Ahojte dievčatá! Aj vy cítite ten príval energie, ktorý so sebou prináša jar? My jar milujeme najviac z celého roka, pretože okrem toho, že sa prebúdza príroda, máme pocit, že po zimnom spánku sa prebúdzajú aj ľudia – hlavne my ženy začíname myslieť na to, že za pár mesiacov sa pôjde do plaviek a preto začíname s novou energiou riešiť športy a stravu. Minule sme kecali s jednou z vás o tom, prečo sa jej nedarí schudnúť. Veď predsa chodí cvičiť, zdravo sa stravuje… nakoniec sme prišli veci na koreň. Problém bol ten, že neodoláva sladeným nápojom. A preto sme sa dnešný článok rozhodli venovať  tak prostej a jednoduchej, napriek tomu veľmi dôležitej súčasti našich životov – VODE!

Je to niečo ako v rozprávke soľ nad zlato. Kráľ soľ nepovažoval za dôležitú, až kým o ňu prišiel. Pre väčšinu z nás je pitná voda absolútne normálnou súčasťou našich životov, ani si len nevieme predstaviť, že by sme ju nemali. Práve preto podľa nás stále väčšina ľudí siaha po sladených nápojoch. Ak k nim patríte aj vy, budeme veľmi rady, keď vás tento článok inšpiruje k zmene.

My už niekoľko rokov pijeme len vodu! Zo začiatku to bolo čudné, ale dnes si nevieme predstaviť dennodenne dávať do seba džús plný cukru alebo kolové nápoje. Voda je skvelá, je zdravá, je čistá a to je presne to, čo chceme do svojich telíčok dať, nie?

Človek denno denne vylúči cca 2,5 litra vody, všetka voda sa vymení v cca dvojtýždňovom intervale. Na to, aby sme túto bilanciu vyrovnali, mali by sme také isté množstvo aj prijať. Sčasti vodu tekutiny príjmame v potravinách, ale pitný režim je pre fungovanie našich organizmov nesmierne dôležitý!

Tu je pár benefitov, ktoré sme pre vás o vode zhromaždili:

  • HYDRATÁCIA – toto je asi alfa omega! Každý organizmus potrebuje hydratáciu a ak si myslíte, že ju dosiahnete sladenými nápojmi, veľmi sa mýlite! Dehydratácia sa okamžite odrzkadlí na vašej pleti – to je také naše zrkadlo. Preto ak máte suchú pleť, pite viac vody! Okrem toho dehydrované telo má za následok zápaly v ústnej dutine, zubné kazy a s tým súvisiace zápachy – to je asi nočná mora každej ženy, nie?
  • KARDIOVASKULÁRNE ZDRAVIE– dehydratácia môže spôsobiť to, že aj pár schodov navyše bude spôsobovať problémy – zvyšuje sa ňou totiž hustota krvi a srdce musí pracovať ťažšie, aby dostavilo dostatok kyslíka do buniek. Horší prietok vedie k únave, nervozite a niekedy i k bolestiam hlavy
  • TERMOREGULAČNÁ ÚLOHA – Voda dokáže regulovať teplotu tela a udržiavať ho v ideálnej teplote. Dodržiavaním pitného režimu zabraňujeme prehriatiu organizmu- hlavne v letných mesiacoch, počas tropických horúčav v správach niekedy hlásia, že ľudia na uliciach odpadávajú- to je preto, lebo pitný režim zanedbali a sú dehydrovaní.
  • ČISTIACA ÚLOHA – Práve voda je to, čo nám v detoxikácii najviac pomáha! Čím viac jej totiž prejde našou látkovou výmenou, tým viac škodlivých látok sa z nášho telo vylúči. Preto, keď sme chorí, lekári nám odporúčajú veľa piť – a nemyslia tým alkohol alebo Fantu!!! Nedostatok vody môže tiež spôsobiť spomalenie činnosti pečene v dôsledku nahromadenia toxínov v tele.
  • POMOC KĹBOM A SVALOM – Voda predstavuje veľkú časť tekutiny, ktorá maže vaše kĺby a svaly. Aj keď nie je jediným prvkom spojeným so svalovými kŕčmi, športovci si už dávno uvedomili, že aj mierna dehydratácia môže spôsobiť kŕče. Takže pitie vody pred, počas a po cvičení môže tiež znížiť svalové kŕče a predčasnú únavu.

 

Tak čo, dievčatá? Veríme, že ak ste práve v ruke držali nejaký sladený nápoj, tak ste ho počas čítania tohto článku odložili pekne bokom (musíme sa priznať, že pred jeho písaním si Katka chcela spraviť sobotnú pohodičku s Aperol Spritzom, z ktorého si dala dva glgy a vyliala ho do drezu –  ten cukor už prosto cítime!!!). Otázka však ešte znie: Akú vodu máme piť?

Veľmi rady by sme vám na túto otázku odpovedali: Najlepšia je voda z točky- ako tomu kedysi bolo pri studniach… Avšak žiaľ toto si netrúfame povedať, pokiaľ nežijete niekde v civilizáciou zabudnutou dedinkou… Na druhej strane, vždy lepšia voda z vodovodu ako sladený nápoj!

My sme našli riešenie v minerálnych vodách, ktoré okrem iného dodávajú nášmu telu aj potrebné minerály – toto je veľmi dôležité hlavne v letných mesiacoch a netreba na to zabudnúť! Viete, čo je super? Že na Slovensku máme veľmi veľa prírodných minerálnych prameňov, ktoré vyvierajú zo zeme a preto naozaj nie je potrebné, aby sme kupovali tie najdrahšie minerálky, ktoré dovážajú z francúzskych Álp (my sme toho názoru, že čím bližšie sa niečo nachádza, tým to je lepšie – preto vivat slovenské potraviny!!!

Minulý rok sme objavili slovenskú minerálnu vodu s obsahom magnézia a vápnika – Gemerku. Bolo to na ceste na druhý deň festivalu Pohoda, po prebdenej prvej noci. Poznáte ten pocit, keď sa cítite, ako by vás prešiel traktor? No tak sme si na benzínke kúpili Gemerku a čuduj sa svete, to akoby sme si dali infúzku do našich unavených tiel!  Teraz už vieme, že kombinácia magnézia a vápnika zmierňuje príznaky únavy. Magnézium pôsobí antistresovo, povzbudivo a má regeneračné účinky. Vápnik okrem iného napomáha vstrebávaniu magnézia do tela. Museli sme sa o toto s vami podeliť, pretože áno, zázračná voda existuje!!!

Mimochodom, budúcu nedeľu sa koná v Bratislave podujatie Just Neon Yoga (www.justneonyoga.sk), kde budete môcť Gemerku ochutnať na vlastnej koži. Ak ste sa ešte neprihlásili, smelo do toho, za nás tam ide Katka, tak sa budeme tešiť, keď sa stretneme!

Záverom by sme vám chceli povedať jednu takú milú vec. 17.4.2018 naša Kattivka bude oslavovať tretie narodeniny! Znie to neuveriteľne, ale sme tu pre vás už tri roky a naša práca pre vás nám robí stále väčšiu a väčšiu radosť! Okrem toho, že sa môžete tešiť na rôzne súťaže a zľavy, chceli sme vám povedať, že ak by ste našej milovanej “Kattivke” chceli poslať nejaké prianie k narodkám, môžete tak spraviť na všetkých našich komunikačných kanáloch (email, instagram, facebook). Počas celého dňa ich budeme postupne zverejňovať na stories. Vieme, že mnohé z vás nám napíšu, pretože náš vzťah s vami nie je čisto pracovný a veríme, že to cítite. 🙂

Prajeme krásny zvyšok nedele

Katka a Iva

 

 

Komentáre