Ahojte baby! Ten čas neskutočne letí, nemyslíte? O týždeň tu máme prvú adventnú nedeľu no a my vám môžeme už teraz sľúbiť, že počas decembra pre vás pripravujeme zaujímavé články ohľadom tipov na darčeky. No ale nepredbiehajme, ešte stále môžme byť v kľude, pretože do Vianoc nám ostáva presne mesiac!

Asi to neviete, ale napriek tomu, že Katka je momentálne na materskej, sme v neustálom každodennom kontakte a chystáme pre vás rôzne zaujímavosti. No a sem tam si okrem výmeny pracovných správ nájdeme čas aj na to, aby sme sa jedna druhej posťažovali na svoj aktuálny zdravotný a nervový stav. Rozumej : Ivka na nervy z veľa roboty, Katka na nervy z materskej. 😀 To, že v takýchto nie úplne kľudných životných etapách je dôležité brať magnézium, už samozrejme vieme – a tým pádom to viete aj vy, lebo sme to už veľakrát omieľali, či na instagrame, alebo tu na blogu. Ale Katka minule prišla s novinkou. Nejako jej totiž začali “blednúť” zuby a celkovo cítila, že s nimi niečo nie je v poriadku. Prišli sme na to, že Katke ako dojčiacej mamine, chýba vápnik. A tak sme sa rozhodli, že si na vápnik posvietime aj v dnešnom článku na blogu. A výsledky nás mimoriadne prekvapili. Ale poďme pekne postupne.

PREČO JE VÁPNIK DÔLEŽITÝ?

Vápnik patrí k najdôležitejším a najrozšírenejším minerálom v ľudskom organizme. V telách stavovcov je základnou súčasťou kostí a zubov, nachádza sa ale i vo svaloch, krvi a ďalších telesných tkanivách. V ľudskom organizme máme 1 – 2,2 kg vápnika. Jeho nedostatok môže spôsobiť poruchy rastu u detí, u dospelých rednutie či mäknutie kostí. Vápnik sa zúčastňuje na množstve dôležitých procesov, spomeňme napr. činnosť srdca, podporuje metabolizmus železa v organizme, má preventabilné účinky pokiaľ ide o vznik artritídy, dôležitý je pre pokojný spánok alebo pomáha aj pri ťažkostiach s chrbticou a bolestiach chrbta.

NEDOSTATOK ALEBO NADBYTOK VÁPNIKA

Znie to divne, ale na naše telo môže negatívne pôsobiť nedostatok ale aj prebytok vápnika. Koľko by sme ho teda mali denne prijať? Dospelí by denne mali prijať od 0,8 do 1,2 g, deti vo veku 1 – 12 rokov 1 g, dospievajúci chlapci  1,4 g, dospievajúce  dievčatá 1 – 1,3 g, dospelé ženy 0,8 g, tehotné ženy 1,5 g a dojčiace  matky 2 g. Nadbytok vápnika nie je pre organizmus dobrý, môže spôsobovať kalcifikáciu mäkkých tkanív, srdcové poruchy či stáť za vznikom obličkových kameňov. Preto si dávajte pozor na správne množstvo, ktoré denne prijmete. No a tiež si treba dávať pozor na to, aby ste vápnik správne kombinovali, aby sa dobre vstrebával. My okrem vápnika v strave uprednostňujeme jeho príjem v minerálnej vode Gemerka, ktorá ich má spolu s magnéziom ideálne nakombinované. Pravidelné pitie minerálnej vody Gemerka vhodne dopĺňa dennú potrebu týchto životne dôležitých minerálov, tým najprirodzenejším spôsobom, v optimálnom pomere 3:1 (Ca:Mg). Keď vypijete za deň 1,5 litrovú fľašu Gemerky, pokryje vám to ideálne denné množstvo týchto dvoch minerálov. Ich ideálny pomer zabezpečuje efektívne vstrebávanie.

NEBEZPEČENSTVO V ZIMNOM OBDOBÍ

Zima nám už pomaly klope na dvere, a aj keď to tak vonku momentálne vôbec nevyzerá, kedykoľvek už môže prísť prvý sneh. Bolo by fajn, keby to neprekvapilo ako každoročne cestárov! 😀 Čo tým myslíme? V zimnom období sa totiž zvyšuje riziko zlomenín, ktoré si každoročne ľudia spôsobujú pri lyžovačkách alebo aj pri obyčajnej námraze. Ak nechcete patriť medzi nich, určite je fajn myslieť na prevenciu. Nedostatok vápnika totiž zbytočným a únavovým zlomeninám doslova nahráva!

PREVENCIA OSTEOPORÓZY

Osteoporóza (riedke kosti) je ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, ktorá sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kosti, čo vedie k oslabeniu pevnosti kosti a tým k zvýšenej lámavosti. Táto choroba postihuje v populácii hlavne staré osoby a ženy v prechode. Odhaduje sa, že rizikom osteoporotickej zlomeniny je ohrozená asi každá tretia žena a asi každý šiesty muž vo veku nad 50 rokov. To predstavuje asi 6-8% populácie. Osteoporóze sa nevenuje pozornosť pre ňu samotnú, ale pre jej komplikácie – zlomeniny, ktoré spôsobuje. Možno máte pocit, že to práve teraz nemusíte riešiť, ale osteoporózu je dobré vnímať a snažiť sa jej preventívne vyhnúť práve dopĺňaním vhodného množstva vápnika. Je to totiž choroba ktorá sa môže prejaviť zo dňa na deň, bez toho aby sme o nej predtým vedeli. A keďže sa týka prevažne žien, je dobré o tom hovoriť a vnímať to.

DÔLEŽITOSŤ VÁPNIKA PRED MENŠTRUÁCIOU

Aj vy máte silný PMS a neviete čo s tým robiť? Pravdepodobne vám chýba vápnik. Ženy by si mali najmä v poslednom týždni pred menštruáciou zabezpečiť dostatočný prísun vápnika – ak je ho málo, môže sa podpísať pod nervozitu a napätie. Počas menštruácie potreba tohto minerálu narastá, bez dostatku vápnika sa zvyšuje riziko, že budete trpieť menštruačnými ťažkosťami.

TEHOTNÉ A DOJČIACE ŽENY

No a tu sa dostávame ku Katkinmu problému so zubami. Súvisí totiž práve s nedostatkom vápnika. Počas dojčenia totiž žena odovzdáva svojmu bábätku to najlepšie zo seba a výnimkou nie je ani vápnik. V tomto období je prísun extra vápnika nutnosť, ktorá je nielen pre rast vášho bábätka, ale aj pre zuby, kĺby a prevenciu osteoporózy dojčiacej mamičky. Je všeobecne známe, že ženy, ktoré dojčia majú zvýšenú chuť na sladké (pretože materské mlieko je sladké a tiež pre to, že veľakrát nemajú čas sa poriadne najesť a preto siahajú po okamžitej energii). Pri spracovávaní cukru sa však v tele spotrebováva vápnik. Jeho nedostatok sa môže prejaviť vyššou kazivosťou zubov, zhoršenou kvalitou vlasov a pleti a tiež únavou.

V tehotenstve je prísun vápnika takisto veľmi dôležitý. Vápnik je základným stavebným prvkom plodu a pre neho aj matku je nevyhnutným minerálom. Najviac vápnika si plod vyžaduje v prvých troch mesiacoch tehotenstva. Ak ho nezíska zo stravy, bude si ho brať z kostí. Spotreba vápnika by sa mala behom tehotenstva zvýšiť na dvojnásobok. Čiže minimálne na 1 200 mg denne.

MINERÁL MLADOSTI

Ak sme vás ešte stále nemotivovali, treba povedať, že pravidelným a dostatočným príjmom vápnika si zlepšujeme imunitu a znižuje alergické reakcie. No a je dobré vedieť aj to, že vápnik podporuje omladzovanie organizmu, pridáva koži pevnosť a pružnosť, vlasom lesk a nechtom krásu. A to už predsa len je asi pre všetky ženy obrovská motivácia k tomu, aby vnímali jeho dostatočný príjem. Podľa nás si stačí jednoducho zvyknúť na pitie minerálnej vody Gemerka a už sa jednoducho o nič nemusíte starať. Tak si nezabudnite spraviť dostatočné zásoby a majte ju vždy po ruke!

Baby keby ste vedeli ako vznikal tento článok, dosť sa pobavíte (my to máme vo whatsapp zaevidované:-D). Každopádne, blogovanie nám chýba a preto sa budeme snažiť uverejňovať stále nové a nové zaujímavé témy. Ak by ste mali nejaké tipy, napíšte nám na instagram!

Krásny zvyšok víkendu

Katka a Iva

 

 

 

Komentáre