dva týždne svojho života a snažila sa brať do úvahy všetky pre a proti jednotlivých značiek.

Najprv je asi fajn povedať si asi také úplne najzákladnejšie veci o kočíkoch. Väčšina značiek ponúka kočíky v trojkombinácii, čiže dostanete všetky štyri časti v jednej farbe. Niketoré značky ponúkajú možnosť výberu športovej vaničky v inom farebnom prevedení, ako hlbokú vaničku (napr. Cybex). Ja som sa snažila nájsť značku, ktorá by tieto tri kombinácie oddeľovala, žiaľ nepodarilo sa mi to.

Trojkombinácia kočíka obsahuje:

 • podvozok – Toto je asi úplne jasné, na podvozok sa montujú všetky ostatné časti. Je to však veľmi dôôležitá súčasť kočíka.
 • hlboká vanička – Vášmu bábätku bude slúžiť minimálne 6 mesiacov, väčšinou dovtedy, kým nebude samé sedieť.
 • športový kočík – Keď je už bábo väčšie a zvedavšie, a samé sedí, začnete používať športovú časť kočíka.
 • autosedačka– Pri malých bábätkách sa používa autosedačka z trojkombinácie, ktorá sa montuje systémom ISOFIX. Taká klasická autosedačka sa kupuje až neskôr, keď je bábo väčšie a sedí.

Úplne na začiatku svojej cesty za mojím kočíkom som hľadala online. V jednotlivých multibrandových e-shopoch si totiž viete spraviť aspoň ako takú predstavu o ponuke. Pri filtrovaní z obrovského množstva značiek, ktoré ponúka aj náš slovenský trh, som si spravila užší výber 4 značiek, ktoré som si išla potom pozrieť  a vyskúšať osobne. Do top 4 sa u mňa dostali značky Bugaboo, Cybex, Silver Cross a Momon. Nezabudnite, že kočík treba vopred objednať, dodanie trvá väčšinou minimálne mesiac! Pri výbere som postupovala podľa nasledujúcich kritérií:

Budget

Toto je asi najzákladnejšia vec, ktorú si pri výbere musíte určiť. V ponuke sú totiž kočíky rôznych cenových kategórií. A nie vždy musí platiť pravidlo, že čo je najdrahšie, je aj najlepšie (a najkrajšie). Dá sa zohnať kvalitný a pohodlný kočík za 500 ale aj 2500 EUR. Keď si určíte cenový limit, do ktorého by ste sa chceli zmestiť, a hneď vám z celkovej ponuky vypadnú drahšie alebo lacnejšie kočíky. Samozrejme, mnohé baby siahnu po kočíku z druhej ruky. Nie je na tom absolútne nič zlé, len aj v tomto prípade zvážte viacero faktorov aby ste nekupovali mačku vo vreci.

Rozmer

Veľmi praktický bod, pretože rozmer kočíka je veľmi dôležitý z viacerých hľadísk. Ak chodíte autom, bolo by asi vhodné, keby sa vám kočík zmestil do kufra. 🙂 Ak bývate v byte s výťahom, je fajn si zistiť, či sa vám tam kočík zmestí. Niektoré kočíky si vedia nastavovať výšku, ale väčšinou sa to nedá. Berte pre to do úvahy svoju výšku, aby ste sa nemuseli nad kočík príliš skláňať a ničiť si tak kríže (napr. ja som mala značku Bugaboo medzi top 4 ale keď som si ju išla vyskúšať naživo, zistila som, že kočík je príliš nízky – a to ja sama som nízkej postavy). Ak ste si v prvom bode vyfiltrovali zo 150 tich kočíkov polovicu, teraz sa vám výber môže zas o niečo skresal.

Váha

Pre mňa bol tento bod celkom dôležitý, pretože je úplne iné, keď si kočík poťažkáte v predajni raz, a potom keď sa s ním budete naťahovať niekoľkokrát do dňa. Keďže bývame na kopci, moja jediná možnosť, ako sa niekam s bábom dostať bude sadnúť do auta a niekam sa premiestniť, uprednostňovala som ľahšie váhové kategórie. Tu treba povedať, že nižšia váha je väčšinou doménou drahších značiek, aj keď finálny kočík, ktorý som si vybrala, bol až na druhom mieste v “ľahkosti” z celej škály ponúk.

Terén alebo mesto?

Asi už tušíte, či budete viac kočíkovať v prírode alebo v meste (alebo kombinovane). Dbajte teda o to, aby bol na tieto podmienky prispôsobený aj váš kočík. Mestské kočíky majú väčšinou 4 kolesá, ktoré sú také tenšie. Terénne kočíky môžu byť aj trojkolky, a majú kolesá s väčším pružením a hrubšími gumami. Neviem to nazvať úplne presne, ale snáď ste ma pochopili. :-D. Ak plánujete chodiť aj po meste aj do prírody, čo je aj môj prípad, zvoľte radšej terénny kočík. Väčšina z nich má možnosť kolieska rotovať okolo svojej osi, čo je viac než pratické, hlavne ak sa dajú aj zafixovať.

Vychytávky

Dostávame sa k zaujímavej časti pri výbere kočíka a to sú rôzne malé vychytávočky, ktoré vám mnohokrát pomôžu rozhodnúť sa. Možno sa vám totiž ku koncu bude zdať, že máte vybraté veľmi podobné typy kočíkov. Potom je na mieste informovať sa napríklad o možnosti  polohovateľnosti lehátka, čo je veľká výhoda, ak bábätko trpí refluxom (to sa samzrejme nedá predvídať, a preto je vhodné to preventívne mať). Veľkou výhodou je aj možnosť vertikálneho hojdania kočíku, bábätko sa predsa len bude ľahšie uspávať. Super vychytávka je aj možnosť sklopenia strechy a vytvorenie prirodzenej clony pre bábätko. Väčšina značiek toto nemá, a ponúka externý slnečník, alebo iný typ ochrany pred slnkom alebo snežením.

Píslušenstvo

Určite si vopred zistite, čo všetko máte v cene kočíka. Aby sa vám nestalo, že pri nákupe potrebného príslušenstva sa vám cena o dosť navýši. Také základné veci, čo by ste asi mali riešiť sú napr. sieťka proti hmyzu, rukavice na zimné mesiace, matrac, niektoré kočíky majú vo výbave aj tašku, prebaľovaciu podložku, atď.

Dizajn

Nebudeme si klamať: sme ženy, a preto je pre väčšinu z nás dizajn dosť dôležitý. Tu záleží od osobného vkusu. Ja som hľadala kočík pre dievčatko, ktorý by nevyzeral prvoplánovo dievčensky, ale aby sa pri kočíkovaní hodil aj môjmu mužovi. Mám rada jednoduchý a minimalistický dizajn so zaujímavými detailmi. Tiež som brala do úvahy, že ideme do leta, a preto som nechcela žiadne tmavé a smutné farby (to by som nechcela ani keby sme šli do zimy a čakali chlapca). Taký môj osobný subjektívny názor je, že prémiové rady niektorých značiek majú naozaj pre mňa neľúbivý dizajn (napr. Cybex Jeremy Scott som vôbec nepochopila). Nevadí, aspoň sme ušetrili. 😀

Pocit

Na a v neposlednom rade, ide aj o pocit. Tu by som vám chcela v krátkosti zhrnúť môj príbeh. S manželom chodíme do kina v nákupnom centre Bory Mall. Keď som ešte vôbec neriešila výbavičku, zastavili sme sa v nádhernom obchode Baby Prestige, ktorý vyzerá skutočne ako z rozprávky. Tam som zbadala kočík, ktorý sa mi zapáčil na prvý pohľad. Keď sme sa dostali do štádia reálneho výberu kočíka, brala som ho do úvahy, aj keď som sa snažila reálne zhodnotiť všetky pre a proti tejto ako aj ostatných značiek v mojom užšom výbere. Mala som šťastie, pretože kočík nesklamal ani v ostatných bodoch ako je dizajn. A preto som sa rozhodla pre neho. Bol to teda prvý pocit, na ktorý som dala.

 

MÔJ VÝBER KOČÍKA

Predstavujem vám môj výber kočíka: bola to láska na prvý pohľad! Taliansku značku Momon na Slovensku zastupuje jedine už spomínaný obchod Baby Prestige (nájdete ich aj online na www.babyprestige.sk). Táto značka je na Slovensku menej známa a preto som rada, že môj kočík bude originálny a nebude ako každý druhý na ulici. Na prvý pohľad ma tento kočík zaujal decentným a netradičným dizajnom. Nuž a neskôr som si o ňom naštudovala do detailov a tu sú dôvody, prečo v mojom pátraní po dokonalom kočíku vyhral prvenstvo.

            

 • Taliansky dizajn – milujem béžovú farbu! Je dostatočne dievčenská, ale nie infantilná. Konkrétne táto farba sa volá velvet champagne. Materiál je naozaj veľmi orginálny – zamat. Tento zamat je však priedušný a teda vhodný aj na používanie v letných mesiacoch.
 • Kočík je síce štvorkolka, ale predné kolesá sa dajú otáčať o 360 stupňov. Kolesá majú tlmiče nárazov, preto je absolútne vhodný aj do terénnych podmienok (to mám overené aj od kamarátky). Sú aj dostatočne veľké. Nakoľko bývame pri lese, určite plánujem chodiť na dlhé prechádzky do prírody.
 • Rukoväť je v eko koži a môžete si ju nastaviť podľa svojej výšky.
 • Veľmi sa mi páči jeho hlboká vanička, ktorá je o niečo hlbšia ako majú ostatné značky. Bábätko sa teda bude v prvých mesiacoch cítiť veľmi pohodlne a bezpečne. Obsahuje aj polohovateľnú opierku hlavy.
 • Športová časť má superpohodlné sedadlo a päťbodový bezpečnostný pás.
 • Obe časti je možné otočiť v smere aj proti smeru matky.
 • Veľmi ma potešilo aj príslušenstvo ku kočíku, ktoré je v cene: napr. sieťka proti hmyzu, taška s úchytmi na kočík, pláštenka do dažďa, košík v spodnej časti.

Môj budúci kočík si môžete detailnejšie pozrieť TU.

   

Pôvodne som o výbere svojho kočíka nemala v pláne písať, lebo som si nemyslela, že by to niekoho mohlo zaujímať. Ale viaceré z vás mi písali na instagrame a preto som sa rozhodla sa s vami o túto skúsenosť podeliť. Kočík ešte nemáme doma, lebo doma sme poverčiví a preto po neho manžel pôjde až po pôrode. V obchode Baby Prestige majú veľmi ochotný personál,  a nemali problém s uskladnením. Prikladám aj fotku, ktorej zverejnenie nebolo vôbec plánované, o čom svedčí moje oblečenie aj výraz. 😀 Ale zachytáva veľmi významný moment, kedy som predavačke hovorila: TENTO BERIEME!

Dievčatá, verím, že vás tento článok neunudil a že mnohým z vás pomôže pri tom, ako budú vyberať kočík. Je to celkom veľké rozhodnutie a preto je dôležité si ho poriadne premyslieť. Ja sa na ten svoj kočík naozaj veľmi teším:-)

Prajem peknú nedeľu

Katka

 

 

 

Komentáre