Ahojte dievčatá! Ako ste si určite všimli na našich sociálnych sieťach, minulý týždeň jedna z nás navštívila jedno z najznámejších európskych miest, Barcelonu. Mnohé z vás nám písali, že by ste boli rady, keby sme sa s Vami podelili o tipy na zaujímavé miesta. Dnešný článok si preto pre vás pripravila Katka, ktorá vám spísala najzaujímavejšie veci, ktoré v Barcelone zažila. Mimochodom, sledujete nás na facebooku a instagrame? Ak nie, do toho! Zverejňujeme tam veľa zaujímavých a aj vtipných vecí! Na facebooku sme pod menom “Kattiva Trends” a na instagrame sme @kattiva_trends. 🙂

S mojou maminou sme si už dlho hovorili, že by sme si chceli spraviť taký “girly” víkend a navštíviť nejaké zaujímavé európske mesto. Napriek tomu, že som pochodila skoro celú Európu a milujem Taliansko a Rím, moja voľba padla jednoznačne na španielsku Barcelonu. A prečo? Lebo to mesto má gule, ide s dobou a je mega fotogenické!

Ak očakávate ruiny zo stredoveku, to vás sklamem. Barcelona je mesto moderné, farebné a hlavne štýlové. Hlavný kredit tohto mesta jednoznačne patrí architektovi Antoni Gaudí, ktorý v minulom storočí zmenil svetový pohľad na architektúru a dá sa povedať, že dnešnú podobu Barcelony vytvoril práve on. Umelec, ktorý čerpal inšpiráciu hlavne v prírode, pristupoval k jednotlivým dielam s nesmiernym zmyslom pre detail a je fascinujúce, čo dokázal na tú dobu vytvoriť.

S maminou sme toho teda pochodili naozaj dosť a preto som si pre vás pripravila zoznam vecí, ktoré by ste naozaj nemali zmeškať, keď pôjdete do Barcelony.

Tu je zopár mojich rád pred cestou:

  • Musím naozaj pochváliť aplikáciu Google Maps, kde sa dá vytvoriť vlastná mapa. A teda už pred tripom som si spravila zoznam vecí, ktoré chceme zažiť (vrátane odporúčaných reštaurácií) a bolo to naozaj výborné na orientáciu.
  • Stiahnite si krokomer, bude vás to motivovať vidieť a prejsť viac kilometrov.
  • Zoberte si so sebou externú nabíjačku na telefón (keď budete mať otvorenú mapu, rýchlejšie sa vybíja telefón).
  • Všade si kupujte lístky online! My sme toto podcenili a stratili sme pol dňa tým, že sme sa prešli na niektoré spoty zbytočne, mysliac si, že sa dajú kúpiť lístky aj na mieste (čo sa dajú, ale sú tak isto vypredané ako to vidíte online).
  • Všetky miesta sa dajú pochodiť na pešo.. My sme chodili veľa, pretože sme to brali ako športovú aktivitu (a musím povedať, že sme aj pár kilečiek zhodili obidve, čo je super!).
  • V každej pamiatke si neváhajte zobrať slúchadlá a elektronického sprievodcu. My sme to niekedy neurobili a potom sme ľutovali.
  • Lístky kupujte len na oficiálnych stránkach!

Tu je spomínaných 9 vecí, ktoré v Barcelone musíte vidieť!

1. PASSEIG DE GRAZIA A GAUDÍHO DOMY 

Voči tomuto bodu som bola skeptická, lebo nemám rada nudné prehliadky. Casa Batló a Casa Milá ma však úplne ohúrili. Musím povedať, že som z nich mala asi najväčší zážitok z celého výletu. Počas prehliadok máte možnosť sa vrátiť v čase do minulosti a zistiť, ako ľudia žili v Barcelone pred 100 rokmi. Mňa táto tematika veľmi zaujíma a preto som bola nadšená. Tieto dva domy sa nachádzajú hneď pri sebe a preto ak chcete šetriť čas, odporúčam si ich pozrieť nejak po sebe a spojiť to so shoppingom na ulici Passeig de Grazia, kde sa nachádzajú.

 

Čas, ktorý sme v jednotlivých domoch strávili: cca 60 minút/ 1 dom

Online lístky  do Casa Batlo kúpite TU . My sme si kúpili fast track, čo bolo vlastne zbytočné, pretože napriek tomu, že pred domom je vždy veľa turistov, majú to vyriešené super a nečaká sa dlho.

Online lístky do Casa Milá kúpite TU

Môj tip: Nezabudnite si spraviť super fotky na terase Casa Milá, ak chytíte dobré počasie, bude to naozaj pecka!

 

2. LA RAMBLA 

Najzelenšia ulica Barcelony sa neslávne pripomenula verejnosti minulý rok, keď sa tam stal teroristický útok. Avšak musím povedať, že dnes je to naozaj dobre strážené a preto sa niet čoho báť. Iba ak tak kabelky, pretože tam je veľmi veľa ľudí (tu som naozaj ocenila našu ľadvinku z Kattivy :-)). La Rambla je slávna aj pre jej kvetinárstva. Najprv som nechápala, prečo ich tam je toľko pohromade, potom som si prečítala, že to preto, lebo v minulosti sa tam usadili kvetinári a inšpirovali mnohých španielskych umelcov. Dodnes sú tam stále, napriek tomu, že turisti moc kvety nekupujú.

Približne v strede La Rambly sa nachádza najväčšie trhovisko aké som kedy videla  s názvom La Boqueria (a to som ich videla už naozaj dosť). Predávajú v ňom hlavne ovocie, zeleninu a typické katalánske potraviny, ale aj rôzne “ready to eat” jedlá, ktoré vyzerali naozaj super, akurát my sme v tom momente neboli hladné. Môžete si tam nakúpiť rôzne zaujímavé španielske mňamky a zobrať ich napríklad ako malú pozornosť z výletu pre svojich blízkych (my sme nakúpili rôzne salámy a koreniny). Vopred upozorňujem, že trhovisko je totálne preplnené ľuďmi v akomkoľvek čase dňa, takže pozor na osobné veci. Ak sa však obrníte trpezlivosťou, určite neoľutujete!

MÔJ TIP: Na trh choďte hladné a vyskúšajte nejaké španielske špeciality!

 

3. GOTICKÁ ŠTVRŤ

Aj v takomto modernom meste sa nájde štvrť, ktorá mi silno pripomenula úzke uličky Ríma. Keď kráčate po La Ramble smerom k moru a odbočíte do ľava, dostanete sa do Gotickej štvrti, z ktorej sme my s maminou boli absolútne nadšené! Prechádzať sa po malých rozkošných uličkách, a každú chvíľu objaviť nejaké nové zaujímavé námestíčka a zákutia, to máme my naozaj rady a preto sme sa do tejto štvrti počas našej návštevy niekoľkokrát vrátili sa len tak poprechádzať a nasávať atmosféru.

MÔJ TIP: Navštívte rozkošné námestíčko Placa Reial, kde je množstvo reštaurácií a barov a vychutnajte si tam západ slnka – bol to magický moment!

 

4. PARK GUELL

Musím sa priznať, že tento park bol pre mňa asi najväčším sklamaním celého zájazdu. Bol síce veľmi pekný (ako každý Gaudího projekt), ale polovica z neho bola v rekonštrukcii. Park Guell bol jedným z Gaudího projektov, ktorý v polke realizácie zastavili. Mala to byť obytná štvrť pre barcelonskú aristokraciu, avšak k postaveniu domov sa Gaudí nikdy nedostal. V parku sú len dva malé domčky, ktoré nazývajú perníkové (v jednom z nich býval počas realizácie Gaudí). Avšak čakacia doba na prezretie jedného z nich bola cca 90 min, a to sa nám naozaj nechcelo. Nakoľko práve v ten deň bolo studenšie počasie, a my sme mali lístky na 9:30 ráno, strávili sme tam dokopy asi 30 minút. 

Lístky si kúpite online TU. Nakoľko park je od centra vzdialený cca 3 kilometre, určite sa uistite, že máte zakúpené lístky vopred.

MÔJ TIP: Návštevu parku si naplánujte radšej na západ slnka – určite Vám to pridá na zážitku. Nezabudnite si spraviť fotku pri nádhernej farebnej lavičke s výhľadom na celú Barcelonu.

5. SAGRADA FAMILIA

Jedna z hlavných dominánt Barcelony a celoživotné dielo Gaudího, na ktorom pracoval 46 rokov. Tento kostol vyrazí dych asi aj naväčšiemu flegmatikovi na svete! Určite sa ho oplatí vidieť aj napriek tomu, že ho rekonštruujú a ešte aj dlho budú (úplne dokončený by mal byť až v rok 2032). Je neskutočné vidieť, do akého detailu až Gaudí zašiel a je až neuveriteľné, že to celé spáchal jeden človek (a okrem toho stíhal navrhnúť ešte ďalšie nespočetné množstvo projektov v Barcelone). Určite si priplaťte aj návštevu jednej z veží, my sme trochu oľutovali, že sme mali len basic ticket.

Čas, ktorý sme tam strávili: cca 60 minút, lístky online kúpite TU.

MÔJ TIP: Ak chcete peknú fotku, určite choďte k jazierku ktoré sa nachádza pred Sagrada familia, je to tam naozaj fotogenické a nevyzerá to, že tam je miliarda ľudí, aj keď je!

 

6. ARC DE TRIOMF A PARC DE CUITADELLA

Víťazný oblúk podobný tomu v Paríži je tiež zaujímavý spot na na návštevu. My sme sa pri ňom ocitli v nedeľu poobede, kde bolo asi najviac ľudí ever, a tak sme sa trochu zľakli a len sme ho rýchlo prefrčali. Práve sa tam dial festival thajského jedla a vyzeralo to, ako by ho rozdávali zadarmo! 🙂 Pri Arc de triomf sa nachádza jeden rozkošný parčík, kde miestni trávia voľný čas. My sme a po ňom veľmi príjemne prešli a aj keď to nebol highlight nášho výletu, som rada, že som to videla. Na konci parku sa nachádza Barcelonská ZOO, ktorú sme tentokrát nestihli, ale určite ju najbližie plánujem navštíviť, pretože som počula, že je jedna z najkrajších v Európe.

MÔJ TIP: Ak sa chcete vyhnúť davu, choďte sa sem pozrieť radšej v menej frekventovaný čas, ako je nedeľa poobede.:-)

7. BARCELONETA

Čo je na Barcelone naozaj perfektné, že sa nachádza hneď pri mori. Máloktoré mesto v Európe má pláž kúsok od centra. A ešte akú peknú! Barceloneta je plná plážových reštaurácií a barov, a pretože je veľmi široká, nemá človek pocit, že je preplnená. Keby bolo o pár stupňov navyše, a my by sme mali viac času, určite by sme tam rady strávili aspoň pol dňa. Pláž je plná športovísk, čo sa nám veľmi páčilo. Na každom rohu sa cvičí joga, hrá sa plážový volejbal, alebo sú tam vonkajšie fitká alebo napríklad kurty alebo plavecké bazény. My sme si užili prechádzku po promenáde s dvoma zastávkami na aperol spritz, ktorá bola úplne super. Na konci pláže sa nachádza najznámejší Barcelonský hotel W, kde stojí izba cca 1500 EUR na noc. 

MÔJ TIP: Ak budete mať počas vášho pobytu pekné počasie, choďte si sem ráno zabehať alebo si vyhraďte aspoň pol dňa na leňošenie na Barcelonete. Jej atmosféra Vás pohltí!

8. TIPY NA REŠTAURÁCIE

Typické španielske jedlá sú tapas a paella. Ale v Barcelone nájdete nespočetné množstvo štýlových miest, kde sa dá skvelo najesť za dobrú cenu. Naše najobľúbenejšie reštaurácie boli paradoxne hneď vedľa seba- hamburgáreň Makamaka a reštaurácia Lola mola. Nachádzajú sa na začiatku Barcelonety.

MÔJ TIP: Zabudnite na všetky diéty a užite si atmosféru týchto super reštaurácií! Okrem toho, že tam super varia, sú aj veľmi štýlové a preto nezabudnite fotiť prostredie ale aj jedlo!

9. LANOVKY

V prvom rade musíme upozorniť, že v Barcelone premávajú dve lanovky, jedna je Montjuic cable car a druhá Barcelona Teleferic. Do tej prvej sa nedajú kúpiť lístky online a do tej druhej áno. My sme si mysleli, že ponad Barcelonu ide len jedna a preto sme si kúpili lístky online a zamierili si to do Montjuic – tak sme sa trochu zase prešli, pretože naše online lístky tu neboli platné a čakacia doba bola 60 minút, na čo sme psychicky v ten deň neboli pripravené. Avšak nakoniec, v posledný deň pobytu sme sa odhodlali vystáť si radu (cca 50 min) a stálo to za to. Lanovkou Montjuic sme sa zviezli k hotelu Miramar a potom sme dali ešte nečakaný záverečný výstup na horu Montjuic pešo (pristúpili sme k tomu optimisticky, že však budeme mať aspoň pekné zadky). Absolútne sme to neľutovali, pretože to bola jedna super prechádzka v prírode, počas ktorej sme mali možnosť vidieť záhrady Montjuic a vyšľapali sme si to až samotnej pevnosti, ktorá v minulom storočí slúžila ako väzenie, kde popravovali politických väzňov, anarchistov fašistov. Výhľady z tejto pevnosti sú naozaj dychvyrážajúce! V tejto fáze nášho výletu nás už však veľmi boleli nohy, a tak sme sa rozhodli si cestu nadol skrátiť a tak sme si kúpili jednosmerný lístok na druhú lanovku Telefric a zviezli sa k tej prvej.

MÔJ TIP: Ak máte rady pekné prechádzky a v Barcelone budete tráviť viac času, určite odporúčame toto poňať ako poldenný výlet, avšak dbajte na dobrú a pevnú športovú obuv.

 

NIEČO NA ZÁVER: V Barcelone som bola už tretí krát a toto mesto som si definitívne zamilovala! Má neskutočnú energiu a charizmu a vždy vie niečím prekvapiť. Určite som tam nebola posledný krát! A zas som sa len utvrdila v tom, akí môžme byť vďační, že sme Európania, pretože európske mestá sú nádherné a jedinečné!

Baby, verím, že ste si dnešný článok užili a inšpirovali sa na super jarný alebo letný víkendový trip. A keď už máte letenky kúpené, verím, že vám pomôže vyvarovať sa menších chybičiek, ktoré sa stali nám. Aby ste si mohli v kľude užiť každú sekundu tohto magického mesta!

Prajem peknú nedeľu

Katka (a Ivka) 🙂

Komentáre