Čaute baby! Už dávnejšie sme sa Vám neprihlásili v strede týždňa, pretože pre Vás pripravujeme nové kolekcie a máme menej času. Ale budeme sa snažiť túto medzeru vyplniť a články pridávať čo najčastejšie. Určite ste si všimli, že nám pribudla aj anglická verzia blogu, čomu sa veľmi tešíme a veríme, že Vás tu bude stále viac a viac, možno aj zahraničných návštevníčiek. 🙂

Mnohí sa nás pýtajú, prečo nepíšeme články iba o móde, veď máme vlastnú značku a predsa firemné blogy vznikajú na podporu predaja. Lenže my chceme písať o všetkom, čo nás zaujíma a čo by eventuelne mohlo zaujímať aj Vás a verte, či nie, tento blog je absolútne neutrálne územie, čo sa týka reklamy, na čo sme veľmi pyšné! Robíme to pre Vás!

Už dávnejšie nás napadlo, že by sme vrámci blogu mohli založiť takzvanú abecedu super zdravých potravín, aby sme vrámci jednotlivých receptov nemuseli riešiť účinky jednotlivých zložiek, ale aby ste si o nich vedeli prečítať zvlášť. Toto je téma, ktorá nás v posledných rokoch absolútne pohltila a veľmi by sme si priali, aby sme Vás na to namotali. Pretože keď do seba človek tankuje ten najlepší benzín, jeho výkon je omnoho vyšší a vydrží v dobrom stave dlhšie! A je nám úplne jasné, že naše rovesníčky okolo tridsiatky už asi intenzívne riešia vrásky a prvé náznaky starnutia. Nuž baby, ideme v tom spolu, a tento boj sa budeme snažiť spomaliť čo najviac, a prirodzeným spôsobom, dobre?

Takže dnes začíname prvou superpotravinou, ktorá je megazdravá a jej chuť je v podstate celkom neutrálna, takže ju môžete použiť do strááášne veľa receptov. 

Avokádo

Je to ovocie hruškovitého tvaru, ktoré sa originálne volá persea americana, alebo hruškovec americký (tieto slovenské názvy sú top ?). Začalo sa pestovať v Mexiku a dodnes je táto krajina jeho najvýznamnejší producent. Obsahuje 80% tuku, preto sa mu niektorí vyhýbajú. Ale tento tuk  je jeho najväčším benefitom a netreba sa ho báť, lebo nám vlastne pomáha chudnúť. Je pre nás omnoho prínosnejší, ako fruktóza, ktorá sa vyskytuje v ostatnom ovocí. Nejde o normálny tuk, ale o kyselinu olejovú, ktorá je hlavnou zložkou olivového oleja. Ten je známy okrem iného aj protizápalovými účinkami.

Konzumácia avokáda tvorí základ pre zdravú, pružnú a zvlhčenú pokožku. Je totiž zdrojom omega mastných kyselín, ktoré redukujú podráždenie a začervenanie kože, podporujú tvorbu kolagénu a pomáhajú telu opravovať poškodené bunky. 

Zoznam vitamínov a minerálov nebudeme menovať, lebo je sakramentsky dlhý. Čo stojí za spomenutie je, že avokádo obsahuje vysoký obsah vlákniny, ktorá má veľký vplyv na chudnutie, pomáha Vám citiť sa plnšie počas dlhšej doby, v priemere 3 hodiny nebudete na jedlo ani pomýšľať. Obsahuje antioxidant glutatión, ktorý chráni pred srdcovocievnymi ochoreniami a spomaľuje prejavy starnutia. To je niečo pre nás! 🙂

Tým, že avokádo má dosť hrubú šupu, sa zabraňuje prieniku akýchkoľvek chemických postrekov, a teda sa považuje za jedno z najčistejších ovocí. Vďaka tomuto faktu sa nemusíte báť, že jeho chuť alebo účinok bude znehodnotená pesticídmi, alebo inými škodlivými látkami.

Obsahuje najvyššiu dávku rastlinných proteínov, to sme spomínali už pred dvoma týždňami v článku: TOP PROTEÍNOVÉ RAŇAJKY, Z KTORÝCH SCHUDNEŠ, AJ KEĎ NECHCEŠ! Náš tip: Skombinujte na raňajky avokádo s cottage cheesom a na jedlo ani nepomyslíte až do obeda!

Druhy avokáda

Celosvetovo existuje niekoľko desiatok odrôd avokáda, v našich končinách v potravinách väčšinou dostať len dva- Hass a Fuerte. Líšia sa v podstate len farbou šupky a konzistenciou, chuťou ani moc nie.

Hass – je celosvetovo najpestovanejšia, má tmavšiu hrbolatú šupku a je mäkšie. Je vhodnejšie na nátierky

Fuerte – šupka je zelená a hladká, vo vnútri je tvrdšie. Je vhodnejšie do šalátov.

Treba si vyskúšať oba druhy, každému vyhovuje niečo iné. Niekedy v našich potravinách dostať nezrelé avokádo fuerte úplne tvrdé, nechajte ho v tom prípade pár dní odpočívať, kým trochu zmäkne a dozreje.

Ak nemáte skúsenosť s tým, ako avokádo otvoriť a nakrájať, tu je návod!

Avokádo je supervhodné do šalátov, ako príloha k mäsu, je základnou ingredienciou k legendárnej mexickej nátierke guacamole, dajú sa z neho robiť masky na tvár, na vlasy. Prosto je to superpotravina ako sa patrí, a my sa už tešíme, keď s Vami budeme zdieľať ďalšie recepty z nej!

Keby sa Vám chcelo za náš blog zahlasovať v ankete Bloger roka 2017, môžete tak v rýchlosti urobiť  TU! Momentálne sme na 16. mieste v kategórii Nováčik, a hlasuje sa do konca apríla, takže ešte máme šancu sa posunúť vyššie. Budeme vďačné za každý Váš hlas! 🙂

Prajeme peknú aprílovú stredu, a nenechajte sa vykoľajiť počasím, THINK POSITIVE! 🙂

Vaše Katka a Iva

Komentáre