Ahojte dievčatá! Je nedeľa podvečer, a my sa už klasicky hlásime s novým príspevkom na blogu. Ten minulotýždňový mal u Vás obrovský úspech a my sme si poctivo zapísali každý jeden Váš komentár, aby sme vedeli, o aké témy máte záujem. Niekoľko z Vás si pýtalo tipy na zdravé raňajky a to je super, pretože túto tému sme začali spracovávať už predtým. Síce sa to nezdá, ale možností, ako zdravo začať náš deň, je naozaj veľa a preto sme sa rozhodli tému raňajok rozdeliť na niekoľko častí. V tej prvej sme sa zamerali na zdravé chlebíky. 🙂

Niektoré z Vás možno nezvyknú raňajkovať, lebo to nepovažujú za dôležité, alebo nemajú čas. Chceli by sme Vás dámy upozorniť, že raňajky sú snáď najdôležitejšou súčasťou každodenného jedálnička. Uvedomte si, že Vaše telo celú noc spí a nepríjma žiadnu potravu. V prípade, ak sa nenaraňajkujete a nedesiatujete, nepríjmate potravu možno až 16 hodín a Vaše telo musí fungovať na rezervu, čo vedie k spomaleniu metabolizmu. Keď sa potom naobedujete, telo si ukladá energiu z jedla v podobe tukov, čo zapríčiňuje nadváhu. Večer pravdepodobne budete cítiť hlad, najete sa a ráno nebudete zase hladné. No prosto začarovaný kruh.

Ako sme spomínali v prvom poste o zdravom jedle, na to, aby ste získali nejaké návyky zdravého stravovania, sa treba najprv pripraviť a sústrediť. Je to tá zložitejšia cesta, jednoduchšie by totiž bolo jesť stále to na čo máme chuť a vtedy, kedy na to máme chuť. No lenže to by asi zle dopadlo. Správnym prístupom k stravovaniu si však vybudujete istý návyk, a z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že vôbec nebudete pociťovať, že si niečo odtrhávate od úst. Práve naopak, zlepší sa vám pleť, vlasy a nechty, budete cez deň menej unavené a samozrejme aj schudnete. A toto je dostatočná motivácia v tom pokračovať, nie?

Poďme teda k veci. Pripravili sme si recepty na niekoľko jednoduchých tipov na raňajky, ale ešte predtým by sme si mohli pár slov povedať k chúlostivej téme jedenia chleba. Áno, každý fitness tréner Vám to bude zakazovať, a presviedčať Vás, že chlieb je nepriateľ človeka. Jasné, pretože každý fitness tréner by nás rád videl vysekané s tehličkami na bruchu. Ale povedzme si úprimne, chceme tak ozaj vyzerať? Stačí si vybrať tú zdravšiu variantu a nejesť ho každý deň celý deň. Keď si párkrát do týždňa dáš na raňajky zdravý chlieb, môže to Tvojmu telu len prospieť. A ako rozoznať  zdravý chlieb od nezdravého? Jednoducho. Choďte jednodznačne po celozrnnom chlebe. Prečítajte si jeho zloženie, pretože niekedy sa necháme obalamutiť od predajcov a kúpime tmavý chlieb. Ale tmavý chlieb nemusí byť zákonite celozrnný. Tmavý chlieb môže byť tmavý preto, lebo do neho pridali slad alebo karamel, čo zapríčinilo jeho sfarbenie na tmavo. Ak nájdete celozrnný chlieb v BIO kvalite, máte vyhraté. Tie z nás, ktoré majú dostatok času a chuti, sa môžu pustiť aj do výroby domáceho chleba, to je úplne super! Nedomáci, ale kvalitný bio celozrnný chlieb predávajú napr. v DMku.

Poďme už konečne k tým chutným a zdravým chlebíkom, ktoré sme si pre Vás pripravili 😀

1. Chlebík s avokádom a reďkovkou

Ingrediencie:

celozrnné pečivo

1 zrelšie avokádo

citrón

reďkovka

petržlenová vnať

himalájska soľ

čierne korenie

olej podla chuti ( avokádový, olivový, olej z ľanových semiačok, ostropestrecový)

Postup:

Avokádo rozpolíme na polovicu, nožíkom prerežeme pozdĺžne a priečne, aby sa ľahšie vybralo. Rozmačkáme ho na jemnú hmotu a pokvapkáme citrónom a okoreníme.

Reďkovku nakrájame na jemmé krúžky. Na chlebík natrieme avokádo, obložíme reďkovkou, natrháme petržlenovú vňať, pokvapkáme olejom a osolíme himalájskou soľou.

2. Chlebík s avokádom a vajíčkom

Ingrediencie:

celozrnné pečivo

1 avokádo

2 vajíčka

čierne korenie

himalájska soľ

cherry paradajky

Podobná príprava avokáda ako v predošlom recepte, len na vrch položíme vajíčko v akejkoľvek úprave podľa chuti (volské oko, praženica, vajíčko na tvrdo, na mäkko, atď.)

3. Chlebík s mandľovým maslom a banánom (pre tie, čo preferujú sladkú verziu)

celozrnné pečivo

domáce mandľové maslo

1 banán (môže byť aj ovocie s nižším glykemickým indexom, ako napr. jahody, jablko, atď.)

škorica

olej (avokádový, olej z ľanových semiačok, atď.)

javorový sirup (ak máte v obľube sladšie jedlá)

Výroba domáceho mandľového masla: ošúpané mandle namočíme do vody  a pridáme štipku soli.  Necháme odstáť 7 hodín. Potom vyberieme z vody, osušíme, dáme do mixéru a mixujeme na najvyššom stupni 5-7 minút. Keď chceme sladšiu verziu, pridáme javorový sirup.

Natrieme na chlebík, nakrájame banán, posypeme škoricou a pokvapkáme troškou oleja.

Veríme , že sme Vás aspoň trochu inšpirovali! Ako sme na začiatku článku spomínali, tipom na raňajky sa ešte budeme venovať, ale všetko pekne postupne. 🙂 Prajeme Vám krásny a úspešný týždeň, je Valentín, tak ho strávte s osobou, ktorá si to zaslúži. Ak by ste nám chceli niečo odkázať, urobte tak v komentári, budeme rady za každú reakciu. 🙂

Pekný zvyšok nedele

Katka a Iva

Komentáre