Ahojte dievčatá!  Po nejakom čase sme tu opäť s našim článkom na blog. Je pravda, že momentálne nám na neho neostáva veľa času, ale veríme, že nám napriek tomu.ostanete verné a že si vychutnáte dnešný článok. 🙂

V posledných mesiacoch obe prežívame krásne, ale náročné životné etapy, a preto si na seba musíme dávať pozor možno trochu viac ako obvykle. Preto sme si dnes posvietili na zaujímavú tému, ktorou je starostlivosť o zuby v hormonálne nevyvážených životných obdobiach. A aby mal tento článok pre vás ešte väčšiu hodnotu, rozhodli sme sa kontaktovať zubného lekára Mudr. Borisa Kotúľa zo zubnej kliniky Stomalab Swiss Dental v Bratislave, aby nám zodpovedal na otázky, ktoré nás zaujímali.

PREČO JE DÔLEŽITÉ MAŤ ZDRAVÉ ZUBY?

Dôležitosť orálneho zdravia je rovnako podstatná ako zdravie akejkoľvek inej časti ľudského tela. Ľudský organizmus predstavuje jeden celok, v ktorom je všetko poprepájané. Aj bežné ochorenie ako zubný kaz môže mať vplyv na ďalšie orgány v našom tele. Baktérie zo zubného kazu sa po prieniku do  nervovocievneho zväzku zuba môžu krvnou cestou dostať do vzdialenejších orgánov, kde vyvolávajú zápal alebo zhoršujú stav a komplikujú liečbu už postihnutého orgánu. Preto kladieme dôraz na prevenciu akýchkoľvek ochorení, vrátane ochorení zubov. 

AKO SÚVISÍ VÁPNIK SO ZDRAVÝMI ZUBAMI?

Vápnik je jednou zo základných zložiek tvrdých zubných tkanív. Dostatočné množstvo vápnika zohráva dôležitú úlohu v prevencii proti vzniku zubného kazu. Vápnik, sa ako dôležitá súčasť sliny zúčastňuje na reminerálizácii zubov, čím dokáže začínajúci zubný kaz spolu s fluoridmi „vyliečiť“ v rámci remineralizačných procesov.

OBDOBIE TEHOTENSTVA A DOJČENIA

Tehotenstvo, ako aj dojčenie predstavujú obdobie ženy, počas ktorého dochádza k výrazným hormonálnym zmenám. Kvôli týmto zmenám dochádza k zmene chutí u budúcej mamičky, čo je jednou z hlavných príčin vzniku komplikácií so zubami počas tehotenstva. Väčšinou dochádza k zmene chutí v prospech sladkého, poprípade kyslého, čo vedie k zvýšenému riziku vzniku zubného kazu, prípadne vzniku erozívnych zmien, na ktoré si treba dávať pozor  hlavne v prvom trimestri tehotenstva, pre ktorý sú typické ranné nevoľnosti. Hormonálne zmeny môžu tiež prispieť k zvýšenej náchylnosti k zápalu ďasien. Práve z týchto dôvodov je starostlivosť o zuby v tomto období veľmi dôležitá. Je potrebné absolvovanie dentálnej hygieny. Je dôležité poznať aj správnu techniku čistenia zubov, kladie sa dôraz na čistenie medzizubných priestorov pomocou medzizubných kefiek a tiež na pravidelnú návštevu zubného lekára. Len tak dokážeme predísť akýmkoľvek komplikáciám, ktoré môžu vzniknúť. Dôležitou súčasťou je motivácia a inštruktáž budúcej mamičky ako sa správne starať o ústnu dutinu a prvé zúbky svojho dieťaťa.

Naša poznámka: V období do 7mesiaca tehotenstva sme pravidelne pili Gemerku, ktorá obsahuje magnézium spolu s vápnikom, čiže ideálnu kombináciu pre tehuľky. Magnéziovú vodu sme pili už aj pred tehotenstvom (Katka aj po pôrode, v období dojčenia). Pravidelné pitie minerálnej vody Gemerka vhodne dopĺňa dennú potrebu životne dôležitých minerálov – magnézia a vápnika, tým najprirodzenejším spôsobom,v optimálnom pomere 1:3 (Mg:Ca).

PRISPIEVA ZVÝŠENÝ PRÍJEM VÁPNIKA V TEHOTENSTVE KU ZDRAVÝM ZUBOM DIEŤAŤA?

Vápnik predstavuje základnú stavebnú zložku kostí a zubov. Jeho dostatočný príjem je dôležitý pre zachovanie správnej štruktúry týchto tkanív. V počiatočných štádiách tehotenstva sa vápnik odčerpáva zo zásob, ktoré sú v kostiach matky. Ženy by preto už pred otehotnením mali dbať na jeho dostatočný príjem, aby sa so zvýšenou potrebou vápnika dobre vyrovnali. Telo tehotnej ako aj kojacej ženy si vyžaduje zvýšený príjem živín. Pri zníženom príjme vápnika hrozí vznik osteoporózy u matky, tvorba nedostatočne pevného skeletu a odvápnených zubov u plodu. Doporučená denná dávka vápnika je pre tehotné ženy 1 500 mg a pre ženy kojace 2 000 mg, jeho zdrojom je hlavne mlieko a mliečne produkty, minerálne vody, ryby, orechy, marhule, zelenina a iné.

STAROSTLIVOSŤ O ZUBY V PUBERTE

Puberta je súčasťou vývinu každého jedinca. Ide o obdobie, v ktorom dochádza k výrazným hormonálnym zmenám. Počas puberty sa dieťa mení. Mení sa jeho výzor, formuje sa osobnosť a taktiež sa menia aj jeho záujmy. Deti v puberte si väčšinou nevedia uvedomiť dôležitosť hygieny o svoje zuby. Zuby sa im umývať nechce, nebaví ich to. Najdôležitejšou vecou pri dieťati, ktoré sa nachádza v období puberty je jeho motivácia, pravidelná návšteva zubného lekára, dentálneho hygienika, kladenie dôrazu na dôležitosť starostlivosti o svoje zuby. 

 

MENOPAUZA

Je obdobím veľkých hormonálnych zmien v živote ženy, ktoré obvykle nastupuje niekedy medzi 45. až 55. rokom. V tomto období prirodzene klesá funkcia vaječníkov, znižuje sa tvorba hormónov estrogénu a progesterónu a zastavuje sa menštruačný cyklus, čo má za následok hormonálne, telesné a psychické zmeny. Toto nekomfortné obdobie je žiaľ predzvesťou rýchlejšieho procesu starnutia a je sprevádzané vyšším úbytkom vápnika z kostí. Následkom straty ženských hormónov sa u niektorých vápnik doslova vyplavuje z kostí, preto je potrebné pravidelne ho dopĺňať. V období menopauzy je odporúčaný denný príjem vápnika 1 200 mg v prípade, že žena užíva hormonálnu substitučnú liečbu. Ak ju neužíva, mali by ste denne prijať až 1 500 mg vápnika.

STARŠÍ ĽUDIA

Starostlivosť o zuby je dôležitá v každom veku. Starší ľudia majú častokrát v ústnej dutine prítomnú zubnú náhradu, či už fixnú, alebo snímateľnú. Veľa z nich si myslí, že keď prišli o svoje vlastné zuby o náhradu sa starať netreba, čo je omyl. O každú zubnú náhradu sa musíme starať. V prípade snímateľnej náhrady ju pravidelne vyberať a čistiť. K fixnej náhrade pristupujeme akoby to boli naše vlastné zuby. Používame mäkkú zubnú kefku, medzizubné kefky a v prípade, že to náhrada dovoľuje, použijeme aj dentálnu niť. 

Ročné dieťa potrebuje denne prijať 800 mg vápnika, školák 1000 mg a dospievajúci až 1200 mg. Odporúčaný denný príjem pre dospelé ženy je 800-900 mg a pre mužov 900-1000 mg. Počas tehotenstva a dojčenia potreba stúpa na 1300 a1500 mg. Výskumné štúdie poukazujú, že príjem vápnika na Slovensku nedosahuje odporúčané množstvo. Poďme to spoločne zmeniť!

Prajeme krásny zvyšok dňa

Katka a Iva

Komentáre